Chceme sa zdravo cítiť a dobre vyzerať. Realita je častokrát iná. Dôvodom je stres či každodenný zhon v domácnosti. Existuje však spôsob ako to dokázať.

Žiadne drastické diéty alebo tvrdé odriekanie to nebude. Práve naopak. Svojich stravovacích návykov nie je nutné sa zbavovať vôbec. Stačí si ich len lepšie rozplánovať podľa vlastných potrieb.

Ako zdravo schudnúť, jedálniček

„A to je aj moja filozofia. Vytvárame jedálniček takým štýlom, aby to človek zvládal a vedel zakomponovať do svojho života,“ hovorí pre Ženy v meste úspešný kulturista Ján Soták, ktorý sa popri kariére venuje aj zdravému životnému štýlu ako osobný tréner.

S kulturistikou začínal pred 19 rokmi a už vtedy musel ovládať základné prvky zdravého stravovania.

Kulturista Ján Soták so synom as mamou. Foto - jansotak.sk

„Keď som sa pripravoval na súťaže, tak ľudia videli, ako sa mi postava mení. Nebolo to ešte ako dnes, ale chalani v posilňovni sa ma pýtali, ako sa udržiavať aj v rámci stravy.“

„So mnou to teda ide celú kariéru, preto to teraz využívam aj v rámci odborného poradenstva,“ vraví víťaz majstrovstiev Európy v kulturistike a finalista majstrovstiev sveta.

Stres a zlé stravovacie návyky

Udržať si línie chcú hlavne ženy. Nadšenie mnohokrát končí už po niekoľkých týždňoch.

Ján Soták hovorí, že je dôležité, aby ženy neskúšali príliš drastické diéty. „Lebo to nevydrží nikto. Telo tým jednoducho stráca energiu. Pri záťaži, akú ženy musia za deň zvládnuť, je to naozaj náročné,“ vraví.

Slovenský kulturista tak narážal na fakt, koľko toho ženy popri práci musia ešte zvládať v domácnosti. Stres tak prichádza úplne prirodzene, na formovanie postavy už prakticky nik nemyslí.

„Nastavením správnej stravy sa však napätie v tele eliminuje. Stres je v podstate nedostatok výživy pre organizmus. Bunky nemajú energiu a tak sa dvíha stresový hormón kortizol. A ten robí veľa problémov,“ vysvetľuje Ján Soták.

Ilustračné foto - archív ZVM

„Z dlhodobého hľadiska vďaka nemu priberáme na váhe či do pásu, znižuje sa nám svalová hmota, čím sa spotrebuváva viac bielkovín zo svalov a môže nám vypnúť aj imunitný systém. Z dlhodobého hľadiska je stres dosť zničujúci,“ upozorňuje Ján Soták, ktorý dokáže odbúrať fyzický stres práve vhodnou stravou.

Avšak do psychickej pohody sa človek dostáva aj cvičením. Zdravý životný štýl tak ide ruka v ruke s pohybom.

„A to je presne to, čo odporúčam. Popri stravovaní totiž netlačím ľudí, aby cvičili v posilňovni s činkami. Skôr ich smerujem do prirodzeného pohybu. Nech robia, čo ich baví,“ pokračuje slovenský kulturista, ktorý má za dva roky, čo sa zdravému stravovaniu venuje odbornejšie, za sebou množstvo skúseností z praxe.

„Aj teraz mám jednu klietku, ktorej som naordinoval kilometre chôdze. Má veľkého dobermana, tak chodia do lesa na rôzne túry a po mesiaci tam máme výborné výsledky.“

„Tieto pohybové aktivity vám tak popri zlepšení fyzickej kondície napravia aj tú mentálnu. Hlava vám vonku jednoducho vypne,“ pokračuje Ján Soták, ktorý radí aj ženám v tehotenstve.

Ako zdravo schudnúť. Jedálniček v tehotenstve

Práve v tomto období neraz budúcim mamičkám pribudnú kilá tam, kde práve nechcú. Keď porodia, túžia sa vrátiť do váhy, akú mali predtým. Avšak aj v tomto smere je oveľa dôležitejšia strava.

„Aby dieťatko už počas tehotenstva dostávalo dostatočnú výživu. Keď sa niektoré z nich spustia na párky s bielymi rožkami, tak z toho dieťa veľmi veľa nezíska,“ upozorňuje Ján Soták, ktorý hovorí, že na zdravú stravu by nemali ženy zabúdať ani po pôrode.

Ilustračné foto - pixabay.com

„Matka by mala mať v tele vitamíny a minerály aj počas dojčenia. Lebo tie potom odovzdáva dieťaťu a keď ich neprijíma v dostatočnom množstve, tak o tieto prvky ochudobňuje seba,“ vysvetľuje Ján Soták.

Podľa jeho slov sú potom ženy často náchylné chytiť osteoporózu a začínajú sa objavovať napríklad aj nepekné nechty, prípadne problémy s vlasmi.

„Zdravá strava je to najpodstatnejšie, čo pre svoje zdravie ženy potrebujú. Nielen cvičiť, ale aj zdravo sa stravovať. Keď toto mamičky ovládajú, tak tehotenstvo, ale aj obdobie po pôrode prebieha úplne v pohode,“ dodáva Ján Soták.

Ako zdravo schudnúť: stravovací a tréningový plán

Slovenský reprezentant v kulturistike preto vytvoril svoj vlastný stravovací program pod názvom Body Mission. Ide v ňom o kombináciu zdravého životného štýlu s efektívnym chudnutím.

Stravovací aj tréningový plán je profilovaný špecificky na konkrétnu osobu. Niekto je totiž vegetarián, iný má zase veľmi rád mäso a zje takmer všetko.

„Ak si vezmeme typ človeka, ktorého nelimitujú žiadne stravovacie obmedzenia, tak mu odporúčam jesť všetko, biele či červené mäso. Samozrejme, nesmie byť mastné, preto klientom vyberám konkrétne druhy mäsa,“ opisuje presný postup pri zostavovaní jedálnička Ján Soták.

Podľa jeho skúseností tam môže byť sviečkovica, hovädzie zadné, roštenka, bravčová panenka, či bravčové zadné stehno. Počas programu si pochutíte aj na divine či zajacovi, morke alebo kurčati a samozrejmosťou sú ryby alebo krevety.

„Potom je tam aj ryža, zemiaky, celozrnné pečivá, ale aj špecifické potraviny ako quinoa a podobne. Čiže úplne všetko,“ vraví Ján Soták, ktorý klientom následne vypracuje presný plán spojením všetkých surovín. Následne sa jednotlivé dávky presne rozrátajú na gramáže.

„Je totiž dôležité, koľko bude mať v jednej porcii gramov ryže, mäsa alebo zemiakov či ovsených vločiek. Pridá s k tomu pohyb či cviky doma  a už to ide automaticky,“ opisuje svoje skúsenosti Ján Soták.

Ako zdravo schudnúť - ženy a disciplína

Ženy a muži chudnú podobne, ale jeden značný rozdiel v tom je. „Sú oveľa disciplinovanejšie. U chlapov je to horšie, tam sú veľké výpadky v rámci disciplíny,” hovorí Ján Soták zo svojich skúseností. 

Aj motivácia je iná. "Ženy na sebe pracujú, aby sa dobre cítili a dobre vyzerali, niektoré aj pre zdravotné problémy, často spôsobené drastickými dietami. Muži však začínajú so zdravým životným štýlom a cvičením, až keď majú problémy so zdravím. A to nie je na prospech organizmu," dodáva Soták.