Poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Čepček (OĽANO) podal opäť do parlamentu návrh na sprísnenie interrupcií. Prerokovať by sa mali na schôdzi, ktorá sa začne 15. júna.

Čepček navrhuje, aby sa potraty vykonávali iba vo vymedzených prípadoch. „Ohrozenie života matky, ohrozenie zdravia matky, na diagnostikované ťažké poškodenie dieťaťa a prípad tehotenstva ako následku trestného činu na matke (znásilnenia),“ píše poslanec v dôvodovej správe k novele.

Čepček a interrupcie

Žena by teda mohla ísť na potrat len vtedy, ak nie je možné inak zachrániť jej život alebo ak by nebolo možné inak zabrániť trvalému a vážnemu poškodeniu zdravia matky. Potraty by sa mohli vykonávať aj vtedy, ak má nenarodené dieťa diagnostikované ťažké poškodenie zdravia a trvanie tehotenstva nepresiahlo 24 týždňov alebo ak "je tehotenstvo následkom spáchania trestného činu na matke a trvanie tehotenstva nepresahuje 12 týždňov".

Dôvody vykonania potratu by museli potvrdiť nezávislé správy od minimálne dvoch lekárov, respektíve vyjadrenie prokurátora. Návrhom by tiež chcel zakázať vykonávanie potratov cudzinkám.

“Vždy sa médiá pýtajú, prečo teraz. Podľa nich nikdy nie je vhodný čas. Kým sa bude zabíjať, dovtedy táto diskusia bude trvať. Považujem za neprijateľné, že dnes popraviť usvedčeného vraha nemôžete, lebo jeho život treba chrániť. Trest smrti zločincov  sme zrušili hneď po revolúcii v roku 1990, ako nehumánny a omylný - mohol nespravodlivo zabiť nevinného. Zákonom pod pokutou chránime počaté zvieratá: už majú svoje práva – nie sú veci, ale nechránime život detí ešte pred narodením. Mačku nesmiete rozštvrtiť zaživa – dieťa áno. Je najvyšší čas zrovnoprávniť nenarodené deti  aspoň s mačiatkami,” povedal Čepček v rozhovore pre topky.sk

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) v uplynulom týždni povedal, že by Čepčekov návrh nepodporil. Súčasná právna úprava je pre neho postačujúca.

Čepček je stále suspendovaný z OĽANO

Šéf klubu OĽANO Michal Šipoš hovorí, že Čepček o svojom návrhu neinformoval poslancov hnutia ani koaličnú radu. Poslanec je momentálne dočasne "suspendovaný" z klubu, rozhodnúť o jeho ďalšom pôsobení majú po júnovej schôdzi. Čepčekove aktivity podľa Šipoša naznačujú, že nemá záujem byť členom klubu OĽANO.

Poslanec hovorí, že z klubu vystúpiť nechce. Čepček má od februára až do skončenia nadchádzajúcej schôdze pozastavené členstvo v poslaneckom klube OĽANO. Podľa šéfa klubu mal teda čas a priestor porozmýšľať nad tým, "komu prospievajú jeho opakované hlasovania s fašistami" a predkladanie návrhov zákonov bez informovania vlastného poslaneckého klubu či koaličnych partnerov. "Posledné aktivity Martina Čepčeka v NR SR však nasvedčuju tomu, že ponúknuty čas na prehodnotenie svojho konania nevyužil a nemá viac záujem byť členom najsilnejšieho poslaneckého klubu. Po skončeni júnovej schôdze preto poslanecký klub OĽANO definitívne rozhodne o jeho pôsobeni v klube," uviedol Šipoš pre TASR.

Čepček nemá záujem opustiť klub a nevidí dôvod na vylúčenie z klubu. Hovorí, že "suspendovaný" mal byť na tri mesiace od 4. februára. "Mesiac sa už domáham, aby som mohol byť plnoprávnym členom klubu," povedal pre TASR. Na otázku, či nezvažuje pridať sa k inej strane, povedal, že o zmene "dresu" neuvažuje. Tvrdí, že nič neporušil.

Návrh podal už tretíkrát, predtým ho podľa svojich slov opakovane zaslal koaličnej rade aj predsedovi klubu. Odvoláva sa aj na koaličnú zmluvu, v ktorej sa píše, že v prípade zákonov týkajúcich sa zvýšenia ochrany života, predkladaných koaličným poslancom, sa schválenie koaličnou radou nevyžaduje. Majú sa však vopred predložiť koaličnej rade na prerokovanie.