Pred týždňom ju zastavila koaličná rada, keď iniciatívu Anny Záborskej a 16 poslancov OĽANO a SME rodina označila za porušenie koaličnej zmluvy. Potvrdil to predseda SaS Richard Sulík a Záborskej mal dohovoriť aj šéf OĽANO Igor Matovič.

Záborská návrh dostala do parlamentu

Výsledok je, že Záborská včera do parlamentu opäť predložila návrh uznesenia k správe chorvátskeho europoslanca Predraga Freda Matića, ktorá podporuje práva žien a rodovú rovnosť, vrátane prístupu k antikoncepcii a bezpečnej interrupcii. Informovali o tom Aktuality.sk.

„Uznesenie je podané, bolo prerokované na koaličnej rade a odsúhlasené, že sa bude o uznesení rokovať v pléne,“ potvrdila Záborská pre Aktuality.sk. Jediné, čo Záborská zmenila, bol postup. Najprv o tom istom návrhu rokovali v pondelok predstavitelia koalície. „Bolo to prejdené na koaličnej rade a akceptovali sme, že to predloží. Strana SaS návrh nevetovala,“ uviedla pre Aktuality.sk šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. „Netvrdím však, že SaS bude za uznesenie hlasovať, možno bude zelená karta,“ dodala Zemanová.

Záborská nemá podporu všetkých koaličných poslancov, ale môže sa spoľahnúť na opozičných kotlebovcov,  s ktorými už v minulosti hlasovala, keď chcela presadiť sprísnenie interrupcií.

Správa chorvátskeho europoslanca

Správa chorvátskeho europoslanca Predraga Freda Matića rieši sexuálne a reprodukčné zdravie ako základný prvok dobrého zdravia, komplexnú sexuálnu výchovu, modernú antikoncepciu ako stratégiu na dosiahnutie rodovej rovnosti, či bezpečné umelé prerušenie tehotenstva. Nenavrhuje žiadne konkrétne kroky či opatrenia, nie je pre členské štáty záväzná, iba upozorňuje a odporúča. Európsky parlament o nej bude ešte len hlasovať, a to v júni.

“Táto správa prichádza v kľúčovom momente, keď sa v EÚ rozmáha odmietavý postoj k právam žien a regresia v tejto oblasti, čo prispieva k oslabovaniu nadobudnutých práv a ohrozovaniu zdravia žien. V tejto súvislosti vyjadril EP svoje obavy, naposledy v uznesení o odmietavom postoji k právam žien, v ktorom označuje sexuálne a reprodukčné zdravie a práva za jednu z kľúčových oblastí, na ktoré sa zameriava,” píše sa v správe, ktorú predložil chorvátsky europoslanec Predrag Fred Matić.

Záborská správu označila na sociálnych sieťach za kontroverznú. Podľa nej sa snaží „hrubo zasiahnuť“ do kompetencií Slovenska, preto je potrebné chrániť suverenitu Slovenska.