Tichomorské súostrovie sopečného pôvodu, zvané Samoa, veľa ľudí zo Slovenska nenavštívilo. Mnohí sa o jeho existencii dozvedeli až zo správ koncom minulého roka, keď krajinou otriasala epidémia osýpok.

Napriek tomu, že naši ľudia majú v týchto dňoch paniku z rýchlo sa šíriaceho koronavírusu z Číny, je dôležité sa na chvíľu zastaviť aj pri prípade Samoy. Stratám na životoch osemdesiatich detí sa tam mohlo predísť. Keby liečbu aj prevenciu osýpok nebrzdili dezinformácie a nedostatočnú zaočkovanosť nespôsobila agresívna anti-vakcinačná kampaň.

Osýpky a očkovanie

Ostrovná izolácia môže v príručke Lonely Planet vyzerať lákavo, no nie vždy je výhodou. Hotový raj pre šírenie dezinformácií. Tak tomu bolo aj v prípade nedôvery v očkovací systém. Práve pre tú sa v krajine s 200-tisíc obyvateľmi za posledný štvrťrok nakazilo osýpkami takmer šesťtisíc ľudí! Viete si predstaviť, že by takéto niečo postihlo Slovensko? Tri percentá populácie sú veľmi veľké číslo.

Zmienka o Slovensku nie je náhodná. Susedné Česko aj Veľká Británia nedávno prišli o štatút krajín, kde sa osýpky už nevyskytujú. Tento rok môže byť situácia ešte vážnejšia. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie minulý rok vzrástol celosvetovo počet prípadov osýpok trojnásobne. Napríklad v USA je výskyt osýpok najvyšší za posledných dvadsaťpäť rokov. Deje sa tak pod vplyvom rôznych anti-vakcinačných, teda proti-očkovacích kampaní. Ochorenia, ktoré zdravotníci a zdravotníčky mali pred rokmi pod kontrolou, sa tak šíria opäť medzi ľuďmi. Doplatiť na to môžu, ako v prípade Samoy, nevinné deti. 

Ešte pred pár rokmi malo toto súostrovie v Pacifiku dostatočnú zaočkovanosť. Terajšiu smrtiacu epidémiu vyprovokovala fatálna chyba dvoch zdravotných sestier, na ktorú sa neskôr nabalili rôzne dezinformácie. V roku 2018 zomreli po podaní vakcíny proti osýpkam, rubeole a mumpsu dve deti. Počas vyšetrovania ich úmrtia však vyšlo najavo, že príčinou nebolo očkovanie samotné, ale nedbanlivosť sestier. Tie zmiešali očkovaciu látku so svalovým anestetikom. Obe ženy sa na súde k činu priznali a boli právoplatne odsúdené na najmenej päť rokov väzby. Dôveru v očkovanie však už úrady, ani médiá u zneistených rodičov neobnovili. 

Osýpky a povinné očkovanie 

Sociálne siete a rôzne blogovacie platformy dnes využívajú, alebo skôr zneužívajú odporcovia očkovania. Malé vlády a ministerstvá zdravotníctva nie sú schopné túto situáciu zvládnuť.

Známy je prípad samojského bloggera Edwina Tamaseseho – šarlatána bez akéhokoľvek zdravotníckeho vzdelania, ktorý na svojom facebookovom profile vyhlasoval, že očkovanie je najväčším zločinom proti ľudstvu. Namiesto vakcíny proti osýpkam odporúčal 1000 mg vitamínu C rozpustiť v pohári vody a  podávať ho chorým každé tri hodiny. Jeho rady a semináre sa stali hrozbou pre verejné zdravie, za ktoré nakoniec v decembri skončil za mrežami.

V krajine, ktorá žije primárne z turizmu, bol vyhlásený mimoriadny stav a vláda spustila povinný očkovací program. Z hlavného mesta Apia sa tak na celé týždne stalo ‘mesto duchov‘. Utíchol ruch na hlavnom trhovisku, ktoré bolo dovtedy otvorené nonstop. Napriek vyslaniu zdravotníckych tímov a zásob, pomoci Detského fondu OSN (UNICEF) a ďalších humanitárnych organizácií, z krajiny ani dnes nevymizla ponuka ‘alternatívnych’ liečebných postupov v podobe podávania čajových listov či papáje.

Samoa je tragickým dôkazom toho, aký dosah má šírenie dezinformácií o očkovaní. Miestni hygienici i odborníci na verejné zdravie varujú, že podobná situácia sa môže čoskoro zopakovať v okolitých krajinách, pričom nemusí ostať iba pri vzdialenej Oceánii.