Česko bojuje s najsilnejšou epidémiou čierneho kašľa za viac ako 60 rokov. Od začiatku roka sa podľa riaditeľky Štátneho zdravotného ústavu Barbory Mackovej objavilo 6 006 prípadov, len tento týždeň pribudlo 709 nových pacientov.

Najviac chorých je medzi mladými ľuďmi vo veku od 15 do 19 rokov. Ohrození sú tiež novorodenci, nakazilo sa ich už 92.

Čierny kašeľ v Česku: zomrelo prvé dieťa

Mesačné dievčatko je medzi tromi obeťami, ktoré infekcii podľahli - predtým to boli dvaja seniori. Dievčatko zomrelo vo Fakultnej nemocnici v Hradci Králové, kam ju už priviezli v kritickom stave z inej nemocnice.

„Neodkladne mu bola poskytnutá maximálna špecializovaná starostlivosť, bohužiaľ, na následky ochorenia dieťa zomrelo. U novorodenca bol diagnostikovaný čierny kašeľ, jeho zdravotný stav navyše komplikovali ďalšie infekcie,“ informoval hovorca nemocnice Jakub Sochor.

Podľa riaditeľa odboru ochrany verejného zdravia ministerstva zdravotníctva Mateja Fošuma je štatisticky najčastejšou príčinou úmrtí detí do jedného roku veku obojstranný zápal pľúc spôsobený baktériou streptokokom.

„Príčinou úmrtia bolo respiračné zlyhanie, sepsa a obojstranná pneumónia,“ povedal českým novinárom. U dieťaťa lekári okrem čierneho kašľa a streptokoka diagnostikovali ešte ďalšie infekcie.

Čo je čierny kašeľ

Čierny kašeľ je vysoko infekčné bakteriálne ochorenie, ktoré postihuje pľúca a dýchacie cesty. Spôsobujú ho baktérie v ústach, nose a hrdle nakazenej osoby. Choroba sa šíri prostredníctvom kvapôčok pri kašľaní nakazenej osoby. Komplikácie postihujú hlavne malé deti, predovšetkým tie neočkované alebo deti, ktorých matka nebola očkovaná. Aj preto sa očkovanie odporúča hlavne tehotným ženám.

Podľa Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu chorôb hlásia tento rok zvýšený výskyt čierneho kašľa aj ďalšie krajiny - Belgicko, Dánsko, Španielsko, Švédsko, Nórsko či Chorvátsko, kde len do polovice marca ochorelo viac ako 6 200 ľudí.

Štyri dojčatá zomreli v Holandsku, minimálne jedno v Rakúsku. Šírenie čierneho kašľa by sa malo s príchodom teplého počasia spomaľovať. Ľudia sa budú viac pohybovať vonku a nebudú tak často pri sebe v uzavretých priestoroch.