Človek by čakal, že od marca, keď na Slovensku zvolili prvú ženu prezidentku, to bulvár prejde. Bude pár mesiacov písať o jej šatách a účesoch, a že si nejako zvyknú. Že to ustane a prejde a pohneme sa ďalej. Lenže ono to nejako neprestáva.

Najnovšie sme si mohli prečítať sériu článkov o tom, že sa dopustila neodpustiteľného trapasu a vyrastajú jej šediny. Ak si lepšie pozriete článok, na fotke by si to nikto normálny nevšimol. Ak ju nazoomujete na maximum, niekde to tam zahliadnete. V zápätí sme si mohli prečítať, že mala odhalené kolená pri japonskom cisárovi, nakoniec sa to dokonca ani neukázalo ako pravda. 

Napríklad manželka českého premiéra Andreja Babiša bola v Japonsku v tom istom čase so svojím manželom. Na instagram zavesila legendárnu fotku z japonských záchodov so svojím outfitom. Sledujem veľa političiek, aj manželiek politikov, ale záchodová selfie bola novinka aj pre mňa. 

Viete, ja som feministka. Taká skutočná, a ak chce Monika Babišová postovať outfity zo záchoda, nech. Ja si síce myslím, že svoj hlas by vedela využiť lepšie na akúkoľvek tému, ktorá ju trápi. Mohla by chodiť za hendikepovanými, starými, mladými, ženami, mužmi. Čokoľvek. Ale je to jej vec, naozaj. A keďže som feministka, úplne najviac ma fascinuje, že články o outfitoch, vlasoch, faldíkoch a pokrčených šatách Zuzany Čaputovej, píšu ženy. Normálne mi to nejde do hlavy. Mladé ženy v redakciách píšu o tom, že žena pred päťdesiatkou má šediny. 

 
 
Výskumy hovoria, že ženy sú na seba navzájom oveľa horšie pre veľa faktorov. Vo všeobecnosti by sme to vedeli zhrnúť do jednej vety - nerovnosť príležitostí. Ak sa už nejaká žena dostane na vrchol, ostatní na ňu majú podstatne vyššie nároky. Musí byť bezchybná a neprejde jej ani zďaleka to, čo jej mužským kolegom. Niektorí poslanci ju nevyberane volajú dievčatko, čudujem sa, že ju zatiaľ nikto neposlal späť do kuchyne, pretože jej takmer dospelé dcéry potrebujú matku. 
 
Je to tak trocha nefér aj voči Zuzane Čaputovej. Mnohí do nej projektujú niečo, čo nie je, nechce byť alebo nebude. Mnohí sa nádejajú, že bude symbol. Političky sme tu pritom úspešné už mali, aj vo vysokých funkciách. Je v nemilej situácii toho, že keď urobí veľa, bude zle, a keď urobí málo bude ešte horšie.
 
Je to nefér k ženám vo funkcii - muži totiž myslia len na to, ako byť dobrý prezident. Zuzana Čaputová musí neustále myslieť aj na to, či sa zajtra v novinách namiesto jej politických krokov, nebudú riešiť jej odrasty a kaderník. Ženy vo vysokých funkciách sú, bohužiaľ, zatiaľ uväznené v sociálnych konštruktoch, ktoré jednoducho musia dodržiavať, inak nikto nebude riešiť ich ostatné, oveľa dôležitejšie kroky. 
 
Na záver by som len chcela poprosiť ostatné političky, najmä poslankyne. Prosím vás, keď za vami najbližšie príde bulvár s fotografom na rokovanie parlamentu, aby vás nafotili do módnej polície, prosím vás, naozaj úprimne, odmietnite a choďte pracovať. Neukazujte im novú kabelku a kostým, nepózujte. Normálne sa otočte a povedzte, že nie ste modelky. Pomôžete všetkým ďalším, ktoré prídu po vás. 
 
Ženy v meste, majte úspešný týždeň, s odrastenými šedinami, aj bez!