Prezidentka Zuzana Čaputová vo svojej správe o stave republiky osobitne poukázala na postavenie žien na Slovensku. “Ženy sú u nás stále v ekonomicky slabšej pozícii, a tak dopady energetickej krízy a inflácie cítia výraznejšie – priemerný plat žien je o 275 eur nižší ako u mužov. S tým súvisí, že priemerná výška starobného dôchodku ženy je takmer o 100 eur nižšia ako u muža dôchodcu. Ženy sú na čele približne 90 percent jednorodičovských rodín, ktoré sú najviac postihnuté chudobou,” uviedla pred poslancami a poslankyňami v správe, ktorú označila za jednu zo svojich najvážnejších a zrejme aj najkritickejších.

Čaputová o ženách a domácom násilí

Ako dodala, ekonomická tieseň tiež zintenzívňuje domáce násilie. “Odborníčky upozorňujú, že zaznamenávajú viac život a zdravie ohrozujúcich hlásení. Myslím si preto, že ako spoločnosť musíme pri hľadaní riešení kríz myslieť viac aj na dopady na ženy,” dodala prezidentka Čaputová.

Vo svojej správe sa sústredila na nepriaznivé dopady krízy. “Ľuďom klesli reálne príjmy, príjmové nerovnosti rastú a prehlbuje sa chudoba. Počet ľudí ohrozených chudobou narástol o približne 45-tisíc a celkovo doň spadá už okolo 660-tisíc ľudí. Po prvý raz narástol podiel chudobných vo všetkých krajoch Slovenska. V riziku chudoby sa u nás ocitá každá tretia domácnosť jednorodičovských rodín a osamelých seniorov a každá tretia domácnosť rodín s troma a viac deťmi. V riziku chudoby je takmer každé šieste dieťa,” uviedla.

Prezidentka Čaputová zdôraznila, že “keď je spoločnosť chudobná, tak je nesúdržná a frustrovaná. Narastá v nej nespokojnosť a zvyšuje sa sociálne napätie, čo napokon môže viesť až k destabilizácii a postupnej radikalizácii spoločnosti. Dôsledky chudoby a ich odstraňovanie sú pre štát oveľa drahšie ako preventívne opatrenia,” dodala.

V správe o stave republiky upozornila aj na hrozbu, že politická kríza, v ktorej sa Slovensko ocitlo, môže prerásť do vážnej krízy demokracie. V takom prípade bude podľa nej lepšie umožniť občanom nanovo si vybrať svojich volených zástupcov.

Prezidentka Zuzana Čaputová vystupuje so správou o stave Slovenska pred poslancami Národnej rady (NR) SR v Bratislave. Foto TASR - Jaroslav Novák

 

O čom hovorila prezidentka Čaputová v správe o stave republiky:

 

V tomto roku je v domácej politike zmätok. Verejnosť, ako tvrdí prezidentka, stráca prehľad v tom, kto naozaj vládne a kto je v opozícii. Menšinové vládnutie sprevádza podľa jej slov oslabovanie funkčnosti parlamentu - cez neotváranie a odsúvanie schôdzí až po nejasný spôsob podpory vlády. Na súčasnej politickej kríze má podľa prezidentky každý politik svoj podiel viny.

Prezidentka označila prípadné rozpočtové provizórium za prehru všetkých. Dúfa v rozumný kompromis vo vzťahu k vecným a opodstatneným výhradám voči návrhu rozpočtu. Vláde vyčítala, že nedeklarovala spôsob vyrovnania sa so sankciami dlhovej brzdy, i neistotu, či v dôsledku schválenia rozpočtu neprídeme o financie z plánu obnovy. Ocenila však niektoré reformy.

Zvládnutie energetickej krízy bude podľa prezidentky jednou z najväčších výziev v budúcom roku. Kríza však bude podľa nej aj príležitosťou, aby sme využívali stále viac obnoviteľné zdroje. Ocenila niektoré kroky vlády, napríklad diverzifikáciu dodávky energií i to, že nám nehrozí bezprostredný nedostatok počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny.

Čaputová: Neodsudzujme lekárov

Hlava štátu apelovala, aby sa neposudzovali či neodsudzovali paušálne všetci lekári pre zlyhania jednotlivcov. Odmietla živenie novej vlny nenávisti v spoločnosti. Poznamenala, že odkladanie riešení na poslednú chvíľu urobilo zo situácie v zdravotníctve drámu.

Slovensko podľa Čaputovej zažíva najrizikovejšie časy z hľadiska bezpečnosti v novodobej histórii. Vojna na Ukrajine, ako tvrdí, spochybnila všetky princípy európskej bezpečnosti a stala sa najväčšou hrozbou mieru v Európe. Ocenila prínos členstva SR v Európskej únii aj Severoatlantickej aliancii. Rovnako aj to, že väčšina vládnych činiteľov, zvolených zástupcov v parlamente aj verejnosti sa postavila na správnu stranu.

Čaputová o hybridnej vojne

Prezidentka Zuzana Čaputová upozornila, že Slovensko je už dlhodobo terčom hybridnej vojny. Mnohí podľa jej slov ešte stále veria, že dezinformácie a konšpirácie sú len produktom modernej doby a fenoménom sociálnych sietí a internetu. Podotkla však, že to nie je tak a masívna časť z nich je súčasťou cielenej propagandy.

V oblasti spravodlivosti je podľa Čaputovej nevyhnutné opustiť dlhodobé podceňovanie verbálnych útokov. Prezidentka odsúdila tlak na ľudí v orgánoch vymožiteľnosti práva, verbálne útoky a vyhrážky novinárom. Za neprípustné považuje šírenie nenávisti, dehumanizáciu a ponižovanie názorového oponenta.

Zuzana Čaputová avizovala, že bude s ešte väčšou pozornosťou strážiť kvalitu a zákonnosť legislatívneho procesu. Skrátené legislatívne konania boli podľa nej totiž nadužívané. Politikov požiadala, aby dbali na dodržiavanie vlastných procesných pravidiel. Upozornila, že k budovaniu dôvery neprispieva ani prebiehajúca polemika o spôsobe používania paragrafu 363.