Cestičky v Malých Karpatoch sú ako stvorené na nenáročnú turistiku. Vyberte sa na jednu z najkrajších karpatských sedemstoviek, vrch Skalnatá. Dostať sa ňu môžete viacerými cestami. Najkratšia a najnavštevovanejšia je trasa zo Zochovej chaty.

My vám odporúčame menej frekventovanú, ale o čosi dlhšiu a náročnejšiu trasu z Pezinskej Baby. Meria 13,5 kilometra a zvládnu ju aj menšie deti. So zástavkami vám bude celá túra trvať asi 4 hodiny a počas nej si pozriete hneď štyri z jedenástich malokarpatských sedemstoviek. Vrch Skalnatá vás odmení pekným kruhovým výhľadom, fotogenickým stromom na vrchole  a ponúkne aj miesta stvorené na piknik.

Nenáročná túra Skalnatá 

Popis trasy:

Pezinská Baba – Čmeľok – sedlo Javorina – Skalnatá – sedlo Javorina – Pezinská Baba

Trasa sa začína na Pezinskej Babe, kde pohodlne zaparkujete na veľkom parkovisku pri lyžiarskom stredisku. V miestnom bufete sa môžete posilniť domácimi pagáčikmi, prípadne si zakúpiť niečo na cestu, a vydáte sa na trasu označenú červenou značkou známou ako Štefánikova magistrála, ktorá je súčasťou legendárnej trasy Hrdinov SNP.

Trasa na Skalnatú vedie pekným lesom a má len mierne stúpanie. Foto - redakcia

Vrch Čmeľok (709 m n.m.)

Sledujete smer Čermák, ktorý je ale až za Skalnatou. Cesta na Skalnatú vám potrvá necelé dve hodiny. Stúpate mierne do kopca pekným lesom. Asi po 1 km sa trasa rozdeľuje, doľava sa zatáča cyklistická trasa, vy z nej odbočíte doprava na turistický chodník, viditeľne značený červenou značkou.

Sem tam je stúpanie strmšie, ale sú to iba krátke úseky. Celkové prevýšenie trasy je 167 metrov, takže nič zložité. Celý čas sledujete červenú značku.

Po asi 40 minútach prídete k vrchu Čmeľok, na vrchole ktorého sa nachádza starý vojenský vysielač. Tým si môžete odškrtnúť ďalšiu zdolanú karpatskú sedemstovku, keďže Čmeľok vo výške 709 m n.m.

Starý vojenský vysielač na vrchu Čmeľok. Foto - redakcia

Chodník pokračuje klesaním do Sedla Javorina. Po ľavej strane hlavného hrebeňa sú ďalšie dve „sedemstovky“– Javorina a Čertov kopec. Nevedie k nim značený chodník, ale vďaka navigácii sa viete za pár minút dostať na prístupnejší Čertov kopec, pekný, skalami pokrytý vrchol, ale bez výhľadu, ukrytý v stromoch.

Cesta vám v závere trasy ponúka aj úseky mimo lesa a tak po ľavej strane vidíme z výšky Pernek a  po pravej strane zase obdivujeme Veľkú Homoľu, ktorej drevená rozhľadňa je neprehliadnuteľná už z diaľky.

Po pravej strane vidno Veľkú Homoľu a jej rozhľadňu. Foto - redakcia

Zvlnený lesný hrebeň vás dovedie po necelých dvoch hodinách na vrch Skalnatá, ktorý stojí priamo na červenej turistickej trase.

Skalnatá je v nadmorskej výške 704 m n.m., ale napriek svojmu názvu tam skaly nenájdete. Za to ponúka krásny kruhový výhľad na Malé Karpaty. Obdivovať môžete dvojitý vrchol Vysokej (754 m n.m.), podlhovastý hrebeň Vápennej (752 m n.m.), či masív Veľkej Homoli (709 m n.m.), Navyše, vrchol je veľmi fotogenický, keďže na ňom stojí osamelý strom ako stvorený na krásne zábery. Na vrchole sú aj miesta vhodné na piknik. 

Na vrchole Skalnatej vás čakajú krásne výhľady a ikonicky osamelý strom stvorený na krásne fotky. Foto - redakcia 

Zo Skalnatej máte viaceré možnosti ako pokračovať. Ak ste na Pezinskú Babu neprišli autom, môžete si trasu spestriť a zo Skalnatej pokračovať po červenej značke na 4,5 km vzdialenú Zochovu chatu. Po ceste prejdete známou Čermákovou lúkou, vyhľadávaným oddychovým miestom. Odtiaľ pokračujete po žltej značke na Zochovu chatu a výlet si môžete doplniť aj výstupom na Veľkú Homoľu.

Ak ste prišli autom, neostáva vám nič iné, len sa vrátiť po rovnakej trase späť na Pezinskú Babu.

Februárový les na trase Pezinská Baba-Skalnatá. Foto - redakcia

Na Skalnatú sa viete dostať aj z obce Kuchyňa. Je to ale dlhšia túra, trvá 3-4 hodiny. Trasa vedie po zelenej značke na Čermákovú lúku, odkiaľ pokračujete po červenej na vrchol.

Aby bol zoznam kompletný, Skalnatú viete absolvovať aj z obce Pernek. Po žltej značke sa vydáte smerom na Sedlo Javorina, odkiaľ pokračujete po červenej značke na Skalnatú.