Bez ohľadu na to, či tomu staršie generácie rozumejú menej alebo vôbec, je to príjemná správa o stave spoločnosti. Po slovách roku 2022 - “goblin mode” či permacrisis”, ktoré sa spájali so spôsobom života po pandémii, v časoch vojenského konfliktu i hospodárskej krízy, majú v sebe slová roku 2023 oveľa pozitívnejší náboj.

Anglické slovo roku 2023 je rizz

V skupine populárnych výrazov, ktoré jazykoví experti z Oxfordu zaradili do rebríčka najpopulárnejších anglických slov roku 2023, sa ocitli výrazy ako „Swiftie“, čo je skrátený výraz pre fanúšikov americkej speváčky Taylor Swift.

Bodoval aj pojem „situationship“, ktorý je kombináciou slov „situation“ (situácia) a „relationship“ (vzťah). Označuje neformálny romantický alebo sexuálny vzťah, ktorý hlavne mladí ľudia neberú ako vážnu známosť.

A najpopulárnejším slovom roku 2023 je slovo “rizz”, ktorý Oxfordský slovník vysvetľuje ako schopnosť zaujať iného človeka. „Rizz“ je odvodeným výrazom od slova charizma a možno ho definovať ako „štýl, šarm, príťažlivosť alebo schopnosť priťahovať romantického či sexuálneho partnera“.

Výraz, ktorý v hlasovaní od verejnosti viac ako 32-tisíc hlasov, používajú hlavne mladí ľudia na sociálnych sieťach, tzv. generácia Z, aj preto môže byť pre staršie generácie neznámy.

„Hovorí to o tom, ako si mladšie generácie vytvárajú priestor – online alebo osobne, kde si definujú vlastný jazyk, ktorý používajú,“ uviedol vydavateľ pre ABC News. "Od aktivizmu cez zoznamovanie až po širšiu kultúru má generácia Z väčší vplyv na spoločnosť, rozdiely v perspektívach a v životnom štýle sa prejavujú aj v jazyku."

Stredoškoláčka Alica, ktorá navštevuje bilingválne gymnázium v Bratislave, výraz pozná a používa. ”Keď sa mi niekto páči, ale nič s tým neplánujem urobiť, tak by som povedala, že telepathic rizz. Teda jediné, čo by som robila, by bolo, že by som na toho človeka myslela,” hovorí.

V anglicky hovoriacich krajinách sa používa aj slovesná väzba „to rizz up“, teda očariť či zvádzať. Vydavatelia oxfordského slovníka doplnili, že popularitu tohto slova podporil rozhovor s hercom Tomom Hollandom, v ktorom sa opýtal na tajomstvo svojho „rizz“, na čo odpovedal: „Nemám vôbec žiadny rizz“.

Fabiánová: Máme stále chuť na vzťahy

“To, že sa v top najpoužívanejších slovách objavili dva vzťahové výrazy vnímam ako veľké plus. Odhaľuje to túžby, ktoré v sebe máme. Napriek komplikovaným časom a výzvam v pocovidovom a vojnovými konfliktmi poznačenom období,  je tu chuť  randiť, flirtovať, nadväzovať známosti, ale aj hlbšie trvácnejšie vzťahy,” hovorí pre Ženy v meste dokumentaristka a matchmakerka Diana Fabiánová, ktorá sa venuje vzťahom a organizuje Singles party.

“Za ľahšími výrazmi ako je rizz a situationship, ktoré v sebe skrývajú  ľahkosť bytia, nezáväznosť a okúzlenie, zakrývame aj hlbšie túžby po blízkosti, zamilovanosti.  Ľahšie sa nám povie, že sa nám niekto páči, ako to, že niekoho ľúbime. No fakt, že sa fokusujeme na vzťahy a vzájomné spoznávanie, je skvelo  nasmerovaným krokom k sebe navzájom,” dodáva Diana Fabiánová.

Americké slovo roku 2023

Vo veku falzifikátov a spochybňovania pravdy potešilo aj slovo roku 2023 podľa americkej spoločnosti Merriam Webster - autentické. Minulý rok to bol výraz „gaslighting“, psychická manipulácia vo vzťahoch.

Výraz „autentický“ je celkovo veľmi frekventovaným slovom, tento rok však zaznamenal výrazný nárast. Môžu za to diskusie o umelej inteligencii, kultúre celebrít, identite a sociálnych médiách. Ľudia siahali po slovníku, aby si pomohli pri vysvetľovaní slova autentickosť, ktoré nie je ľahké vystihnúť.

Vyhľadávali sa spojenia autentická kuchyňa, autentický hlas, autentické ja, uviedol šéfredaktor Peter Sokolowski pre agentúru AP v exkluzívnom rozhovore. „V roku 2023 vidíme akúsi krízu autenticity. Ukazuje sa, že keď autentickosť spochybňujeme, ceníme si ju ešte viac," dodal.