Aby bola pleť zdravá a žiarivá, peeling či exfoliácia by mali byť pravidelnou súčasťou kozmetickej rutiny. Hoci sa pokožka obnovuje prirodzene, exfoliácia tento proces urýchli a zjednoduší. Peeling efektívne odstráni odumreté bunky a suchú zrohovatenú kožu. Účinné látky zo sér či krémov sa potom lepšie vstrebávajú a pleť je tak viac hydratovaná a vyživená.

Peeling takisto pomáha zjemňovať rozšírené póry a vyhladzuje drobné linky. Pokožku spoľahlivo prekrví a podporí produkciu kolagénu i elastínu. Pri pravidelnom používaní je pleť na pohľad žiarivejšia a vypnutejšia. 

Blahodarné účinky kávy

Aj domáci peeling z mletej kávy môže pomôcť k tomu, aby bola pokožka zdravá a hebká. Pomleté kávové zrná jemne odstránia odumreté bunky a vyčistia póry. Kofeín v káve zlepšuje cirkuláciu krvi, takže po použití pôsobí pleť odpočinuto a rozjasnene.

Foto - bigstockphoto.com

Schopnosť kávy zlepšiť prekrvenie môžete využiť aj v boji proti celulitíde. Hoci žiaden kozmetický prípravok túto neželanú pomarančovú kožu neodstráni, peeling je skvelým doplnkom k pohybu a dostatočnému pitnému režimu. 

Ako si vyrobiť kávový peeling

Vyrobiť si vlastný kávový peeling nie je nič zložité a všetky ingrediencie máte pravdepodobne doma. Hlavnou zložkou je pomletá káva. Tú si môžete zomlieť čerstvú alebo použiť zvyškový grunt z rannej šálky. Pri čerstvo pomletej káve však budú vôňa a účinok ešte o niečo lepšie.

Na výrobu peelingu na tvár zmiešajte jednu lyžicu pomletej kávy, jednu lyžicu olivového oleja alebo roztopeného bambuckého masla a jednu lyžicu medu. Ak máte naozaj suchú pleť, pridajte aj lyžičku bieleho jogurtu či kyslej smotany. Ak chcete peeling použiť na telo, navýšte množstvo ingrediencií podľa potreby. Med môžete vymeniť aj za hnedý cukor. 

Použitie 

Tak ako so všetkými produktmi na pleť, ani s kávovým peelingom to netreba preháňať. Ak by ste ho používali príliš často, narušili by ste prirodzenú ochrannú vrstvu vašej pleti. Pleť by bola oslabená, začervenaná a náchylnejšia k spáleniu na slnku a tvorbe vrások.

Foto - bigstockphoto.com

Na tvár stačí používať kávový peeling raz až dva razy za týždeň. Ak nemáte príliš suchú a citlivú pokožku, na telo ho môžete použiť aj častejšie. Takisto je lepšie dopriať si ho ráno, aby ste pre kofeín nemali problém zaspať.

Pre koho nie je kávový peeling vhodný 

Kávový peeling nie je vhodný pre všetky typy pleti. Ak ste majiteľkou citlivej pokožky so sklonom k začervenaniu, s ekzémom či psoriázou, vyberte si radšej iný druh exfoliácie. Používanie by mali zvážiť aj dámy so silným akné. Pomleté kávové zrná by v tomto prípade mohli narobiť viac škody ako úžitku. 

Pleť by bola podráždená, začervenaná a ešte viac by sa narušila ochranná bariéra už i tak oslabenej pokožky. V takýchto prípadoch voľte radšej peeling s mikročasticami alebo siahnite po AHA či BHA kyselinách. Tie je najvhodnejšie vyskúšať práve v zime, keď pleť nie je vystavená silnému slnečnému žiareniu.