Prezidentka SR Zuzana Čaputová si nemyslí, že reštrikcia v otázke vykonávania potratov rieši podstatu problému. Úprave legislatívy by mala podľa nej predchádzať poctivá odborná a spoločenská debata.

Hlava štátu by podporila, ak by parlament prijal úpravu napríklad v poskytnutí pomoci ženám, aby mohli dieťa donosiť. Dodáva, že Slovensko aktuálne rieši úplné iné problémy, medzi nimi dôsledky pandémie.

Čaputová o potratoch

"Mrzí ma, ak sa tieto citlivé témy otvárajú z pozície ako keby moci, skôr ako tomu predchádza poctivá odborná, spoločenská debata," povedala vo štvrtok prezidentka novinárom. Reagovala na to, že do parlamentu prišli zatiaľ tri návrhy legislatívy týkajúce sa potratov.

🛒  [Premeňte záhradu na druhú obývačku a relaxujte -  kliknite tu:]

"Ak sa nájde zhoda v parlamente na tom, aby bola poskytnutá pomoc ženám, aby dieťa mohli donosiť a aby nepodstúpili tento zákrok zo sociálnych dôvodov, to je niečo, čo by som, samozrejme, iba podporila. Ale nemyslím si, že reštrikcia rieši podstatu problému," skonštatovala prezidentka s tým, že interrupcie považuje za zlú vec, ale nemyslí si, že je správne riešiť túto otázku zákonnými zákazmi. "Vieme, ako to dopadlo v zahraničí. Znamená to pokútne a iné riešenia. Keď to žena chce urobiť, cestu si nájde. Toto nepovažujem za správne," dodala.

Čaputová: Máme úplne iné problémy 

Prezidentka poznamenala, že Slovensko má momentálne úplne iné problémy. "Čelili sme ešte donedávna prvej vlne pandémie, teraz čelíme a budeme čeliť sociálnym a ekonomickým následkom," skonštatovala.

Poslanci za ĽSNS podali do parlamentu dva návrhy zákonov, ktorými chcú obmedziť vykonávanie umelých potratov a zabrániť potratovej turistike na Slovensku. Rovnako podali návrh aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu. Ich návrh má napríklad zlepšiť informovanosť žien pred potratmi. Inšpirovali sa novelou, ktorú v minulosti predložilo OĽaNO. Hnutie v reakcii uviedlo, že tento návrh pravdepodobne predloží tiež na júlovú schôdzu parlamentu.