Takmer dva roky po zavraždení investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej sa dnes začína súd s obvinenými. Prokuratúra viní podnikateľa Mariána Kočnera, že nariadil vraždu novinára ako pomstu za články, ktoré Ján Kuciak publikoval o jeho ekonomickej trestnej činnosti. Okrem Kočnera sú obvinení ďalší štyria podozriví, jeden z nich s vyšetrovateľmi spolupracuje. 

Na súd sa chystajú médiá z celého sveta, prídu aj rodiny zavraždených mladých ľudí. 

Začína sa súd v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Vražda, ktorá sa stala 21. februára 2018 v dome Jána a Martiny v obci Veľká Mača, vyvolala masové demonštrácie proti slovenskej vláde a nakoniec viedla k rezignácii predsedu vlády Roberta Fica.

Dnes senát sudkyne Ruženy Sabovej predbežne prejedná obžalobu vo veci vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku. Ružena Sabová už napríklad odsúdila mafiánsku skupinu piťovcov alebo ministrov v kauze nástenkového tendra.

Na predbežnom prejednaní obžaloby bude súd skúmať obžalobu a zákonnosť dôkazného materiálu. V prípade, že zistí závažné procesné chyby, tak môže prokurátorovi obžalobu vrátiť. Tým by sa celá vec dostala späť do prípravného konania. V prípade, že sa tak nestane, súd nariadi termín začiatku hlavného pojednávania.

Hlavný obvinený Marián Kočner.  Foto - TASR


Začína sa súd v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú obvinení Marian K., Alena Zs., Miroslav M. a Tomáš Sz. Zoltán A., ktorý mal byť medzičlánkom medzi Alenou Zs. a samotnými vykonávateľmi vraždy, od začiatku s políciou spolupracuje, a tak uzavrel s prokurátorom dohodu o vine a treste. Tú bude posudzovať iný senát ŠTS 30. decembra.

Obžaloba prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry je podaná za šesť skutkov. Okrem vraždy Kuciaka a Kušnírovej stojí aj na vražde podnikateľa z Kolárova Petra Molnára, ktorého mali zastreliť Miroslav M. a Tomáš Sz. v roku 2016 pri neúspešnom pokuse o lúpež. Ďalšie štyri skutky sa týkajú nedovoleného ozbrojovania.

Na štvrtkové zasadnutie sa okrem slovenských novinárov akreditovali médiá z USA, Francúzska, Nemecka, Belgicka, Poľska a Česka.