Ellen DeGeneres zažila ako 15-ročná sexuálne obťažovanie svojho nevlastného otca v čase, keď mama ochorela na rakovinu. Neskôr pocítila, čo je šikana, keď sa v roku 1997 ako prvá verejne známa osoba v Hollywoode otvorene prihlásila k homosexualite. Prvý lesbický seriál Ellen o rok neskôr zastavili, taký silný odpor to vyvolalo v konzervatívnych kruhoch a v cirkvi.

Legendárna americká komička a moderátorka Ellen DeGeneres teraz musí brániť svoju vlastnú The Ellen DeGeneres šou. Jeden súčasný a desať bývalých zamestnancov a zamestnankýň hovoria o toxickej atmosfére pri práci. Spomínajú zneužívanie zo strany nadriadených, rasizmus, šikanovanie i sexuálne obťažovanie.  

Ellen DeGeneres šou - rasizmus a obťažovanie

New York Post opísal príbeh bývalej zamestnankyne, ktorá počas roka a pol, čo v šou pracovala, zažila rasistické urážky. Na firemnom večierku jeden zo scenáristov predstieral, že si ju vôbec nepamätá. “Prepáč, pamätám si len mená bielych ľudí, čo tu pracujú,” povedal vtedy a vtip pobavil všetkých naokolo. 

Bývalý zamestnanec Ellen šou podľa Buzzfeednews uviedol, že sa ho výkonný producent Kevin Leman v roku 2013 opýtal, či by ho mohol sexuálne uspokojiť - rukou alebo mu urobiť orálny sex v kúpeľni na firemnej párty. Ďalší povedal, že sám videl ako Leman chytil penis asistenta výroby.

Ilustračné foto - TASR/AP

V máji 2017 iná bývalá zamestnankyňa potvrdila, že videla Lemana, ako v služobnom aute pobozkal produkčného asistenta na krk.

Viacerí sa zhodli, že Leman mal sexuálne narážky a kolegov sa pýtal, či to majú radi hore alebo dole. Išlo o mladších alebo nižšie postavených zamestnancov. "Maskoval to sarkazmom, ale nie je to sarkazmus," uviedol bývalý zamestnanec podľa BBC.

Leman obvinenia popiera. "V The Ellen DeGeneres Show pracujem viac ako 17 rokov a obetoval som tomu celú svoju kariéru. Ako jeden z hlavných scenáristov vymýšľam aj vtipy a som zdesený, že niektoré z mojich pokusov o humor mohli niekoho uraziť," cituje ho BuzzFeed News.

Ellen DeGeneres sa ospravedlnila 

Najlepšie platená americká komička sa za incidenty ospravedlnila. "Šou nesie moje meno a tak za všetko, čo robíme, nesiem zodpovednosť," uviedla DeGeneres v reakcii. Vysvetlila, že šou sa rýchlo rozrástla a nevedela na všetko dohliadať, sľúbila však, že sa nič podobné nezopakuje. 

Isté však nie je, či bude The The Ellen DeGeneres šou pokračovať so samotnou Ellen. Ozvali sa hlasy, že by ju mal nahradiť Britský komik a moderátor James Corden, ktorý moderuje americkú The Late Late Show.

Vyznamenanie od Baracka Obamu Ellen DeGeneres dojalo k slzám.  Foto - TASR/AP 

Nahradiť Ellen DeGeneres v jej vlastnej talkšou nebude vôbec jednoduché. Šou patrí od roku 2003, keď ju začali vysielať, k najsledovanejším programom. Za šou, ktorú denne sleduje dva a pol milióna ľudí, už získala 30 cien Emmy a 20 cien People’s Choice Awards, čo nikto iný nezískal. V roku 2016 dostala od prezidenta Baracka Obamu najvyššie americké vyznamenanie Medailu cti. 

„Jej odvaha a otvorenosť pomohli zmeniť názory miliónov Američanov,“ povedal o nej vtedy Obama.