Doterajšie spontánne vytvorené pietne miesto pripomínajúce zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú nahradil na bratislavskom Námestí SNP trvalý pamätník. V pondelok, pri príležitosti štvrtého výročia násilnej smrti mladej dvojice, ho aj za účasti predsedu vlády SR Eduarda Hegera (OĽANO) slávnostne odhalili.

Rodičia Kuciaka a Kušnírovej sa poďakovali 

Rodičia zavraždených sa na mieste poďakovali všetkým, ktorí sa zaslúžili o vznik pamätníka. "Ďakujeme tiež všetkým, ktorí sa snažia o to, aby sa nezabúdalo na to, čo sa stalo a ako sa to stalo,“ dodala Zlatica Kušnírová.

Pamätník vznikol v spolupráci s rehoľou Milosrdných bratov, vlastníkom budovy, na ktorej fasáde je dielo osadené a tiež Fakultou architektúry a dizajnu Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave, ktorej študenti a pedagógovia pracovali na umeleckom stvárnení.

Odborný garant projektu Marián Králik objasnil, že cieľom nebolo vytvoriť "ľúbivé" a krásne dielo, skôr malo niesť aj niečo zo surovosti, ktorú predstavovala samotná vražda. "Otvorená rana, ktorú dielo predstavuje, symbolizuje zároveň to, čo bolo v spoločnosti pod povrchom, vrstvy a prekrytia, ktoré sa Ján svojou prácou snažil odhaliť," dodal Králik.

Pamätník Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej na Námestí SNP v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian

Iniciátor trvalého pietneho miesta, poslanec Národnej rady SR a predseda parlamentného mediálneho výboru Kristián Čekovský (OĽANO) pripomenul, že pamätník bude pripomínať nielen pamiatku zavraždených mladých ľudí, ale aj význam slobodnej a nezávislej žurnalistiky.

Ombudsmanka: Novinárska práca je riskantná

Život a smrť Jána Kuciaka pripomínajú, aká podstatná, no zároveň aj riskantná je novinárska práca. Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová to uviedla pri príležitosti štvrtého výročia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.

"Bez slobodnej novinárskej práce nemôže fungovať žiadna demokratická spoločnosť a úlohou každého demokratického štátu je preto zabezpečiť ich ochranu a slobodu tlace. Práve vražda Jána a Martiny však upozornila na nedostatky v zabezpečení tychto principov," zhodnotila Patakyová.

Poukázala na to, že v medzinarodnom rebríčku slobody tlace, ktorý každoročne zostavuje organizacia Reporteri bez hranic, sa Slovensko v predchádzajúcom roku umiestnilo na 35. mieste, čo je oproti roku 2020 pokles o dve priečky.

Prezidentka Zuzana Čaputová si uctila pamiatku Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pred domom vo Veľkej Mači (okres Galanta), kde boli pred štyrmi rokmi zavraždení. Foto TASR - Pavel Neubauer

"Ján Kuciak bojoval za spravodlivosť a ukázal nám, že demokracia a ochrana ľudských práv a slobôd nie sú samozrejmosťou. Na to, aby sme mohli žiť v slobodnej a spravodlivej spoločnosti, si tieto princípy musíme chrániť," dodala ombudsmanka.

Pamätník mal byť pôvodne financovaný prostredníctvom peňažných darcovských príspevkov, projekt sa napokon rozhodol podporiť mediálny dom Ringier. Pietnou spomienkou si pamiatku zavraždenej dvojice v deň štvrtého výročia ich tragického skonu pripomenula aj prezidentka SR Zuzana Čaputová, rovnako členovia vlády i parlamentu.