Dnes ráno som na nejakom sociálnom médiu zachytila informáciu, že sa pripravuje živá verzia ďalšej ikonickej Disneyho rozprávky. Tentokrát sa vzkriesenia dočkala Snehulienka.

V nepochybne dokonale vizuálnom diele sa nám predstaví živá Snehulienka, živá zlá kráľovná a obidve som videla vysvetľovať, že teda táto Snehulienka bude iná a ona nebude čakať na princa a o všetko sa postará sama, ako líderka, ktorou je.

Snehulienka a bozk na mŕtvu tvár

Ako dospelej mi už Snehulienka, ktorá sa preberie na to, že jej nejaký neznámy muž chce dať zbohom bozkávaním jej mŕtvej tváre, nepríde až tak OK, ale stále je to Snehulienka. A nehovorte mi, že nikomu z vás nikdy nenapadlo, že ten princ musí byť pekné prasa, nájde v lese mŕtvolu, ale je tak krásna, že ju musí pobozkať....v sexuológii sa tomu hovorí nekrofília, ale tak bola iná doba.

Ak ste si už prečítali zopár mojich článkov, viete, že som zľahka militantná feministka, ktorá sa stále snaží kričať a rozprávať o nepríjemných situáciách, ktorým sú často dievčatá a ženy vystavované.

Dnes ráno mi ale ďalšia Snehulienka, ktorá rozprávala ako tá jej bude lepšia, lebo ju nemusí zachraňovať žiadny princ, trochu dvihla tlak a napadlo mi, že PREČO?

Je úplne v poriadku, že je chuť a vôľa natočiť tieto rozprávky nanovo a dať princeznám trochu viacej možností ako to, že sa vydajú za prvého muža, ktorého stretnú. Je ale naozaj nutné zosmiešňovať a znevažovať doterajšie vykreslenie princezien v Disneyho aj iných filmoch?

Princezné a muži

Popoluška bola strašná chudina, lebo sa z domu dostala vďaka mužovi, ktorý si ani nedal tú prácu, aby si všimol a zapamätal jej tvár. On ju radšej hľadal tak, že každej pipke po ceste ponúkol skúsiť jej stratenú črievičku. Ariel sa kvôli princovi vzdala hlasu a Spiaca krásavica bola ďalšia obeť princov so zvláštnymi erotickými predstavami...nebola síce mŕtva, len tvrdo spala, tak šup jej jazyk do krku...

Toto všetko sú veci, ktoré vyrušujú aj mňa, OK upravme ich a poďme ďalej. Nikto z týchto osvietených tvorcov si asi neuvedomuje, že Ariel sa dostala k zlej čarodejnici len vďaka svojej zvedavosti...bola slobodná, vzdorovitá, chcela poznávať svet a zaujímalo ju, čo je tam vonku. To nebola pipina, ktorá sedí doma a čaká, kým ju zachráni nejaký princ.

Chcela viac a ja osobne na tom nevidím nič zlé. Pre vzťah treba väčšinou obetovať aj kúsok svojho pohodlia a to ona bola ochotná urobiť. Nebála sa riskovať, mala len smolu, že sa zamilovala do idiota, ktorý sa zamiloval len do jej hlasu a nie do nej.

Aj princezné sú hrdinky

Popoluška bola pokorná, milá a láskavá. Dokázala si získať aj srdcia zvieratiek a že kua makala!!! To dievča sa dokázalo postarať o celú usadlosť, o svoju macochu a jej dcéry. Robila to všetko bez toho, aby zatrpkla, zanevrela na svet a pre každého mala vždy láskavé slovo a dokázala vybabrať aj s tou macochou a na ples išla...tam už prebral hlavnú postavu muž bez pamäti na tváre.

Aj tá Snehulienka nebola žiadne orezávatko. Dievča, ktoré dokáže presvedčiť najatého vraha, aby ju nezabil, dievča, ktoré prežilo celú noc sama v lese a potom sa dokázala starať o sedem mini fešákov. Takisto žiadna chuderka, nestratila sa, ani keď o všetko prišla a vedela, že ju bude zlá kráľovná hľadať. Doplatila na svoju dobrotu a naivitu a zjedla otrávené jablko...a potom už to prebrali mini muži, ktorí nevedeli nič o „Heimlichu“, tak ju radšej šupli do sklenenej truhly a čakali na princa so zľahka pedofilno-nekrofilnými sklonmi.

Toto mi na tých rozprávkach prekáža. Rovnako mi ale vadí, že sa tieto mizogýnne prešľapy snažíme napraviť prerobenými rozprávkami, kde sú princezné líderkami a nepotrebujú žiadneho princa.

Rozprávky a feminizmus

Je skvelé, že sa točia nové rozprávky, ako „Brave“ alebo „Mulan“, kde už je princezná hlavná hrdinka, ktorá zachráni situáciu, občas aj princa...a dievčatá sa v nich vidia a to je úžasné. Ale je takisto dôležité, aby dievčatá a ženy, ktoré nechcú byť líderkami, majú to nastavené tak, že sú radi zachraňované princezné, a chcú sa vydať za princa, ktorý ich zachráni a porodiť mu kopec detí, nemali pocit, že sú úplné blbky. O tom feminizmus nie je.

Feminizmus vo svojej úplnej podstate oslavuje ženstvo a solidaritu...hejtovaním princezien, ktoré do tej situácie postavili tvorcova a vykrikovaním, že len princezná bez princa je tá pravá, sa dostávame do nebezpečného opačného extrému, ktorý neslúži nikomu.

Sú ženy, ktoré svoje poslanie vidia v materstve a rodine a sú ženy, ktoré sú ambiciózne a chcú mať možnosť byť ekonomicky a spoločensky nezávislé....a obidva póly sú úplne v poriadku. Nerobme iným ženám to, čo nám samým prekáža a ubližuje.

Nedovoľme, aby sa tak krásna myšlienka ako vzájomná podpora žien a hlad po rovnoprávnosti premenil na zosmiešňovanie toho, čo nám konkrétne neslúži...o tom feminizmus vôbec nie je