Ženy, ktoré pracujú na výskumných staniciach v Antarktíde, sa často stretávajú so sexuálnym obťažovaním. Vyplýva to zo správy, ktorú v piatok zverejnila austrálska vláda. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

Sexuálne obťažovanie na Antarktíde

Problematické správanie, ktorému musia výskumníčky čeliť, zahŕňa sexuálne narážky a žarty, nemiestne návrhy na pohlavný styk či ukazovanie pornografických materiálov, uvádza sa v správe, ktorú dala vypracovať austrálska vláda po viacerých sťažnostiach bádateliek.

Odborníčka na rodovú rovnosť Meredith Nashová uviedla, že prostredie na výskumných staniciach je "homofóbne" a ženy sú tam často vnímané len ako objekt sexuálnej túžby mužov. Ľudia, ktorí žijú na austrálskych výskumných staniciach v Antarktíde, musia niekedy až viac než rok bývať spolu na malom priestore a pracovať v extrémnych podmienkach, pripomína AFP.

Tajili menštruáciu

Výskumníčky uviedli, že antarktické stanice sú doslova "preniknuté kultúrou sexuálneho obťažovania". V správe sa tiež píše, že ženy museli napríklad skrývať fakt, že menštruovali. "Keď som sa o tejto veci prvýkrát dozvedela a vypočula si svedectvá ľudí, bola som šokovaná a sklamaná," uviedla austrálska ministerka životného prostredia Tanya Pliberseková. Dodala, že správanie opísané v správe je neprijateľné.