Zásadný pozitívny prínos koronavírusu na Slovensku je, že snáď po prvý raz v histórii sa budú tento rok ženy menej mlátiť a polievať. Tento idiotský zvyk nevieme vytesniť z hláv, tak nám možno musí pomôcť vírus.

Spomínam si na jeden špeciálny ročník, keď som mala asi 16 rokov. Chlapci prišli už potúžení alkoholom a v tom opitom stave ma zmlátili bužírkovými korbáčmi tak, že som mala modré nohy. Mama im ich musela zabaviť, aby nepokračovali. Prišlo im to ako náramná zábava. Mne už pomenej.

Veľká noc: Mlátenie žien a alkohol 

Ak už sa nadychujete, že ide o krásny slovenský zvyk, majú ho aj Rumuni, takže celkom to nesedí. Ak sa nadychujete a hovoríte, že šibanie žien je aj v biblii, otázka potom je, prečo to nerobia napríklad takí Taliani alebo Španieli.

Mlátenie a polievanie žien v kombinácii s hektolitrami tvrdého alkoholu je obrazom toho, kde máme vážny problém. Každý piaty Slovák má vážny problém so závislosťou na alkohole. Len si spomeňte, či máte vo svojom okolí alkoholika, každý má.

Všade na svete počas korony stúpa spotreba alkoholu. U nás možno počas týchto sviatkov klesne, kto vie. Počkáme si na oficiálne čísla, ako hovorievajú v televízii.

Ešte pár mesiacov dozadu bola najväčšia hrozba našej spoločnosti Istanbulský dohovor. Hej, už ste možno zabudli, lebo teraz je tu ohrozenie skutočné. Kňaz Marián Kuffa sa počas tohto obdobia odmlčal a džender chvíľu nechal vo svojej fantázii. Jeho brat Štefan zatiaľ v parlamente o dženderi nehovorí, ale opakuje, že koronavírus sa vyrieši tak, že sa budeme modliť k Panne Márii.  

Šibačka - nie je to normálne

Ale späť k téme – každá štvrtá žena na Slovensku zažila domáce násilie zo strany partnera alebo príbuzného. A nie, neráta sa tam šibačka. V tomto stave spoločnosti sa ja osobne nebudem tváriť, že chľastať a mlátiť ženy je sviatočné a tradičné. A už vôbec sa nebudem tváriť, že je to normálne.

Každý rok ma preto považujú za radikálnu feministku, nadávajú mi, že ľuďom idem brať tradície. Ani raz zatiaľ nikomu nenapadlo, že keby sme poriešili alkoholizmus a násilie na ženách, mohli by sme mať debatu o tom, či prežijeme tradíciu oblievania a príšerných lacných voňaviek.

Netreba prevracať očami, ak ženy upozorňujú na tak vážne veci ako je násilie. Obzvlášť v krajine, kde ešte pred dvomi mesiacmi ľudia reálne riešili džender vírus, a nie covid-19.  

Ženy v meste, želám vám konečne krásny Veľkonočný pondelok. Bez smradľavej kolínskej a mlátenia korbáčmi. Verte mi, budete krásne aj tak, a zdravé snáď tiež!