Po pandémii koronavírusu idú do parlamentu hneď štyri zákony o interrupciách. Dve novely pripravili kotlebovci, jednu predkladajú nezaradení poslanci okolo Jána Podmanického a štvrtú novelu dnes predstavila Anna Záborská za najsilnejšiu stranu OĽANO.

“Štyri návrhy (z doterajších 12) predložené do parlamentu po globálnej pandémii a v čase nadchádzajúcich existenčných a sociálnych problémov sa zaoberajú tým, ako obmedziť sexuálne a reprodukčné práva žien. Ženám, na ktorých stála a stojí naša spoločnosť, na ktoré sa spoliehame denne, ktorým sa tlieskalo, lebo 'stáli v prvej línii', im všetkým teraz z parlamentu odkazujú, že sú neschopné a neoprávnené rozhodovať o svojom tele a živote. Že sú potenciálne vrahyne. Že na nich nezáleží,” uviedli na sociálnej sieti k poslaneckým návrhom ženské organizácie Možnosť voľby, ASPEKT a Povstanie pokračuje, ktoré sú spojené v iniciatíve Nebudeme ticho.

Štyri novely na sprísnenie interrupcií 

Ako uviedol denník Pravda, prvá novela navrhuje skrátiť možnosť podstúpiť zákrok zo súčasných 12 týždňov tehotenstva na 8 týždňov. Zakazuje tiež vykonávať interrupciu cudzinkám.

Druhá novela kopíruje poľský zákon - chce úplne zrušiť možnosť interrupcie na žiadosť ženy. Umelé prerušenie tehotenstva by tak mohla podstúpiť, len ak je ohrozený jej život, bola znásilnená alebo by išlo o geneticky chybný vývoj plodu.

Tretia novela navrhuje, aby ženy, ktoré zvažujú utajovaný pôrod, mali možnosť od 21. týždňa tehotenstva do druhého týždňa po pôrode poberať nemocenské dávky. Návrh chce presnejšie poučenie ženy pred zákrokom. Ženy staršie ako 40 rokov by museli za umelé prerušenie tehotenstva platiť.

Záborská k interrupciám

Štvrtú novelu dnes predstavila Anna Záborská (klub OĽaNO). Novela by mala predĺžiť lehotu na premyslenie si interrupcie pre ženu, jej partnera či rodinu zo 48 na 96 hodín. Zvýšiť navrhujú poslanci aj príspevok po narodení dieťaťa so zdravotným postihnutím. Rovnako by mala príspevky žena dostávať už počas tehotenstva, nie až po pôrode. Pri príspevkoch navrhujú tiež upustiť od pravidla dožitia sa dieťaťa aspoň 28 dní. Rovnako by sa malo úpravou riešiť aj núdzové bývanie pre ženy.

Záborská tvrdí, že právna úprava má ponúknuť pomoc ženám tak, aby sociálny a ekonomický stav ženy či jej rodiny nebol dôvodom interrupcie. S tým nesúhlasia ženské organizácie.

Ženské organizácie protestujú 

“Heslom návrhu, ktorý dnes predstavilo OĽANO, nie je podpora, ale kontrola‼️ Kontrola lekárok a lekárov, zdravotníckych zariadení a najmä kontrola žien. Predlžovanie čakacej lehoty, obťažovanie a ohrozovanie zbytočnými potvrdeniami v zlom zdravotnom stave, manipulovanie 'poučeniami' a falošnou finančnou podporou - to je nedôvera, ponižovanie, ohrozovanie a snaha o kontrolu žien a ďalších ľudí, ktorých sa budú obmedzenia týkať,” uviedli organizácie Možnosť voľby, ASPEKT a Povstanie pokračuje na sociálnej sieti.

Občianske združenie Ženské kruhy rovnako protestuje proti skráteniu lehoty, kedy môže žena podstúpiť interrupcie. „Týždne tehotenstva sa počítajú od poslednej menštruácie a zaraďujú sa tam aj dva týždne pred tým, než žena reálne otehotnie. Takéto obmedzenie tak nemusí poskytovať dostatočný čas na to, aby žena zistila, že je vôbec tehotná a mohla sa slobodne rozhodnúť,“ uviedla organizácia podľa denníka Pravda.