Britské deti majú od dnes dvojtýždňové vianočné prázdniny. Pre mnohé to neznamená len to, že sa nebudú učiť. V čase pandémie majú oprávnený strach, že doma sa poriadne nenajedia, hoci idú Vianoce.
Ako napísal nemecký týždenník Der Spiegel vo Veľkej Británii dostáva takmer jeden a pol milióna detí obedy zadarmo. Mnohé z nich navyše zadarmo raňajkujú v tzv. Breakfast Clubs. To počas prázdnin nebude.
Veľká Británia: Deti a nedostatok jedla
V čase pandémie sa situácia vo Veľkej Británii veľmi zhoršila. V máji žilo 2,4 milióna detí v domácnostiach, kde nebol dostatok jedla, uviedla nezisková organizácia Food Foundation.
“Čo sa týka detí, je pandémia najhoršou krízou od druhej svetvoej vojny,” uviedol UNICEF, organizácia OSN zameraná na pomoc deťom, ktorá väčšinou pomáha v rozvojových krajinách. Pandémia koronavírusu to zmenila.
Prvý raz pomáha UNICEF Británii
Prvýkrát v 74-ročnej histórii UNICEF-u svetová organizácia pomáha Veľkej Británii, šiestej najväčšej ekonomike sveta. “V tejto bezprecedentnej situácii je potrebné postarať sa o deti a rodiny vo Veľkej Británii,“ uviedla vo vyhlásení svetová organizácia zameraná na pomoc deťom (UNICEF). UNICEF poslal asi 30 lokálnym organizáciám na pomoc 774-tisíc eur.
Situácia vo Veľkej Británii sa zhoršuje dlhodobo. Vláda Davida Camerona v roku 2010 drasticky skrátila sociálne výdaje, aby zmiernila schodok rozpočtu v časoch finančnej krízy. To v praxi znamenalo 33 miliárd menej pre niektoré okrsky, policajné stanice čo sociálne zariadenia. Niektoré knižnice a centrá pre mladých museli zatvoriť.
Vo februári zverejnil Inštitút zdravotníctva na University College London štúdiu, z ktorej vyplýva, že prvýkrát za posledných 100 rokov sa nezvýšila priemerná dĺžka života vo Veľkej Británii - čo je indikátor, že sa krajine nedarí.