Majú tam všetko, čo sa človeku k oddychu žiada: hory, more, dobré jedlo, kvalitné víno, čistý vzduch, 2500 prameňov a to všetko za príjemné ceny. “Žiadny zhon, taký nefalšovaný pokoj, akým ľudia v Gruzínsku žijú. Čas tam plynie inak, nikto nestresuje, ak na stretnutie meškáte pol hodinu, na ich štýl života sa musíte naladiť,” hovorí Alex Maksimčuk zo slovenskej spoločnosti FinRealGo, ktorá v roku 2019 otvorila v Batumi realitnú kanceláriu.

Gruzínsko - dovolenka 2024

Krásy Gruzínska začínajú objavovať nielen návštevníci z okolitých krajín a štátov bývalého Sovietskeho zväzu. Krajina, ktorá má len niečo viac ako 3 milióny obyvateľov a jej hlavným odvetvím bolo poľnohospodárstvo, investuje vo veľkom do turistiky.

“V roku 2022 ju navštívilo až 9 miliónov turistov a jej potenciál stále rastie, keďže do krajiny prichádzajú správcovia hotelov z Francúzska a Nemecka, čo zvýši záujem z Európy,” potvrdzuje Slovák žijúci priamo v Gruzínsku, Adam Gečevský z realitnej kancelárie Batumi.sk.

Vodopád Mirveti.  Foto - Alex Maksimčuk

 

Gruzínsko zatiaľ nepatrí medzi destinácie vyhľadávané turistami zo Slovenska, ale rozhodne má čím zaujať.  Vybrali sme pre vás 8 miest a vecí, ktoré sa určite oplatí vidieť, zažiť a ochutnať.

1. Kutaisi jedno z najstarších obývaných miest na svete

Ide o jedno z najstarších nepretržite obývaných miest na svete. Podľa časopisu The Telegraph tu ľudia bývali už v druhom miléniu pred Kristom a dodnes je domovom približne 150 000 ľudí. Ide tak o jedno zo 16 najstarších miest sveta. V minulosti bolo Kutaisi hlavným mestom Kolchidského kráľovstva. Bol to aj cieľ argonautov, gréckych mytologických hrdinov, ktorí sa plavili za zlatým rúnom.

Nájdete tu pamiatky zapísané vo svetovom dedičstve UNESCO, jaskyne, pozostatky dinosaurov, kláštory, ale aj futuristicky vyzerajúci parlament.

Kláštor Gelani v Kutaisi.  Foto - Alex Maksimčuk

2. Batumi a letoviská na pobreží Čierneho mora

Asi 2 hodiny autom od Kutaisi sa nachádza Batumi, ktoré označujú za jedno z najkrajších miest v Gruzínsku. Moderné budovy, mrakodrapy a spievajúce fontány vyniesli prímorskému mestu na pobreží Čierneho mora titul európsky Dubaj. Vďaka zábavnému priemyslu, ktorý tu funguje naplno, ho zase iní prezývajú kaukazský Las Vegas.

Pri najväčšej botanickej záhrade na území bývalého Sovietskeho zväzu tam vyrastá prvý novodobý aquapark, ktorý sa bude rozprestierať na 20 hektaroch a to asi 400 metrov od Čierneho mora. Prímorské mesto získalo na súťaži World Travel Awards 2022 tretíkrát titul Najlepšia rozvíjajúca sa turistická destinácia v Európe.

Výhľad na Batumi.  Foto - Alex Maksimčuk

Batumi patrí tak ako Makhindjauri, Kobuleti, Mtsvane Kontskhi, Gonio, Kvariati či Sarpi k cenovo dostupným letoviskám na pobreží Čierneho mora, ktoré sa tiahne na 310 kilometroch.

Batumi pomaly objavujú aj Slováci a Slovenky, zvyšuje sa ich záujem o kúpu apartmánov v Batumi, čo potvrdzuje Alex Maksimčuk zo slovenskej spoločnosti FinRealGo. Tá v roku 2019 otvorila v Batumi realitnú kanceláriu, ktorú vedie Slovák žijúci priamo v Gruzínsku. V meste vzdialenom asi 15 kilometrov od tureckých hraníc sa stará o predaj apartmánov, ich prípadné dokončenie na mieru podľa preferencií klienta a následný prenájom.

3. Vardzia a krajina kláštorov

Vardzia je jedným z najznámejších a najzachovalejších skalných miest na svete. Pochádza z 12. storočia a bolo vytesané do steny hory Erušetu neďaleko tureckých hraníc. Ohromia vás stovky úzkych chodbičiek a tunelov s nekonečným množstvom okien a rôznych zákutí, kde je možné zablúdiť.

Skalný komplex mal pôvodne slúžiť ako hraničná pevnosť proti najazdom Turkov a Peržanov, ale kráľovná Tamara tu nechala vytesať kláštor a presunula sem celý svoj dvor. Celý komplex je obrovský. V pôvodnej stavbe bolo totiž asi tritisíc bytov a mesto dokázalo ubytovať asi 50-tisíc obyvateľov. Dodnes sa zachovalo len niečo vyše sedemsto pôvodných miestností.

