Začalo sa to vyznamenaním od českého prezidenta Miloša Zemana, ktorý psychiatra a spisovateľa Jana Cimického ocenil za zásluhy o štát v oblasti kultúry. Medailu Za zásluhy dostalo koncom októbra 20 osobností.

Na to zareagovala speváčka a herečka Jana Fabiánová. „Sexuálny predátor, ktorý sa desiatky rokov schováva za lekársky titul, by nemal získať ocenenie za zásluhy v našej krajine,“ napísala podľa iDnes.cz na sociálnej sieti Fabiánová. Neskôr príspevok smazala.

Cimický mal zneužívať mladú pacientku

Cimický obvinenie odmietol, medzi tým sa však prihlásili ďalšie ženy, ktoré ho obvinili zo sexuálneho obťažovania a znásilnenia. „Rozhovor sa začal tým, že ho zaujímalo, či som panna, či som niekedy mala pohlavný styk, koľko som mala partnerov, či som na starších mužov,” opísala v nedeľu pre reláciu 168 hodin na Českej televízii žena, ktorá mala vtedy 18 rokov a čerstvo sa liečila v Psychiatrickej liečebni Bohnice.

Cimický tam na konci 80. rokov minulého storočia pracoval ako primár socioterapeutického a rehabilitačného oddelenia.

Žena ho musela orálne uspokojovať. „Potom, čo sa to stalo, som sa vyzvracala, pretože sa mi urobilo zle. On sa tomu skôr smial: ‚Ježiš, dievča, na to si zvykneš'. A dal mi prednášku o tom, aká sú spermie strašne zdravé,“ spomína si žena.

Po tom, čo jej zmenili liečbu, sa to ešte zhoršilo. Cimický sa jej vyhrážal, aby o tom, čo sa medzi nimi dialo, nikomu nehovorila. “Odviedol ma do iného pavilónu, kde sa aplikovali elektrošoky a začal mi vysvetľovať, ako sa nimi lieči. Začal mi popisovať, ako sa to robí, a prikladať rôzne diódy na spánok a vysvetľoval mi to tak, že mi to niekoľko sekúnd pridrží a že budem mať taký kratší epileptický záchvat,“ povedala.

Neskôr mali podľa ženy intímny styk každý deň. Nevedela, ako z toho von a pokúsila sa dvakrát o samovraždu. Jej spomienky potvrdila pre ČT sexuologička Hana Fifková, ktorá ženu liečila niekoľko rokov po prepustení z liečebne. „Je to príbeh, na ktorý sa nedá zabudnúť, čiže môžem potvrdiť, že klientka mi v ordinácii tento príbeh v deväťdesiatych rokoch rozprávala,“ povedala Fifková.

Cimický to odmieta, z liečebne musel odísť 

Cimický to odmieta. „Podobnému obvineniu je ťažké sa brániť, nie som si však vedomý žiadneho profesného ani osobného zlyhania. Nie je to pravda. Vzniknutú situáciu považujem za poľutovaniahodnú snahu o zviditeľnenie sa vo chvíli, keď sa prezident republiky rozhodol oceniť moju celoživotnú prácu,“ reagoval na obvinenia žien Cimický.

Cimický v Psychiatrickej liečebni Bohnice pôsobil od roku 1981 do roku 1996. Vtedajší riaditeľ liečebne Zdeněk Bašný pre Českú televíziu potvrdil, že Cimický odišiel z ústavu v roku 1996 práve pre obvinenia zo sexuálneho obťažovania.

„Odchod z liečebne s tým priamo súvisel, pretože to bolo po dvoch informáciách, ktoré som získal, ktoré zneli veľmi vierohodne. Kolega Cimický to poprel, že by to tak prebiehalo, ale tie výpovede boli obdobné, popis bol zhodný, ako sú popisované teraz v médiách,“ povedal Bašný.

Cimický po odchode otvoril centrum duševného zdravia Modrá lagúna, kde pôsobí dodnes. Ako spisovateľ píše hlavne detektívky z lekárskeho prostredia. Jeho knihy kúpite aj na Slovensku.