Dnešok má byť pripomienkou toho, aký veľký význam má práca novinárov pre demokraciu. Zároveň je namieste klásť si otázku, či sa dosiahli zmeny a slušné Slovensko, po ktorých ľudia pred piatimi rokmi na námestiach volali.

Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla pri príležitosti piateho výročia vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorých pamiatku si v utorok uctila pri pamätníku na Námestí SNP v Bratislave.

Prezidentka Čaputová o vražde Jána Kuciaka

"Pokiaľ ide o slušné Slovensko, myslím si, že slušnosť je asi to posledné, čo nám pri charakteristike slovenskej politiky napadne. Klamstvo sa chce legitimizovať ako alternatívny názor, u politikov často slová predbiehajú myšlienky. Napriek tomu nesmieme na slušnosť nikdy rezignovať," vyhlásila Čaputová.

Apelovala na ľudí, aby nezabudli, po čom volali na námestiach pred piatimi rokmi, napríklad keď sa budeme rozhodovať pri voľbách. Vyšetrovanie závažnej kriminality, korupcie, zneužívania moci je podľa prezidentky na dobrej ceste.

Prezidentka Zuzana Čaputová počas uctenia si pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri symbolickom pamätníku na Námestí SNP. Foto TASR - Pavel Neubauer

"Množstvo káuz sa vyšetruje a niektoré sú už aj uzatvorené. Je to vďaka statočnosti mnohých vyšetrovateľov, prokurátorov a sudcov," zhodnotila.

Vražda Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej

Investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenicu Martinu Kušnírovú zavraždili pred piatimi rokmi, 21. februára 2018, v ich dome vo Veľkej Mači. Novinára zabili výstrelom do hrude, jeho priateľku výstrelom do hlavy. Ani po piatich rokoch nie je prípad vraždy uzatvorený.

Ján Kuciak bol investigatívny novinár spravodajského webu Aktuality.sk. Vo svojich článkoch sa venoval podozreniam z daňových podvodov, korupcii a klientelizmu pri čerpaní eurofondov a prepojení oligarchov na politické špičky.  Policajný prezident Tibor Gašpar vyhlásil, že motívom vraždy zrejme bola práca mladého novinára.

Prvým odsúdeným z pätice, ktorá podľa obžaloby stojí za vraždou, bol Zoltán Andruskó, ktorý uzatvoril dohodu o vine a treste. Za jej sprostredkovanie ho právoplatne odsúdili na 15 rokov. Mariana Kočnera, obžalovaného za objednávku vraždy novinára a Alenu Zsuzsovú z jej sprostredkovania, súd 3. septembra 2020 pre nedostatok dôkazov oslobodil. Za vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sú vinní iba strelec Miroslav Marček, neprávoplatne vodič Tomáš Szabó a sprostredkovateľ vraždy Zoltán Andruskó.

Veľvyslanci 25 krajín a zástupcovia diplomatických misií počas uctenia si pamiatky Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pri symbolickom pamätníku na Námestí SNP. Foto TASR - Pavel Neubauer

Prílohy

Dvojnásobnú vraždu mladého novinára a jeho partnerky ostro odsúdili domáce i medzinárodné novinárske organizácie, politické špičky aj viaceré európske inštitúcie. Na Slovensku odštartovala sériu masových protestov Za slušné Slovensko, ktoré viedli k pádu vlády Roberta Fica.