Celý život som trpela komplexami, pretože som nedostala dobrú psychickú výbavu od rodiny a svoje detstvo prežila v prostredí plnom posmeškov, kritiky, ponižovania, s pocitom nedostatočnosti. Nebola som vychovávaná s tým, že som šikovná, múdra, pekná a mám na to zmeniť svet.

Preto sa teraz, po rokoch terapie a prečítaných múdrych kníh, snažím ženám vo svojom okolí dodávať sebavedomie. Snažím sa poukazovať na ich prednosti, schopnosti, krásu, múdrosť, pochváliť ich a úprimne im povedať kompliment. Pretože ženy to potrebujú. Ako soľ.

Pochvala ženy

Mnohé z nás prežili mladosť podobne ako ja, v prostredí, ktoré bolo nepriateľské a nároky boli tak vysoké, že sa nedali splniť ani z rebríka. Mám veľmi peknú kolegyňu – vysokú blondínu s krásnymi vlasmi a postavou. Navyše šikovnú a s veľmi dobrou dušou.

Pochválila som jej šaty. Pochvalu prijala so slovami. No sú pekné, až na tie moje nohy. Vlasy má pekné, až na to, že má suché končeky. Tvár má peknú, až na to, že nemá dokonalý nos. Vie skvele po anglicky, až na to, že už dlho nehovorila a zabúda. A takto by som mohla pokračovať. Viem výborne variť, až na to, že teraz sa mi tá omáčka nepodarila.

Napísala som tri úspešné knihy, až na to, že tá druhá sa nepredávala tak dobre, ako tá tretia. Letela som do vesmíru, až na to, že so mnou leteli aj ďalší traja... Čo musíme dokázať, aké musíme byť, aby za tým nenasledovalo AŽ NA TO?

Mnohé moja kamarátky sú veľmi úspešné. Zachraňujú svet, liečia choroby, vyhrávajú medzinárodné súdne spory, prednášajú na vysokých školách, odhaľujú korupciu, vychovávajú deti... No každá má to svoje, na čo poukáže, keď ju pochválite.

Len aby tá pochvala nebola pochvalou. Treba sa trošku zhodiť. Aby som nevyzerala v očiach iných tak dobre, musím povedať, že mám dnes mastné vlasy, alebo som si ráno zabudla dať deodorant.

Pochvala muža

Naopak, mám veľa úspešných kamarátov, aj tých menej úspešných, ale dokážu sa pochváliť s každou hovadinou. „Predstav si, dnes som sa celé poobedie staral o deti!“ „No a? Veď sú tvoje. Tvoja žena sa mi nikdy nechváli, že sa postarala o deti.“

A vôbec, videli ste už ženu, ktorá sa pochváli, že vyzdvihla dieťa zo školy a zaviezla ho na krúžok? Že v ten istý deň ešte nakúpila, navarila, vyvenčila psa, vyriešila súdnu kauzu a oprala? Nie, tá žena by povedala:, „Až na to, že som nestihla ožehliť.“

My ženy sme veľmi schopné a šikovné. Len svet bol dlhé roky nastavený veľmi patriarchálne a my sme si každé právo museli poriadne odtrpieť. Bojíme sa pochváliť, aby sa zasa niečo neposralo.

Máme na to riadiť celý svet a možno aj vesmír. Len si to musíme dovoliť. Ak môžete, pochváľte každý deň aspoň jednu ženu vo svojom okolí. Dajte jej kompliment, alebo podajte pomocnú ruku. Držte spolu a podporujte sa.

A nedovoľte si k pochvale pridávať až na to, že... Za každým komplimentom je bodka.