Tisíce žien protestovali v nedeľu krikom po celom Švajčiarsku proti rodovej nerovnosti a domácemu násiliu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ženský štrajk 

Vlani sa na akcii s názvom Ženský štrajk zúčastnilo vo Švajčiarsku asi pol milióna ľudí. Tento rok mal protest v dôsledku pandémie koronavírusu omnoho menší rozsah.

Na nedeľňajších pochodoch v Ženeve a ďalších švajčiarskych mestách sa zišli tisíce žien i mužov. Presne o 15.24 h spustili pokrik, ktorý trval minútu. Každý deň o tomto čase začínajú Švajčiarky teoreticky robiť zadarmo, keď sa vezme do úvahy platová nerovnosť medzi mužmi a ženami.

Minúta ticha za obete

Demonštrantky následne držali minútu ticha za obete domáceho násilia - za ženy, ktoré zabili vlastní manželia a partneri. Požadovali tiež uznanie neplatenej práce, ktorú ženy vykonávajú vo vlastných rodinách.

Švajčiarsko napriek vysokej životnej úrovni zaostáva za inými rozvinutými krajinami vo vyrovnávaní rozdielov v zamestnávaní a odmeňovaní žien. Švajčiarske ženy zarábajú o zhruba pätinu menej než muži, pričom situácia sa v tomto smere za posledné dve desaťročia ešte zhoršila.