Mariana Kočnera oslobodili spod obžaloby v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vrážd prokurátorov. Obžalovanú Alenu Zsuzsovú senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku uznal za vinnú, dostala súhrnný 25-ročný trest väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné.

Kočnera oslobodili

"Nebolo dokázané, že skutok spáchal obžalovaný Marian K.," povedala predsedníčka senátu Ružena Sabová k oslobodzujúcemu verdiktu v prípade Kuciakovej vraždy. Rozhodnutie bolo prijaté pomerom hlasov dvoch k jednému. "Vykonané dôkazy musia jednoznačne a s najvyšším stupňom istoty preukazovať, že práve obžalovaný je tou osobou, ktorá skutok spáchala," zdôraznila Sabová.

Po oslobodení Kočnera odišli spoločne z pojednávacej miestnosti rodičia zavraždeného Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Rodiny sa plánujú odvolať. „Nenecháme to tak,“ povedali podľa Denníka N pri odchode zo súdu.

Vina Aleny Zs. a Dušana K. bola podľa slov predsedníčky senátu dokázaná priamymi a nepriamymi dôkazmi. Obžalovanú Alenu Zs. súd uznal za vinnú i za trestný čin nedovoleného ozbrojovania.

V kauze prípravy Žilinkovej vraždy senát odsúdil aj obžalovaného Dušana K. Uložil mu nepodmienečný osemročný trest odňatia slobody. Obžalovaného Darka D. oslobodil spod obžaloby. Tieto rozhodnutia prijal senát jednohlasne. Obžalovaní boli zároveň oslobodení spod obžaloby týkajúcej sa prípravy vraždy vtedajšieho advokáta Daniela Lipšica. "Nebolo dokázané, že sa stal skutok na škodu Daniela Lipšica," priblížila predsedníčka senátu.

V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, rozhodujú súdy už len o vine Mariana K. a Aleny Zs. ŠTS ich v septembri 2020 pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd SR vrátil prípad naspäť. Právoplatné sú tri rozhodnutia.

Vykonávatelia vraždy Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody, Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne. ŠTS napokon spojil do jedného konania aj kauzu prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho.

Okrem Mariana K. a Aleny Zs. tam čelia obžalobe aj Darko D. a Dušan K. Tomáš Szabó bol už skôr vylúčený na samostatné konanie, priznal sa a súd ho právoplatne uznal za vinného.

Zsuzsová je vinná, dostala 25 rokov

Alena Zsuzsová dostala 25 rokov väzenia nepodmienečne. Súd ju uznal vinnou v prípade vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vrážd prokurátorov. V piatok o tom zatiaľ neprávoplatne rozhodol senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku.

Obžalovaná Alena Zsuzsová nebola na hlavnom pojednávaní prítomná. "Vzdávam sa svojho práva posledného slova," uviedla v liste, ktorý adresovala senátu ŠTS. Súd žiadosti obžalovanej o konanie v jej neprítomnosti vyhovel. V prípade Kuciakovej vraždy z februára 2018, pri ktorej prišla o život aj jeho snúbenica Martina Kušnírová, rozhodujú súdy už len o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej.

Jozef Kuciak a Jana Kuciaková, rodičia zavraždeného Jána Kuciak počas pojednávnia o vynesení rozsudku v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a v kauze prípravy vrážd prokurátorov na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Foto TASR - Jaroslav Novák