Máte doma dieťatko, premýšľate o „baby plávaní“, ale obávate sa nadchádzajúcich chladných mesiacov a s tým spájaných chorôb? Plávanie v akomkoľvek období prospieva imunite a práve v zimných mesiacoch môžeme smelo hovoriť o začiatkoch s otužovania detí práve formou plávania.
Otužovanie neznamená ľadovú vodu
Pod otužovaním si veľakrát predstavíme ľadové jazero či studenú sprchu. Je to však naozaj len o studenej vode? Pritom deti sú na kontakt so studenou vodou oveľa menej citlivé než my dospelí. Otužovanie je v skutočnosti životný štýl, ktorý môžeme ponúknuť aj našim najmenším. Či už pravidelným pobytom na čerstvom vzduchu, častým vetraním, spánku v chladných miestnostiach (dojčatá by sa mali naučiť spáť v chladnejšej miestnosti, hoci aj s čiapkou na hlave.
Teplota v spálni by mala byť 18-19 °C a primeraným obliekaním, či postupným znižovaním teploty vody na konci kúpania. Dojčatá (do 1.roku) majú vyšší podiel metabolicky aktívneho hnedého tuku, ktorý vie vyprodukovať veľa energie.
Prosím neľakajte sa, batoľatá (1-3 rokov) neotužijeme ľadovou vodou! Je to vlažná voda a napríklad u nás v Mobiku prinesieme kocky ľadu, ktoré využívame pri hre v teplej 33°C vode.
Inštruktorka otužuie deti vlažnou vodou v hadici. Foto - Aqua baby club Mobik
Zoznámenie s vodou čím skôr, tým lepšie
Otužovanie je teda vhodné už od jedného roka života dieťatka, kedy je už termoregulácia vačšinou stabilná. Teplota vody pri domácom kúpaní by nemala byť nikdy teplejšia ako 36 °C (záleží aj od veku a ročného obdobia). So sprchovaním v studenej vode môžu začať už trojročné deti, pričom hlavu zásadne nenamáčame.
Jednou z foriem otužovania je aj spomínané „plávanie“ s bábätkom, ktoré v Aqua baby klube Mobik odporúčame. Zdá sa vám to skoro? Zoznamovať deti s vodou je dobré čím skôr. Je dokázané, že navštevovaním kurzov baby plávania dávate svojím najmenším možnosť napredovať v mnohých oblastiach psychomotorického vývoja rýchlejšie ako ich rovesníci. V tomto veku dieťatka však hovoríme skôr o „hydroterapii“ ako o reálnom plávaní. K tomu prichádza až neskôr, okolo 4. roku života.
Foto - Aqua baby club Mobik
Výhody plávania pre dojčatá
Je však niekoľko benefitov, ktoré vám voda prináša práve vtedy, keď prichádzate do detského plaveckého klubu už v dojčenskom období. Plávanie pod vedením vyškolených inštruktorov totiž pozitívne vplýva a zlepšuje celkovú koordináciu pohybov, zvyšuje výkonnosť pľúc a srdca, stimuluje mozog, pozitívne vplýva na spánok a mnoho ďalšieho.
Týmto spôsobom sa tiež dieťatko stretáva s nenásilnou formou otužovania prechádzaním z chladného prostredia do teplej vody v bazéne, prípadne využívaním sauny po plávaní. Viacerí vedci sa zhodli, že práve deti, ktoré v rannom veku plávali počas celého roka, boli otužilejšie a menej náchylné na choroby dýchacích ciest.
Striedanie teplej a studenej vody pred vstupom do bazena. Foto - Aqua baby club Mobik
Informujte sa na hygienu bazéna
V prípade, že máte doma batoľa a ste vo fáze vyberania klubu, do ktorého by ste chceli so svojím dieťatkom chodiť plávať, informujte sa ešte pred začatím kurzu o hygienických podmienkach. Tie sú zodpovedné za šírenie vírusov a baktérie a nie samotné „plávanie“. Je nevyhnutné, aby plavecký klub dbal na zvýšenú hygienu a dôsledne a pravidelne kontroloval čistotu a teplotu vody. Bazén by mal byť vyhradený výlučne pre klientov a nie dostupný verejnosti. Detičky si zaslúžia to najlepšie a pred chorobami ich ochránime práve dôsledným dodržiavaním hygieny a posilňovaním imunity.
Doprajte deťom tento nezabudnuteľný zážitok spojený so zdravým pohybom vo vode a krásnym utužovaním vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Spoločný pobyt vo vode bude plný spevu, zábavy a zmysluplne stráveného času. A práve čas venovaný dieťaťu je ta najlepšia investícia, ktorú mu môžete dopriať.
Otužovať sa dá aj ovievaním vzduchom. Foto - Aqua baby club Mobik
Benefity otužovania
- imunita: určite sa zlepší imunita detí aj vaša, choroby prejdú s ľahšie, ak ich vôbec dostanú
- sťahovanie a rozťahovanie ciev: pružnosť ciev sa zlepší a zvýši, rovnako aj
- kardiovaskulárny systém
- odbúravate stres, vaša vôľa bude pevnejšia
- naučíte sa dôverovať vo vlastné dieťa a jeho pocitom
- tiež sa deti naučia rozhodovať, doprajete im vlastnú skúsenosť a budovanie sebadôvery vo vlastné telo
Vždy si, ale pamätajme! Otužovanie má byť pre deti zábava a my v Mobiku to vieme.