Smutná tvár princeznej Diany pred 25 rokmi zapĺňala titulné stránky novín a jej slová zneli éterom televízií po celom svete. Milovaná členka britskej kráľovskej rodiny sa pôvodne mala s moderátorom rozprávať o budúcnosti monarchie a úlohe jej synov v nej, no skončilo to úplne inak.

V programe sa priznala, že manželstvo s princom Charlesom nikdy nefungovalo. “ V našom manželstve sme boli traja, takže som bola trochu zatienená,“ povedala o vzťahu Charlesa s jeho budúcou manželkou Camillou.

Diana však úprimne priznala, že aj ona sama mu bola neverná. Taktiež pomenovala svoj problém s bulímou. „Robíte si to sami, pretože vaše sebavedomie je nulové a považujete sa za bezcenného a nedôležitého,“ povedala.

Pre britskú spoločnosť to bol šok. Princezná tým nielenže pohnevala kráľovskú rodinu, ale urýchlila aj trápenie v nešťastnom manželstve. Hoci v tom čase už žili s Charlesom oddelene, kráľovná im na základe škandalózneho priznania dala požehnanie, aby sa rozviedli. Stalo sa tak o rok neskôr – v roku 1996.

Dianin rozhovor - špinavá hra a klamstvo

Toto špeciálne vydanie relácie Panorama, ktoré v tom čase videlo 20 miliónov ľudí po celom svete, jej moderátora Martina Bashira vystrelilo medzi novinárske superhviezdy a naštartovala mu jeho kariéru. Teraz po rokoch sa však ozval brat princeznej, gróf Charles Spencer, ktorý tvrdí, že novinár jeho sestru oklamal. Mal ju presvedčiť sfalšovanými dokumentmi, ktoré mali svedčiť o tom, že ju špehujú dvorania a dokonca aj tajná služba. Všetko to mal podložené aj výpismi z účtov.

Charles Spencer, ktorý sestru s novinárom zoznámil, to dnes ľutuje. Tvrdí, že to bola špinavá hra a až teraz sa dozvedel, že o tom vedelo aj vtedajšie vedenie televízie. „Aj keď som vedel, že Martin Bashir použil falošné bankové výpisy a iné klamstvá ... to, čo som sa dozvedel len nedávno je, že to vedela aj BBC. Nielenže o tom vedeli, ale aj to, že to zakryli,“ napísal Spencer na Twitteri.

Princezná Diana počas rozhovoru pre program Panorama BBC.  Foto - TASR/AP

Keďže ide o reputáciu televízie aj moderátora, BBC sa zaviazalo, že vec preverí. Vyšetrovanie vedie bývalý sudca britského najvyššieho súdu Lord Dyson. Riaditeľ televízie Tim Davie sa tiež chce dopátrať pravdy.

Jediný, kto naozaj vie, ako to bolo, je  Martin Bashir. Hviezdny moderátor sa však  k veci nevyjadril, keďže len nedávno postúpil náročnú operáciu srdca po tom, ako prekonal nákazu koronavírusom.

Ozval sa aj princ William

Vyšetrovanie škandalózneho programu privítal aj Dianin najstarší syn William. „Nezávislé vyšetrovanie je krok správnym smerom. Malo by pomôcť zistiť pravdu o tom, čo stálo za tým, že sa rozhovor pre Panoramu uskutočnil a aké vtedy prijali v BBC rozhodnutie," uviedol vo svojom vyhlásení princ William.

Práve on podľa bulvárnych denníkov účinkovaním matky v programe veľmi trpel. Ako píše Daily Express princezná prišla do sporu so starším synom, ktorý bol veľmi nahnevaný. William mal v tom čase 13 rokov a spolužiaci v škole sa mu za to smiali. Denník sa odvoláva na svedectvo Dianinej blízkej priateľky Simone Simmonsovej.

Diana so svojimi synmi - Williamom a Harrym.   Foto: TASR/AP

„Samozrejme, tu ide o ochranu cti jeho matky, takže pre Williama je to veľmi osobná záležitosť. Pozorne sledoval, čo sa deje, ale verí, že sa veci uberajú správnym smerom,“ cituje denník zdroj blízky princovi. „BBC ho náležite informovala. Nakoniec to, čo chce, je to isté ako všetci ostatní - aby sa odhalila pravda a prijali vhodné opatrenia,“ dodal.

O vyšetrovanie sa zaujíma aj jeho brat Harry, no nevyjadril sa k tomu verejne. Ako informovala samotná BBC, aj on je o všetkom informovaný. „ Nepotrebujete verejné vyhlásenie, aby ste si predstavili, ako sa cíti. Ľudia vedia, koľko pre neho jeho matka znamenala,“ dodáva zdroj.

Dianino manželstvo aj manželova nevera

Ozvali sa aj iní kritici, ktorí tvrdia, že BBC má na rukách Dianinu krv. Moderátor Richard Medeley si myslí, že keby nebolo rozhovoru, princezná tu ešte mohla byť. O dva roky neskôr, v roku 1997, totiž tragicky zahynula pri autonehode v parížskom tuneli.

„Prišla o svojich kráľovských vodičov a skončila v Paríži s opitým šoférom v tuneli Alma. Verím, že by sa nič z toho nestalo, keby nebola podvedená pri rozhovore,“ cituje ho denník The Sun.

„Bola presvedčená, že ju zradili nevinní ľudia a nebolo to tak. Ovplyvnilo to ju. Všetky udalosti majú svoje príčiny,“ dodal.

Celkovo, osobnosť princeznej sŕdc, ako ju volali novinári, sa opäť vracia do povedomia ľudí. Z veľkej miery za to môže seriál streamovacej spoločnosti Netflix – Koruna. Tvorcovia totiž oživili nešťastné manželstvo Diany a Charlesa. Dramatické spracovanie je podľa mnohých kritikov vzdialené od reality, no aj tak mnohí diváci na internete útočia na súčasnú Charlesovu manželku – vojvodkyňu Camillu.

S ňou sa mal následník trónu stretávať celé roky a bola jeho prvou láskou. Spoznali sa dávno predtým, ako stretol Dianu. Avšak, pre členov kráľovskej rodiny nebola vhodnou kandidátkou na budúcu kráľovnú. A hoci boli obaja zadaní, stále udržiavali vzťah. Diana na to rýchlo prišla a to bol zrejme skutočný dôvod, prečo bola tak nešťastná. Charles si Camillu napokon vzal za ženu v roku 2005. 

Jedno je však isté. Ako za života, tak aj po smrti - Lady Diana sa zo sŕdc Britov nevytratila. Stále je najobľúbenejšou členkou britskej kráľovskej rodiny.