Po troch týždňoch španielske futbalistky ukončili bojkot a s futbalovým zväzom a zástupcami vlády sa dohodli na reforme vedenia futbalovej federácie. Luis Rubiales už nie je prezidentom Španielskej futbalovej federácie (RFEF) a Jorge Vida, ktorý mal k nemu blízko, skončil ako tréner ženskej reprezentácie.

Majsterky sveta vo futbale vedie žena - Montserrat “Montse” Tome, ktorá bude Španielky pripravovať na Ligu národov. Cez tú sa môžu futbalistky kvalifikovať na olympiádu 2024 v Paríži.

Futbalistky a bozk Rubialesa

Aféra sa spustila koncom augusta počas slávnostného ceremoniálu majstrovstiev sveta vo futbale žien 2023, keď prezident Španielskej futbalovej federácie (RFEF) Luis Rubiales počas odovzdávania zlatých medailí pobozkal Jennifer Hermos na ústa. To všetko v priamom prenose pred miliónmi divákov.

Bozk Rubialesa, vedľa ktorého stála španielska kráľovná Letizia a jej dcéra Sophia, nielen pokazil oslavy triumfu, ale podľa agentúry Reuters priniesol množstvo obvinení žien v športe z predátorského správania sa mužov vo funkciách.

"Je to vrchol ľadovca toho, čo sme zvykli vidieť v súkromí," povedala pre agentúru Reuters Veronica Boquete, ktorá bola kapitánkou Španielska na ich prvých majstrovstvách sveta v roku 2015.

Nie v každej krajine by bozk vyvolal toľko kritických reakcií  - od futbalistiek až po vládu. Španielsko však roky tvrdo bojuje proti násiliu na ženách a sexuálnemu zneužívaniu. Intenzívne od incidentu v roku 2016, keď 5 mužov znásilnilo 18-ročné dievča na slávnostiach v Pamplóne a trvalo 3 roky, než dostali 15-ročné tresty odňatia slobody.

Tento prípad donútil vládu zmeniť legislatívu. Od  augusta 2022 platí zákon, známy ako "len áno je áno", ktorý považuje každý sexuálny akt bez výslovného súhlasu za útok. Za znásilnenie a sexuálne násilie hrozí do 15 rokov odňatia slobody. Trestať sa podľa neho budú aj "zahanbujúce" komplimenty či šírenie sexuálnych videí.

Futbalistky proti sexizmu bojujú roky

Vo futbale bojujú ženské tímu proti sexizmu a za zrovnoprávnenie s mužmi desaťročie. Agentúra Reuters pripomína dve povstania v šatniach, ktoré ukončili kariéru niekoľkým hráčkam.

Veronica Boquete viedla vzburu proti trenérovi Ignaciovi Queredovi po žalostnom výkone na majstrovstvách sveta v roku 2015. Queredo sa k futbalistkám správal zle, bežne ich slovne urážal. Jeho nástupca Jorge Vilda si niektoré praktiky zachoval.

Športová moderátorka Danae Boronat pre agentúru Reuters povedala, že za Vildu sa nechávali otvorené dvere na hotelových izbách, aby bolo možné sledovať správanie športovkýň.

Boronat, ktorá robila rozhovory s poprednými španielskymi hráčkami pre svoju knihu Nevolajte ich dievčatá, volajte ich futbalistky, uviedla, že starším hráčkam Vilda hovoril, čo majú v rozhovoroch povedať, Vilda sa s nespokojnosťou hráčok popasoval po svojom - z tímu vylúčil vodkyne vzbury proti Queredovi. Medzi nimi aj kapitánku Boqueteovú a to v čase, keď bola na vrchole kariéry.

Dnes už Vilda tím netrénuje, po 8 rokoch musel odstúpť. Nahradila ho prvá žena na poste trénerky Montse Tome. Tá prebrala tím v čase bojkotu hráčok.

Nakoniec sa tento týždeň podarilo krízu zažehnať a po rokovaniach, ktorí sa skončili v stredu ráno (20.9.), sa do tímu vrátilo 20 z 22 povolaných kráčok. Dve hráčky návrat odmietli - María León a Patricia Guijarro.

"Ja a Patricia vidíme celú situáciu inak ako spoluhráčky. Nie sme ešte pripravené sa vrátiť, pre nás to bude dlhodobejší proces," uviedla podľa španielskych médií Leónová. "Zmeny vo vedení zväzu však podporujeme a máme z nich radosť," dodala.

Reformy pre ženský futbal 

Na základe dohody zväz s okamžitou platnosťou zavedie niekoľko reforiem. Patrí medzi ne okrem iného vytvorenie reprezentačnej komisie, v ktorej budú mať rovnomerné zastúpenie muži aj ženy. Ženský futbal sa má ešte viac sprofesionalizovať.

V stredu večer po rokovaniach došlo na strane asociácie k prvému personálnemu dôsledku: generálny tajomník Andreu Camps bol zbavený svojich povinností. Ten bol na zozname nežiaducich osôb spolu s tlačovým oddelením, ktoré podľa futbalistiek vložilo Hermosovej do úst slová, ktoré nikdy nepovedali.

"Pohľady oboch strán sa síce zblížili, ale stále sme iba na začiatku dlhej cesty," vyhlásila predsedníčka hráčskej asociácie FUTPRO Amanda Gutiérrez.

Španielky sú majsterkami sveta, ale to neznamená, že sa automaticky dostanú na ďalší športový vrchol - olympijské hry 2024 v Paríži. Na olympiádu sa dá kvalifikovať cez Ligu národov, čo nebude jednoduché ani pre momentálne najlepšie hráčky sveta. Pre európske tímy sú k dispozícii iba tri miesta, z ktorých jedno už dostalo hostiteľské Francúzsko.

Bojkot sa však skončil a futbalistiky sa nateraz môžu sústrediť na svoje výkony. Prejavili odvahu hovoriť o pomeroch vo svete športu, ktorý je stále príliš mužský. A neprehrali.

"Toto by mal byť moment MeToo pre španielsky futbal," povedal Víctor Francos, španielsky štátny tajomník pre šport.