Výborná šošovicová polievka bez mlieka, recept aj pre deti. Recept pre najmenších osvedčený životom a šitý na mieru, od ich mám a otcov.

Šošovicová polievka bez mlieka pre deti - fotorecept kliknite

Katarína z bratislavskej mestskej časti Rača zaboduje u svojej dcérky Natálky najviac šošovicovou polievkou. Natálka má dva roky a je s mamou doma na rodičovskej dovolenke.

Katarína je architektka a robí si doktorát na Fakulte architektúry. Vedie aj občianske združenie Paradoxy AD, ktoré sa venuje organizácii a podpore aktivít v oblasti tvorby, revitalizácie a transformácie architektúry, urbanizmu, krajiny a produktového dizajnu. Tu je recept na šošovicovú polievku na kyslo bez smotany.

Zaujať by vám mohla aj tradičná fazuľová polievka - recept bez múky

 

Šošovicová polievka bez mlieka pre deti

Aké je najobľúbenejšie jedlo tvojej dcéry?

„U nás letia zeleninové polievky, cestoviny a piškóty. Najväčší úspech má v poslednom čase moja šošovicová polievka.“

Varíš denne? Aký máš kuchársky štýl - vymýšľaš nové recepty alebo sa skôr držíš tradičnej kuchyne?

„Varím denne dvakrát - obedy aj večere. Učím sa variť tak, aby chutilo všetkým doma, takže troška experimentov, troška tradičnej kuchyne ale hlavne jednoducho a chutne.“

Aké zmeny si spravila vo varení po narodení dieťaťa?

„Už dlhšie som sa zaujímala o jedlo a jeho zloženie, ale po narodení Natálky sa môj záujem ešte prehĺbil. Takže vlastne popri iných veciach študujem aj jedlo a jeho vplyv na nás. Môj muž je alergik, Natálka sa už pri dojčení vyhádzala zo všetkých alergénov, čo som zjedla, takže som vedela, že si to jednoducho musím naštudovať. Vyradila som alergény, zaraďovala všetko s odstupom a sledovala. No napriek tomu som toho veľa nezistila. Nedávno bola Natálke diagnostikovaná histamínová intolerancia. A paradoxne mám pocit, že ju má skôr po mne. Takže stravu začínam študovať zase z iného uhla a učím sa variť jedlá, ktoré by som doteraz určite nezaradila ako napríklad jedlá z diviny.“

Máš nejaký tip, čo sa Ti osvedčil v kuchyni?

„Mám vychytávku ako rýchlo schladiť napríklad polievku, ale aj mäsko na šťave. V mrazničke mám vždy spravený ľad. Keď je jedlo príliš horúce, rozpustím v ňom 1-2 kocky ľadu. Na objem to nie je príliš veľa vody, takže nepokazí chuť a konzistenciu, ale teplotu výrazne zníži. A u nás aj tak platí pravidlo, čím viac šťavy tým lepšie.“

Šošovicová polievka bez mlieka pre deti - ingrediencie

 • červená šošovica
 • mrkva, kukurica (mrazená)
 • olej
 • pór alebo cibuľa
 • rasca
 • petržlenová vňať (sušená alebo čerstvá)
 • soľ
 • alternatívne plus zemiaky

Dôležité je aby boli mrkva, šošovica a kukurica v pomere 1:1:1

 

 

Šošovicová polievka pre deti. Foto - archív redakcie

 

Šošovicová polievka bez mlieka pre deti - postup receptu

 1. Na oleji opražíme cibuľu a mrkvu (ak chcete výraznejšiu chuť, kľudne nechajte trošku pripiecť), potom pridáme kukuricu a zalejeme vodou (tak aby všetko pokryla plus niečo navyše, polievka však má byť k záveru hustá).
 2. Varíme, kým nie je kukurica takmer hotová. Na záver dosolíme a okoreníme, pridáme šošovicu a ak máte chuť aj pokrájaný zemiak/y. Povaríme kým nie je šošovica a zemiaky hotové (ja zemiaky krájam na pomerne drobné kocky - tak pre detskú pusinku), ešte dosolíme podľa chuti (keďže ingrediencie sú pomerne sladké, pre dospelých polievka znesie troška viac soli).
 3. Osobne preferujem verziu bez zemiakov, rozmixovanú, s troškou tekvicového oleja. Ale momentálne Natálka preferuje nemixované polievky.
 4. Ak nemáte čas, polievka je dobrá aj v zjednodušenej príprave : po orestovaní cibuľky nahádžete všetko do hrnca a necháte variť. Šošovica potom stratí farbu, ale inak je polievka stále výborná.

Dobrú chuť. 👧👦

 

 

Vybrali sme pre vás aj recept na výbornú paradajkovú polievku - kliknite