Známe cyklotrasy v Bratislave a okolí ponúkajú atraktívne trasy pre všetkých cyklistov. Vybrali sme pre vás dva výlety z bratislavských mestských častí Rača a Vrakuňa.

Obe trasy majú viac ako 40 kilometrov, ale sú po rovinke, takže ich zvládnu aj menej zdaní cyklisti. Rozložte si ich na celý deň s príjemnými zastávkami na dobré jedlo či kávičku. Odporúčame mať pri sebe hotovosť, väčšina bufetov či kaviarní na tejto trasy neprijíma platobné karty. 

1. Cyklotrasy v Bratislave a okolí: Do Ivánky cez Raču a späť cez Vrakuňu 44 km

Tentoraz sme začali od servisu Vitek Bikes na adrese Kominárska 21/5 v Bratislave, ale dá sa prísť aj s MHD. Najbližšia zastávka je Riazanská, prípadne sa autom dá zaparkovať na Muštovej.

Ak sa rozhodnete pre MHD, vystúpte na spomenutej Riazanskej, pokračujte po Sliačskej, následne doprava na Muštovú, doľava a doprava na Horskú ulicu až do Rače. Prvá zastávka môže byť kaviareň Kávoholik alebo Pivovar Ábel.

Odtiaľ pokračujte po cyklotrase k bufetu Záhrada Optimista. Ďalej k Pustému kostolíku. Za ním doprava. Potom zasa doprava, po ľavej ruke budete mať Šurský rybník. Pokračujte stále rovno až kým prídete do Ivanky pri Dunaji.

Následne odbočte doľava na Štefánikovu ulicu ku cafe Štefánik. Potom sa musíte otočiť a vrátiť sa kúsok naspäť a odbočiť doľava na Hviezdoslavovu ulicu. "Po nej prídete až ku Wigvam Pubu, kde môže byť fajn zastávka aj s grilovanou rybou. Treba obísť zľava štrkovisko Langarica. Keď je teplo, možete sa tu aj okúpať," odporúča majiteľ servisu Peter Vítek, ktorý má trasu sám aj odskúšanú. 

Okolo Šúrskeho kanála, následne Zelenej vody potom prídete až k Malému Dunaju. Pri Malom Dunaji potom treba odbočiť doprava (pozor po daždi tu bývajú veľké mláky, medzi ktorými treba kľučkovať). Okolo letiska po cyklotrase prejdete až do Vrakune. Môžete prejsť cez Modrý most a ďalej cez Vrakunský lesík a pokračovať v Bratislave kam potrebujete. My sme pokračovali späť k servisu Vitek Bikes.

 

 

2. Cyklotrasy v Bratislave a okolí: z Vrakune do Bernolákova a Novej Dedinky 42 km

Druhá možnosť absolvovať túto trasu je začať s MHD a prísť až na zastávku Čiližská, odkiaľ sa môžete vybrať popri Malom Dunaji. Potom doľava smerom na Zelenú vodu. Ďalej smerom do Zálesia. "Tam je super kaviareň Jane Coffee, treba si dať pozor na otváraciu dobu, no majú výbornú kávu a je tam veľmi milý majiteľ," odporúča Peter Vítek. 

V Zálesí odporúča ísť sa pozrieť na korzo. Je to zážitok a častokrát tam býva nejaká výstava umenia (napr. fotografie). Ďalej sa môžete ísť pozrieť aj na rozhľadňu Hniezdo alebo na Bobrí hrad.

Zážitkom môže byť aj cesta, ak sa rozhodnete prejsť Malý Dunaj cez Tankový most a potom pokračovať do Novej Dedinky. Odtiaľ môžete pokračovať popri kanáli Čierna voda až do Bernolákova na zmrzlinu do cukrárne Snežienka.

Odtiaľ to je už len kúsok do Ivánky, kde si môžete dať výborné langoše u MIKIho. Cesta odtiaľ je rovnaká ako v predošlej trase, poprípade si môžete cestu okolo letiska ešte predĺžiť a ísť až po pozorovateľnu lietadiel, kde ak budete mať šťastie, uvidíte pristávať nejaké lietadlo. Potom buď naspäť na zastávku Čiližská a domov, alebo sa premotať po Bratislave kamkoľvek podľa potreby. Vyskúšajte aj ďalšie tipy na cyklovýlet v okolí Bratislavy.