Jedno z najväčších stredovekých námestí Piazza del Campo v pôvabnom talianskom meste Siena sa koncom júna začína meniť. Radnica mesta Palazzo Pubblico, dominantná veža Torre del Mangia a ďalšie budovy či paláce rozmiestnené v tvare mušle sa stávajú kamennou kulisou obrovského predstavenia, ktorým mesto žije dvakrát do roka.

Štvrtého júla a 16. augusta sa bez ohľadu na to, či je víkend alebo týždeň, konajú od roku 1701 legendárne dostihy Palio di Siena. „Palio je najvzrušujúcejších päť minút vášho života,“ povedala médiám Maria Emmett, turistka z Londýna.

Legendárne Palio di Siena

Obchodíky, reštaurácie či kaviarničky na námestí zakryjú koncom júna plachtami, z piesku vytvoria po vonkajšej strane námestia dráhu a takto vytvorenú trať oddelia dreveným zábradlím.

Prípravy na Palio di Siena. Foto - Peter Matlovič

Pripravuje sa neutrálna pôda pre najväčších rivalov, akými sú jednotlivé mestské časti alebo štvrte mesta Siena - kontrády  (po taliansky contrade). Hrdosť na svoju príslušnosť prežívajú miestni s temperamentom Talianom vlastným. V minulosti medzi sebou dokonca bojovali, teraz rivalitu obmedzili na súboj koní.

Kontrád bolo pôvodne 59. Všetky mali svoje sídlo, erb, šľachtické tituly, emblémy a farby, oficiálnych predstaviteľov, slávnosti, patrónov, ochrancov, vlastné vymedzené územia a obyvateľstvo, ktoré tvorili ľudia, čo sa narodili alebo bývali v topografických hraniciach okresu.

Dnes je kontrád 17. Majú svoj úrad, kostol a vlastnú fontánu na krstenie nových členov kontrády, svoje múzeum a, samozrejme, stajňu. Každá kontráda má svoj symbol - najčastejšie sú to symboly zvierat: dikobraz, vlčica, jednorožec, stonožka, slimák.

Kontráda v charakteristickej žltej farbe Aquila, čo znamená orol, čaká na víťazstvo v Palio už viac ako 30 rokov. Jej spojencami sú Civetta (sova) a Drago (drak) a rivalom je Pantera (panter). Rivalita tu má naozaj silný význam - kontrády oslavujú nielen svoje víťazstvá, ale aj prehry svojich najväčších rivalov

Najúspešnejšou kontrádou je Oca (hus), ktorá podľa dobových štatistík vyhrala 63 dostihov, nasleduje Chiocciola (slimák) s 51 trofejmi, a Tartuca (korytnačka) so 46 víťazstvami.

Štyri dni vzrušenia

Palio di Siena trvá štyri dni. Počas nich sa vyberajú kone, predstavujú sa  pretekári, ktorí sami kone veľmi nepoznajú, takže ich čaká niekoľko skúšobných jázd.

Palio di Siena vrcholí dnes (2.7.2024) popoludní veľkolepým historickým sprievodom. O 19:30 hod. (v júli) a o 19:00 hod. (v auguste) sa potom námestím ozve detonácia výbušnej nálože, ktorá davom signalizuje, že preteky sa čoskoro začnú.

Dostihy Palio di Siena sú bez pravidiel. Foto - thepalio.eu

Legendárne Palio di Siena sú dostihy bez pravidiel, keďže súčasťou hry je snaha zabrániť súperom vo víťazstve. Džokeji môžu ťahať alebo strkať svojich súperov, šľahať bičom iné kone či jazdcov, alebo sa snažiť brzdiť iné kone už na štarte. Súboj je často nebezpečný pre kone, pre jazdcov, ale aj pre divákov.

Samotné preteky trvajú asi 70 sekúnd. Kone s jazdcami bez sediel obehnú tri kolá. Často niekoľko jazdcov v zradných zákrutách spadne. Kôň, ktorý prejde ako prvý cieľovou čiarou, vyhráva. A to aj keď dorazí bez džokeja. Stalo sa to už 24-krát.

Víťaz získava cenu, ktorou je iba ručne maľovaný hodvábny transparent (pálium). Každý rok umelci zo širokého okolia predkladajú návrhy, aby získali právo namaľovať banner na daný rok.

Jedno z najväčších stredovekých námestí Piazza del Campo v meste Siena.  Foto - Peter Matlovič

Viac ako 50-tisícová Siena, ktorá je od roku 1995 zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO priláka dvakrát do roka ďalšie desaťtisíce zvedavcov. Pre návštevníkov je pripravených 33-tisíc miest na sedenie a v strede námestia ďalších 28-tisíc miest na státie, ale ani to nebude stačiť. A tak zažijete zvedavcov na strechách a rímsach okolitých domov.

Vstup na námestie Piazza del Campo je bezplatný, ale počítajte s tým, že po zatvorení námestia už nemôžete vyjsť. Po pretekoch vás čakajú búrlivé oslavy v meste, ktoré určite potrvajú až do rána. Turisti a návštevníci žijú legendárnym Palio di Siena pár dní, samotné mesto, však celý rok.