Mysli si svoje, ale hlavne sa nehádaj, poučovala ma často moja mama, ktorej to vtĺkala do hlavy jej mama. Mysli si svoje, ale nehádaj sa, znamená, že ten hnev máte, ale uzavriete ho v sebe.

Chránite pred ním všetkých, okrem seba. Vás zožiera zvnútra alebo sa z času na čas, s jadrovou silou, prederie von. To sú tie momenty, keď ste hysterická, frustrovaná alebo beriete veci osobne - tri moje topky z reakcií väčšinou mužského okolia.

Ženy a hnev

Žien, ktoré v sebe roky potláčajú hnev, je stále viac. A na celom svete. Ukázal to prieskum Gallupovho ústavu, ktorý oslovuje každoročne viac ako 120-tisíc ľudí vo viac ako 150 krajinách a účastníkov sa pýta, aké emócie cítili najčastejšie v predchádzajúci deň. Aj keď nárast zaznamenali obe pohlavia, v posledných rokov stúpol počet nahnevaných žien výraznejšie.

Nie je pritom veľký rozdiel v tom, ako hnev prejavujú muži a ako ženy. Nekonečný rozdiel je však v tom, ako naň reaguje okolie. Mužský hnev ma svoje opodstatnenie, ženský je nezvládnutie emócií. Lebo dievčatá a ženy majú byť milé, usmievavé, láskavé, prejaviť pochopenie, ukázať podporu. Žiadny hnev, obavy, stres, krik. Inak sa to, čo povie žena v hneve, iba zmetie zo stola.

A tak sa vlastne celý život snažíme hnev zvládať a ovládať, viac sa zameriavame na to, ako niečo povieme, než čo povieme. Aj tak sa nám príliš často stane, že chýba rešpekt na druhej strane. Vnímať a uznať výhrady nahnevaných žien.

Prieskum Gallupovho ústavu ukázal, že dôvodov hnevať sa je veľa: lockdowny, počas ktorých ženy pracovali a popri tom sa bez nároku na plácu starali o deti, domácnosť a často aj starých rodičov. Sprísňovanie potratov v Spojených štátoch, či v Poľsku, alebo smrť mladej Iránky, ktorá nebola zahalená. A k tomu platové rozdiely.

Nepotláčajte hnev

Zjednodušene, ženy majú byť milé, o všetko sa postarať s úsmevom a zadarmo. Či je pandémia alebo sa blížia Vianoce. Lebo si viem predstaviť, že cítite hnev aj v tomto predvianočnom čase, keď sa blížia sviatky pokoja, čo znamená, pokoj pre mnohých v rodine, ale pre ženy určite nie.

Aj teraz sa očakáva, že ženy bez slova napečú, upracú, zabezpečia darčeky, vyzdobia byt či dom a na Štedrý deň sa budú usmievať, hoci budú zaspávať postojačky.

Potláčať hnev znamená ničiť seba, vzťahy v rodine i v práci. Nárast nahnevaných žien značí, že bude trpieť spoločnosť, až kým nezačne brať hnev žien vážne. Nepotláčajte v sebe hnev, milé ženy v meste a na dedine. Dajte ho von. Nebojte sa konfliktov, pretože tie môžu priniesť riešenia.

A pokojne začnite pred Vianocami. Prestaňte sa usmievať a povedzte otvorene, že je toho na vás veľa, delegujte povinnosti, rozdeľte sa o úlohy, žiadajte pomoc, zľavte z dokonalosti. Možno bude trochu kriku, ale nech. Potom to už budú sviatky pokoja. Také nefalšované, a aj pre vás.