Kráľovná Tamara gruzínske kráľovstvo prvýkrát zjednotila v 11. storočí. Ženskú vládkyňu označovali mužským titulom kiráľ, aby nepôsobila nekompetentne pred ostatnými národmi. Bola však jedinou kráľovnou v histórii krajiny, ktorá jej vďačí za mnohé reformy a výstavbu. Mnohé z budov, ktoré nechala postaviť, stále stoja či už v pôvodnom alebo zrekonštruovanom stave.

Vardzia.  Foto - frgo.sk/gruzinsko

Vardzia patrí spolu s Uplisciche pri Stalinovom rodisku Gori a rozsiahlym terasovým kláštorným komplexom David Garedža k trom najnavštevovanejším kláštorom v Gruzínsku, ktoré právom označujú aj za krajinu kláštorov.

Neobjavené Gruzínsko - tip na dovolenku

4. Borjomi svetoznáma minerálka

Známe kúpeľné mesto, vzdialené asi 100 km od Tbilisi, v minulosti využívali komunistickí papaláši a liečili si zdravotné problémy vodou Borjomi, ktorú označujú za jednu z najlepších vôd na trávenie. Medzi hosťami bol cárov brat, veľkoknieža Michail Nikolajevič Roman, ale aj umelci ako Čajkovský alebo Čechov, či sovietsky diktátor Stalin.

Borjomi je aj dnes svetoznámou minerálnou vodou a gruzínskym exportným artiklom č. 1. a veľmi obľúbená je v krajinách bývalého Sovietskeho zväzu. Kúpele sú celoročné a hostia si pochvaľujú miestnu klímu. Liečia sa tu najmä chronické ochorenia tráviaceho traktu, choroby pečene, žlčníka, či močových ciest. Unikátne zloženie vody podporuje prečistenie celého organizmu.

5. Sighnaghi mesto lásky

Mesto Sighnaghi nepripomína gruzínske mestá, ale skôr mestečká na juhu Talianska. Úzke kamenné ulice a nízke domy s červenými dlaždicami. V meste je veľa ubytovní, hotelov, kaviarní. Mesto Sighnaghi sa nachádza v centre Kakheti, starobylej vinárskej oblasti, a je teda právom považované za centrum vinárskej turistiky. Sighnaghi je nazývané mestom lásky, či mestom milencov. Svadobný palác je v meste otvorený nepretržite.

6. Výroba vína na zozname UNESCO

Víno sa vraj v Gruzínsku začalo produkovať už pred 8000 rokmi a dodnes sa vyrába tradičnou metódou, ktorá je zapísaná na zozname UNESCA. Do veľkých nádob, ktoré pripomínajú amfory – tu sa však volajú kvevri, sa naloží nevyžmýkané hrozno, ktoré obsahuje šupky, semienka, ale mnohokrát i stopky. Víno je nefiltrované a prírodné.

Víno si týmto spôsobom doma vyrábajú desaťtisíce rodín. Kachetia, región na východe krajiny, známy svojimi úrodnými miestami, je vinársky raj. Z 2000 druhov vínnej révy, ktoré poznáme, je cez 500 gruzínskych, v Kachetii sa vyrába viac než polovica v Gruzínsku vyprodukovaných vín.

Kvalitné jedlo a víno nie je v Gruzínsku drahé.  Foto - Alex Maksimčuk 

Jedna z najpopulárnejších odrôd v Gruzínsku, ktorá je známa svojou výraznou farbou a plnou chuťou, je Saperavi, používaná na výrobu červených vín. V Gruzínsku celkovo radi pijú sladké červené vína, takže ak ich obľubujete aj vy, pýtajte si Khvanchkara z regiónu Racha alebo Kindzmarauli, s hruškovou a čerešňovou chuťou.

Z bielych odrôd je najrozšírenejšia Rkatsiteli a Tsinandali, známa značka bieleho gruzínskeho vína, ktorá pochádza z oblasti Kakheti. Tsinandali je zase známa svojou jemnou chuťou a arómami.

7. Jedlo a gruzínske špeciality

Ku kvalitnému vínu patrí skvelé jedlo a to v Gruzínsku nepochybne majú. K najobľúbenejším jedlám v Gruzínsku patrí Chačapuri - plnený chlieb alebo koláč, ktorý môže mať rôzne formy a plnky. Najznámejšie sú Adjaruli (tvar lode) a Imeruli (uzavretý koláč).

Plnený chlieb Chačapuri.  Foto - Alex Maksimčuk

Ochutnať by ste mali aj Khinkali, gruzínske knedle, ktoré bývajú plnené mäsom, zeleninou alebo hríbmi. Khinkali sa obvykle podávajú s rukavicami, pretože sú šťavnaté. Kuracie mäso zvyknú poliať so satsivi, čo je omáčka vyrobená z vlašských orechov, cesnaku, koriandra a korenia. Odporúčame aj sýty lobio - fazuľový guláš s cesnakom, cibuľou, koriandrom a inými koreninami.

Khinkali plnené mäsom.  Foto - Alex Maksimčuk

K vínku si dajte pkhali - zeleninovú paštétu alebo zeleninový šalát vyrobený z varených zelenín, orechov a koriandra. A na záver ako dezert churchkhela - sladký koláč vyrobený z orechov (často vlašských) a hroznovej šťavy.

"V Gruzínsku objavíte celkom iné chute, než aké poznajú Slováci. V krajine, kde sa z 80 percent venujú poľnohospodárstvu, je ovocie, či zelenina pestované bez pridania chémie a zvieratá chované voľne,” dodáva Alex Maksimčuk.