Videla som úžasnú výstavu. Konceptuálny umelec a výtvarník Viktor Frešo vytvoril v galérii Danubiana súbor inštalácií s názvom Family Vintage. Viktor pochádza z umeleckej rodiny a z otcovej aj maminej strany boli jeho predkovia významné osobnosti umeleckého sveta. Čo však je na Viktorovej výstave najzaujímavejšie, je rodinný príbeh.

Vzťahy v jeho rodine boli tak komplikované, že vlastne neexistuje fotografia, na ktorej by bol ako dieťa s oboma rodičmi a starými rodičmi z oboch strán. Jeho kompletná najbližšia rodina sa na jednom mieste z rôznych dôvodov nemohla nikdy stretnúť a preto ich Viktor po rokoch spojil v jednej výstave. Vytvoril tak, aspoň na chvíľu, sám pre seba a pre diváka, surreálny koncept klasickej bezproblémovej rodiny.

Výstava má silný terapeutický účinok. Ak sa zahĺbite do prezerania Viktorových inštalácií, cez ktoré približuje príbehy jednotlivých členov a začítate sa do textov vysvetľujúcich vzťahové putá, automaticky začnete premýšľať o tých vlastných, ale aj o kostlivcoch v skriniach, ktorými každá rodina disponuje. O faktoch, ktoré sme pre pokoj v rodine často zamietli pod koberec.

„Všetky šťastné rodiny sú si podobné, každá nešťastná rodina je nešťastná svojím spôsobom.“ Touto vetou začína Tolstoj svoju Annu Kareninu. Počas výstavy som na ňu často myslela. Množstvo traumatických zážitkov, ktoré máme a ktoré menia naše životy získavame práve od svojich najbližších.

Rodiny sú nielen zdrojom šťastia a pohody, ale aj mnohých ublížení a podrazov. Navyše mnohé z nich sú extrémne zraňujúce, pretože od blízkych to bolí najviac. Rodiny sa za vás dokážu postaviť, poskytnúť pomocnú ruku, zachrániť vám život, ale dokážu vás aj zničiť, okradnúť, ponížiť a niekedy aj úplne zdevastovať.

Vzťahy v rodinách vedia byť veľmi komplikované, po rokoch môžu vychádzať na povrch rôzne tajomstvá, nevery, nemanželské deti, zrady. Tie vedia vzťahy poriadne zamotať.

Na výstave Viktora Freša najviac oceňujem jeho otvorenosť a úprimnosť, s akou nám dovoľuje nahliadnuť do ich rodinného archívu. Ak si chcete, rovnako ako ja, urobiť psychickú inventúru a možno si aj priznať aké funkčné a nefunkčné vzťahy ovplyvnili váš život, vyberte sa do Danubiany. Možno je pre pokoj v rodine a pre pokoj budúcich generácií dobré namaľovať pravdivý obraz svojej minulosti tak, ako to urobil Viktor.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili bez reklamy?