Sú mestá, ktoré sa vám navždy vryjú do srdca a zanechajú po sebe hlbokú stopu. Pre mňa je takýmto mestom New York. Keď do Svetového obchodného centra nabúrali lietadlá, dojčila som syna. Mal iba pár mesiacov a ja som neveriacky sledovala BBC či CNN a premýšľala o tom, či som porodila dieťa do tretej svetovej vojny. Aj tieto slová sa vtedy skloňovali v médiách v súvislosti s teroristickým útokom.

New York má silné emócie

New York vo mne vždy zanechal silné emócie. Keď som ho navštívila prvýkrát, mala som pätnásť rokov. Môj prvý let lietadlom v živote končil práve dotykom podvozku obrovského Boeingu o povrch letiska JFK v New Yorku. Vystúpila som vystrašená a vzrušená a čakal ma mesačný pobyt v cudzej krajine na jazykovom pobyte v neznámej rodine. Po anglicky som vedela doslova štyri vety. New York ma uchvátil od prvého nádychu. Vlhký vzduch presiaknutý dezinfekciou, cesta mikrobusom z letiska a prvý pohľad na vysvietený Manhattan.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?

Bol rok 1990 a WTC ešte stálo. Panoráma ostrova, Brooklynský most, to bolo moje prvé stretnutie s pánom Božským, mestom všetkých miest. Ak by sme mali nájsť slovo, ktoré vyjadruje New York, je to možno ambiciózny, alebo nezlomný, prípadne neochvejný. Je ako gladiátor, ktorý ustojí každý boj a aby vás prijal na svoju hruď, musí vo vás cítiť odvahu. Vždy ma priťahovali nedostupní muži, preto som sa do neho zamilovala na prvý pohľad a pravá láska trvá celý život.

Keď som New York navštívila druhýkrát, bola som čerstvo zamilovaná a stále pred ťažkou životnou otázkou: byť či nebyť vydatá. Tri týždne v tomto meste mi dali odpoveď. Pochopila som, že naše manželstvo krízu neustojí a že moje srdce sa už domov nevráti. New York má očistný charakter. Energia tohto mesta je veľmi intenzívna a pohlcujúca, vtiahne vás ako veľká práčka z verejnej práčovne, dlho vás žmýka a otáča, preverí váš žalúdok, obráti naruby celé vnútro a po pár týždňoch vás vypľuje úplne očistených od balastu, zostane vám len holá pravda. Asi sa nedá povedať, na koľkých miestach v New Yorku som skákala od šťastia a na koľkých som plakala. Toto mesto totiž vybičuje moje emócie vždy na maximum.

Tretíkrát som bola v N.Y.C o rok neskôr. Bol to zase úplne iný zážitok. Moja veľká láska sa skončila fiaskom a mesto ma zasa dalo dokopy. Z nejakého dôvodu som v tejto stále osvetlenej metropole nikdy necítila strach. Tretíkrát som bývala v mini byte priamo v SOHO a nestrávila toľko času v metre, ako keď som žila v Brooklyne. Pochodila som si pešo stovky ulíc a podľa vzoru Carrie Bradshaw som si dávala rande s mestom.

New York a nekonečná sloboda

Je to miesto neobmedzených možností, kde si len tak skočíte dať podpísať CD-čko od Mobyho, prípadne stretnete na piatej Stevena Spielberga, ako si pod pazuchou nesie Timesy. Newyorské múzeá a galérie vám poskytnú zábavu a radosť z umenia na celé dni a nakupovanie v ich obchodoch je to najlepšie, čo som v živote zažila. Predavačky sa k vám správajú ako ku kamarátke a niečo ako bodyshaming ani nešlo okolo. Na každý typ postavy nájdete vhodné oblečenie a ešte vám pochvália to, čo máte na sebe.

Vždy, keď z New Yorku odlietam, hrá mi v ušiach pesnička od R.E.M. Leaving New York is never easy. (Opustiť toto mesto, nikdy nie je ľahké). Je to čistá pravda. Nikde nezažijete toľko slobody ako tam. Nezažijete ohováranie, ani divný pohľad, aj keby ste si dali na hlavu vypchatého kohúta (true story – pani v metre ho mala ako dekoráciu na klobúku). Nikto ani brvou nehne, lebo je to vaša vec.

Zároveň je to mesto, kde hoci nie ste nikdy sama, viete sa cítiť veľmi osamelo. Mesto, ktoré nikdy nespí a neustály zvuk hasičov a sanitiek vám pripomína, že okolo vás je ďalších 8 miliónov životov.

New York prežil presne pred dvadsiatimi rokmi pád dvojičiek, vlani prežil koronavírus. Prežije všetko. Žiť v ňom je namáhavé a opustiť ho ešte ťažšie. Ako toho nedostupného frajera, ktorý opustí vás, no v kútiku srdca budete mať pre vždy neho slabosť. Celý svet nosí na tričkách I LOVE N.Y.C. a ja dobre viem prečo.

Venované pamiatke všetkých ľudí, ktorí pred dvadsiatimi rokmi odišli ráno do práce a nikdy sa domov nevrátili.