Každý z nás pozná hlavné príznaky chrípky – malátnosť, bolesť hlavy, horúčka. Chrípka je infekčné ochorenie, ktoré sa spája najmä s postihnutím dýchacieho systému. Ako v tomto období posilniť imunitu a ktorý vitamín telu doplniť?

Studené počasie, nedostatok slnka, či menej pohybu hlavne v zime ovplyvňujú do veľkej miery aj našu imunitu. Vírus chrípky sa prenáša vzduchom, hlavne kašľaním alebo kýchaním. Ide o takzvanú kvapôčkovú infekciu, ktorá sa veľmi dobre šíri v kolektíve ľudí.

Chrípka, vitamíny a minerály

Chrípka nie je bežná viróza. Je to nepríjemné ochorenie, ktoré obmedzuje naše bežné fungovanie. Aby sme sa pred ňou ochránili dôležitý je náš celkový životný štýl, životospráva či pravidelný pohyb. Svoju imunitu však vieme podporiť aj príjmom správnych vitamínov a minerálov, v podobe výživových doplnkov, ktoré sú navyše 100% prírodné, vegánske, bez cukru, bez lepku a geneticky nemodifikované.

Foto - Adelle Davis

Céčko, známe aj ako kyselina askorbová, je naším hlavným spojencom v prevencii proti vírusom. Vitamín C aktivuje biele krvinky a tie následne bojujú proti rôznym vírusovým ochoreniam. Nájdeme ho v šípkach, citrusových plodoch, čiernych ríbezliach, čučoriedkach, jablkách, hruškách, zelenej paprike, kalerábe či iných prírodných zdrojoch.

Vitamín C ako antioxidant

Vitamín C je antioxidant, ktorý bojuje s voľnými radikálmi vznikajúcimi pri nadmernom strese. Podporuje obranyschopnosť organizmu, pomáha pri hojení rán a pri rôznych chemických procesoch v tele. Náš imunitný systém potrebuje obzvlášť vysoké dávky vitamínu C. Telo si ho však nedokáže ukladať, preto je dôležité zdravú stravu dopĺňať vitamínmi. Zatiaľ čo pri kapsulách a tabletách sa do nášho tela dostane len približne 20% doplnku, lipozomálnou formou prijmeme do organizmu až 90% vitamínu vďaka jeho vysokej vstrebateľnosti.

Mechanizmus lipozomálnej formy vitamínov spočíva v obalení každej molekuly vitamínu C vrstvou fosfolipidov. Týmito látkami sú tvorené aj naše bunkové membrány. Vďaka tomu tukový obal umožňuje vitamínu C dostať sa cez črevnú stenu až do krvi. Lipozomálne vitamíny tak telo nevylúči, ale veľkú časť z nich organizmus využije. V krvi sa vitamín C uvoľňuje postupne niekoľko hodín po podaní a je šetrný aj k tráviacemu traktu. 

Lipozomálne vitamíny farmaceutickej kvality značky Adelle Davis® sú vyrobené s využitím najnovších trendov v biochémii a výrobe výživových doplnkov. Adelle Davis bola vizionárka a priekopníčka v oblasti zdravej výživy, bola zástankyňou zdravého životného štýlu a stravovania. Za kľúč k zdraviu považovala konzumovanie prírodných, nespracovaných potravín a vhodné dopĺňanie potrebných vitamínov a minerálov do tela, v závislosti od individuálnych potrieb.