Americký prezident Donald Trump nominoval konzervatívnu sudkyňu Amy Coneyovú Barrettovú do doživotnej funkcie členky Najvyššieho súdu. Na najvyššom súde sa tým zacementovala konzervatívna väčšina. Informovala o tom v sobotu agentúra AFP.

Barrettová by tak na Najvyššom súde mala nahradiť zosnulú liberálku Ruth Baderovú Ginsburgovú. Keďže je veľmi pravdepodobné, že americký Senát, v ktorom majú väčšinu republikáni, nomináciu Barretovej schváli, konzervatívna väčšina na súde sa zrejme zmení a bude mať pomer šesť ku trom.

Konzervatívna sudkyňa Barrettová

Barretová podľa Trumpa patrí medzi "najinteligentnejších a najnadanejších právnikov" a na pozíciu je "nanajvýš kvalifikovaná". Barrettová, praktizujúca katolíčka a profesorka práva, bola za sudkyňu vymenovaná prvýkrát v roku 2017. Je hlboko konzervatívna a pokladajú ju za nepriateľku práva na interrupciu - čo je pre mnohých republikánov kľúčová vec.

🛒  [Originálne toaletné stolíky v štýle vintage a provence s menami silných žien- kliknite tu:]V roku 2018 sa dostala do užšieho výberu, predstaveného Trumpom, na kreslo uvoľnené po odchode sudcu Anthonyho Kennedyho do dôchodku, ale tento post nakoniec obsadil Brett Kavanaugh.

Demokratickí oponenti vedení prezidentským kandidátom Joeom Bidenom žiadajú, aby republikáni počkali s nahradením liberálnej ikony Ginsburgovej - ktorá zomrela minulý týždeň - až po prezidentských voľbách 3. novembra. Po nich už bude známe, či sa Trump stane prezidentom aj druhýkrát.

Lídri republikánskej väčšiny v Senáte, ktorého úlohou je potvrdzovať nominovaných na najvyšší súd, vyhlásili, že majú dostatočnú podporu pre to, aby sa o nominovanej hlasovalo buď pred voľbami alebo v najhoršom prípade počas zasadnutia medzi voľbami a januárovou inauguráciou budúceho prezidenta.

Barrettová nahradí ikonu Ginsburgovú

Biden vo svojom stanovisku uviedol, že Barretová preukázateľne nesúhlasí s rozhodnutím Najvyššieho súdu, ktorý sa zastal federálneho Zákona o ochrane pacientov a dostupnej zdravotnej starostlivosti, známeho aj ako Obamacare.

Zákon upravuje prístup k zdravotnému poisteniu a je kľúčovou súčasťou systému zdravotnej starostlivosti v USA. Bol prijatý v čase, keď bol Biden viceprezidentom krajiny. Podľa Bidena sa Trump snaží zrušiť Obamacare už štyri roky, Najvyšší súd však dvakrát uznal zákon za ústavný.

„Ale aj uprostred globálnej pandémie Trumpova vláda žiada, aby súd celý zákon vyhlásil za neústavný, vrátane ochrany rizikových osôb,“ uviedol Biden.

🛒  [ Starostlivosť proti starnutiu pleti a proti vráskam na Yves Rocher, doprava zdarma nad 30 eur - kliknite tu:]

 

Barrettová nahradí Ginsburgovú, ktorá zomrela 18. septembra vo veku 87 rokov. Počas svojej kariéry advokátky a neskôr sudkyne venovala najmä prípadom diskriminácie na základe pohlavia a bola výraznou bojovníčkou za práva žien.

Zosnulú sudkyňu vymenoval do funkcie v roku 1993 prezident Bill Clinton ako vôbec druhú ženu, ktorá získala post na najvyššej súdnej inštancii USA. Pochovaná bude na budúci týždeň na Arlingtonskom národnom cintoríne v americkom štáte Washington.