Nenájdete tam ľadovce či svahy na lyžovanie, ako ste v Rakúsku zvyknutí, určite ani more, hoci najvýchodnejšie stepné jazero v strednej Európe tam majú. Ak si však chcete dovolenku vychutnať a necestovať stovky kilometrov, tak neďaleký Burgenland, kde je 300 dní v roku slnečných, je miestom pre skutočných pôžitkárov.

Dovolenka v Burgenlande

O turistov sa tam starajú veľmi príjemní miestni ľudia, ktorí sa snažia robiť všetko ekologicky, hoci pri tom využívajú najnovšie technológie. Uspokoja gurmánov, romantikov i aktívnych športovcov. Majú úprimnú radosť, ak Burgenland navštívite.

Je to ideálna dovolenka pre páry akéhokoľvek veku. Tu je 5 zážitkov, ktoré by ste mali určite vyskúšať.

E-koč alebo hybridný koč s elektrickým pohonom

O jazde na koči ťahaného koňmi premýšľali v Burgenlande celkom inak. Má to byť zážitok pre ľudí, ale nesmie to byť utrpenie pre zvieratá, ktoré by koč aj s posádkou museli ťahať do kopcov. Preto spojili tradíciu s technológiami. Vymysleli prvý rakúsky hybridný koč s elektrickým pohonom. Hybridný koč s elektrickým pohonom nie je elektrické vozidlo. To znamená, že kone nie sú nahradené, ale len podporované elektromotorom v tých úsekoch cesty, kde je terén náročnejší. Počítač umiestnený v koči meria záťaž, takže kone ťahajú maximálne 25 kg celkovej váhy, hoci do koča sa zmestí až 15 ľudí.

Nič z toho si nevšimnete a pokojne si užívate jazdu v koči, ktorý je uzavretý a chráni pred nepriaznivých počasím. V koči máte občerstvenie a dokonca wifi, ale kto by v ňom chcel pracovať.. Koč má stanovené trasy, skupiny si ho však aj s kočišom môžu objednať aj na vlastné trasy.

Prírodná rezervácia Zickentaler Moor, Rohr

Na e-koči pôjdete aj okolo rašeliniska v obci Rohr, , ktoré je svojou rozlohou 42 hektárov najväčším rašeliniskom v panónskom regióne. Má približne 12 000 rokov a hrúbku 13 metrov. Ako „chránené vtáčie územie a chránené územie Natura 2000“ je rašelinisko v obci Rohr domovom ohrozených druhov rastlín a živočíchov. Okrem iných tu našiel svoj nový domov aj takzvaný „zickentalský bahenný býk“.

Ochutnávka remeselných pív a kvalitných vín

Určite vás oslovia ochutnávky burgenlandských vín či domácich pív. Ochutnávka u Patricka Krammera, ktorý otvoril v roku 2016 svoj pivovar so značkou Zickentaler – pivo z južného Burgenlandu bude zážitkom nielen pre mužov. Obsluhuje tam aj skúsená pivovarníčka, ktoré odporúči chutné ženské pivá. Bývalá hospodárska budova na farme Patrickových starých rodičov má dušu, takže špeciálne remeselné pivá si vychutnáte vo veľmi príjemnej atmosfére - špeciality ako Curcuma IPA, vrchne kvasený špeciál s vínom Uhudler či medový Zikentaler Honigbock.

Vínna pivnica na zámku Schlaining. Foto - autorka

Ak budete mať chuť na víno, stačí si vybrať, ako si ho chcete vychutnať. Štýlovo vo vínnej pivnici zámku Schlaining, kde ponúkajú najlepšie vína zo všetkých šiestich vinohradníckych oblastí spolkovej krajiny Burgenland - biele, červené vína, šumivé i sladké vína, akým je špecialita - víno Uhudler. Nehovoriac o home made kuchyni z miestnych špecialít.

Burgenland: Termálne kúpele Avita

Jeden z najkrajších a najštýlovejších wellness rezortov v Rakúsku určite nezvládnete za jeden deň. Na 15 bazénov s termálnou vodou s celkovou plochou 2000 m², 24 relaxačných sáun, exkluzívne dámske kúpele Lady’s Spa, hotelovú vodnú, saunovú a relaxačnú zóna s panoramatickým bazénom potrebujete aspoň predĺžený víkend. Ale stojí to za to.

Kúpele Avita.   Foto - autorka

E-bike po celý rok

Zážitky šetrné k prírode  oceníte aj pri horskej cyklistike, kde môžete jazdiť v okolí najvyššieho bodu regiónu -  vrchu Geschriebenstein (884 m). Philipp Nehrer tu s otcom a dvoma bratmi vybudovali počas covidu raj pre horských cyklistov, cyklistky i deti všetkých kategórií. „Nevyrúbal sa ani jeden strom, nepoužili sme veľké bagre a nepremiestnili sme veľké množstvo zeminy,“ hovorí Nehrer o vybudovaní takmer 40-kilometrovej trasy. Všetko stavali s rešpektom k lesu. Ďalšou raritou je, že v Burgenlande môžete jazdiť vďaka počasiu takmer celý rok.  

Cez víkendy a sviatky k nim vedie aj bike-shuttlebus (najbližšie parkoviská sú v obciach Reichnitz a Lockenhaus). A prestávku si môžete dať na vyhliadke Margarethenwarte, vysokej 25 metrov.

E-bike.  Foto - Tourismusverband Südburgenland_RobertB

Náš tip Burgenland Card: Pri ubytovaní aspoň na jednu noc získate kartu Burgenland Card zdarma. S tou využite mnoho bezplatných služieb a zliav na atraktívne miesta v Burgenlande. Burgenland Card ponúka aktuálne viac ako 300 zliav u viac ako 530 ubytovacích zariadení.