Pestrec mariánsky môžete poznať aj pod názvom strieborný bodliak, ostrolist a podstrel. Zaujímavosťou je, že pestrec mariánsky dokáže dorásť až do výšky 150 cm. Pôvod má v stredomorí a používa sa, predovšetkým, v liečiteľstve.

Za priaznivé účinky tejto rastliny sú zodpovedné najmä účinné zložky, ktoré pestrec obsahuje. Predovšetkým sylimarín, ktorý sa považuje za veľmi silný a účinný antioxidant.

Aké má pestrec mariánsky účinky?

Pestrec mariánsky sa už stovky rokov používa na podporu liečby mnohých ochorení. Tiež dokáže posilniť celkové zdravie. Ktoré účinky sú najznámejšie?

Detoxikácia pečene

Vedeli ste o tom, že pestrec mariánsky sa už stovky rokov považuje za jeden z najúčinnejších liekov na pečeň? Detox pečene je mimoriadne dôležitý, pretože vďaka nemu sa odstraňujú toxické a odpadové látky z tela. Pestrec mariánsky dokáže efektívne detoxikovať pečeň, odstraňovať ťažké kovy a iné toxíny priamo z pečene. Pestrec tak napomáha aj prevencii vzniku ochorení, ktoré sú spojené s týmto dôležitým ľudským orgánom.

Zlepšuje trávenie

Pestrec mariánsky dokáže podporiť aj funkcie trávenia. Napríklad, takých, ktoré sa týkajú pravidelného vylučovania a celkovo lepšieho trávenia. Eliminuje tráviace ťažkosti, medzi ktoré patrí najmä nadúvanie, plynatosť a pálenie záhy. Pestrec má aj protizápalové účinky, vďaka ktorým minimalizuje zápal vyskytujúci sa v tráviacom trakte. 

Posilňuje zdravie mozgu

Účinná látka nachádzajúca sa v pestreci mariánskom – silymarín, má prospešné vlastnosti nielen v rámci pečene, ale aj iných častí tela. Napríklad, je známe, že vďaka tejto zložke dokáže pestrec brániť oxidačnému poškodeniu mozgových buniek. Slúži tak aj ako prevencia ochorení mozgu. Medzi tie zaraďujeme najmä Alzheimerovu a Parkinsonovu chorobu. Dôvodom tejto efektívnej prevencie sú najmä protizápalové a tiež antioxidačné účinky. 

Praktický tip: Pestrec mariánsky sa odporúča užívať dlhodobo a pravidelne. Je o ňom totiž známe, že zabraňuje poškodeniu funkcií mozgu aj v pokročilom veku. 

Obsah účinných látok

Za najúčinnejšiu látku v pestreci mariánskom sa považuje silymarín. O ňom je známe, že sa tvorí v pestreci priebežne, predovšetkým od septembra do októbra a pri teplote okolo 25 stupňov Celzia. Najväčšia koncentrácia silymarínu sa nachádza v semenách. Pestrec však obsahuje aj ďalšie účinné látky. Napríklad, bielkoviny, aminokyseliny, quercetín, vitamín E, kyselinu linolovú, kyselinu olejovú a nenasýtené mastné kyseliny.

Rôzne formy užívania

V súčasnej dobe existujú rôzne formy užívania pestreca mariánskeho. Preto závisí najmä od vašich preferencií. Môže ísť, napríklad, o pestrec mariánsky čaj alebo pestrec mariánsky olej. Za najúčinnejší produkt tohto druhu sa však považuje pestrec mariánsky drvený, prípadne extrakt, ktorý zakúpite na e-shope matchaday.sk. 

Takéto formy majú výrazne silnejšie a efektívnejšie účinky ako podoba čaju, prípadne oleja. Garantovaný účinok vám zabezpečí práve extrakt vo forme tabliet. Takáto forma je na užívanie veľmi jednoduchá a preto sú tablety mimoriadne obľúbené aj u ľudí. 

Nezabúdajte: Pestrec drvený vyniká aj zdravotnými benefitmi navyše. Je o ňom známe, že dokáže čistiť črevá a zároveň urýchliť chudnutie. 

Jednoduché užívanie

Aké je pestrec užívanie? Veľkou výhodou doplnkov s obsahom pestreca mariánskeho je skutočnosť, že vynikajú veľmi jednoduchým užívaním, ktoré si rýchlo osvojíte. Vo všeobecnosti sa odporúča užívať jednu čajovú lyžičku (približne 2 g) aspoň štyrikrát denne. Takúto lyžičku pestreca mariánskeho môžete priamo zjesť a zapiť vodou, prípadne primiešať do obľúbených pokrmov.