Od dnešného dňa môžu pri dodržaní stanovených podmienok fungovať obchody a prevádzky služieb s rozlohou do 300 m2, verejné stravovanie s výdajom cez okienko, vonkajšie športoviská pre bezkontaktný šport bez šatní a sociálnych zariadení, dlhodobé ubytovanie bez stravy, vonkajšie trhoviská a predajne automobilov vrátane autobazárov.

Obchody s odevmi, trhoviská 

Ide o prvú fázu uvoľnenia opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, ktoré v pondelok navrhlo konzílium odborníkov a v utorok schválil Ústredný krízový štáb. Obchody nemôžu rozdeliť prevádzku na viac častí a splniť tak limit 300 m2.

🛒 [Doprava zadarmo na chovateľské potreby - Hej.sk]

V obchodoch s odevmi zákazníci nemôžu využívať kabínky na skúšanie oblečenia. Trhoviská budú musieť zabezpečiť jeden vstup a jeden výstup a predajné miesta nesmú byť bližšie ako dva metre. V nákupných centrách budú naďalej fungovať iba určité typy prevádzok.

Vo všetkých otvorených obchodoch a prevádzkach budú platiť prísne hygienické normy - povinné prekrytie horných dýchacích ciest, dezinfekcia rúk, pravidelné čistenie a vetranie priestorov, dodržiavanie dvojmetrových rozostupov či obmedzenie jeden zákazník na 25 m2 predajnej plochy.

Dve hodiny pre seniorov

Po novom bude pre seniorov nad 65 rokov, ktorí sú najviac ohrozenou skupinou ochorením COVID-19, v obchodoch vyhradený predajný čas od 9:00 do 11:00, a to od pondelka do piatka. Predajne musia zabezpečiť, aby v tomto čase nakupovali iba ľudia v tomto veku.

🛒 [ZĽAVY na kozmetiku až do až 75 % - kliknite]

Nakupovať v inom čase majú zakázané. Uvoľnenie reštrikcií plánuje vláda postupne v štyroch fázach, v ideálnom prípade s intervalom dva týždne. Rozhodovať bude podľa stanového ukazovateľa počtu nakazených novým koronavírusom.

Nová fáza začne, ak tento ukazovateľ neprekročí hodnotu 100. Medzi 100 a 150 sa zachová doterajšia fáza, viac ako 150 nakazených bude znamenať opätovné zatváranie prevádzok.