Hlavné mesto Dánska stojí rozhodne za návštevu. Atmosféra a architektúra Kodane je jedinečná a právom patrí medzi najkrajšie európske hlavné mestá. Navyše, podľa rebríčka Economist Intelligence Unit, ktorý zverejňuje najlepšie miesta na život, sa Kodaň v roku 2022 umiestnila na 2.mieste, predbehla ju len susedná Viedeň.

Ak to skombinujeme s informáciou, že Dánsko je zároveň v top trojke najšťastnejších krajín na svete podľa štúdie OSN, a to aj napriek tomu, že takmer polovicu dní z roka tam prší, život v Kodani zrejme môže znieť pre niekoho ako výborný plán. Pre nás všetkých ostatných je to výborný tip na návštevu. Stačí vám na to predlžený víkend alebo krátka dovolenka.

Prečítajte si, čo treba určite vidieť, aké je tam ubytovanie a ceny.  

V Kodani za hodinu a pol z Bratislavy

Letieť môžete priamo z Bratislavy. Výlet však musíte plánovať dostatočne vopred, aby ste si stihli kúpiť letenku za dobrú cenu a rezervovať si čo najvýhodnejšou ubytovanie, cenou aj lokalitou. Ak sa vám to podarí, zážitok z Kodane bude nezabudnuteľný, aj napriek tomu, že to rozhodne nie je lacná destinácia. Ceny sú primerane vysoké vysokej životnej úrovni Dánov. Zvolený rozpočet treba určite primárne investovať na cestovanie a zážitky, stravovanie v reštauráciách či hotel v centre nie sú nevyhnutné.

Doprava v Kodani funguje perfektne. Z letiska sa dostanete do mesta metrom všade, trasy metra sú iba štyria a systém pochopíte veľmi rýchlo. Navyše metro budete potrebovať minimálne. Kodaň je totiž mestom bicyklov. Prejsť Kodaň na bicykli bude autentickým a možno aj tým najväčším zážitkom, ktorý na Slovensku nemáte šancu zažiť.

Mestská cykloturistika v Kodani. 

Kodaň je najkrajšia na bicykli

Kodaň môže byť svetovým vzorom udržateľnej mestskej mobility. Počet bicyklov tu už viac ako dva roky prevyšuje počet automobilov. Viac ako polovica obyvateľov Kodane využíva na presun v prvom rade bicykle (56 %), asi 20 % obyvateľov využíva verejnú dopravu a len 14 % Dánov žijúcich v Kodani používa na presun do práce či škôl auto. 

Po uliciach premávajú doslova cyklistické pelotóny. Ich rýchlosť vás prekvapí, páni v oblekoch, dámy v sukniach okolo vás doslova prefičia. Napriek tomu je cyklistická preprava v Kodani jednoduchá, rýchlo sa zorientujete, nepotrebujete byť na to žiadni super dobrí cyklisti. Cyklochodníky sú takmer všade, dostatočne široké, na križovatkách máte semafory zvlášť pre cyklistov. Ak náhodou potrebujete zabočiť do uličky, kde cyklocesta nevedie, jednoducho zídete z bicykla a na chvíľu sa stanete chodcom tlačiaci bicykel.

Takto môžete ísť aj po bežných chodníkoch alebo peších zónach. A za pár minút sa opäť zaradíte do pelotónu.  Keď prídete k pamiatke, bicykel jednoducho odložíte do stojanu, ktoré sú úplne všade, zamknete koleso a prezriete si, čo chcete. Takto si stihnete pozrieť kodanské pamiatky aj za jeden-dva dni.

Čarovné zákutia sú všade. Na fotografii je galéria súčasného umenia v Kunsthal Charlottenborg. 

Požičanie bicykla stojí približne 20 eur na 24 hodín. Vybrať si môžete z mestských bicyklov, ktoré si odomknete cez aplikáciu, alebo keď máte deti, zájdite do bežnej požičovni bicykloch, je ich dosť. Tam dostane štýlový mestský bicykel, ak chcete aj so slameným košíčkom vpredu, a aj detské veľkosti bicyklov. Ak máte menšie deti, k dispozícii sú aj bicykle s vozíkom vpredu, do ktorých si sadnú a už sa len vezú. Bude to pre nich veľká zábava. Dánski rodičia takto riešia logistiku úplne bežne. Občas uvidíte na bicykli aj otecka, ktorý má vpredu vo vozíku dokonca aj mamu aj s deťmi.

Počas jazdy budú „najväčším“ nepohodlím maximálne tak občasné mačacie hlavy na ceste. Nehrozí vám žiaden kopec, hrbole, jamy na cestách, obrubníky. Samozrejme, kľúčové je dobré počasie. Je to krásna mestská cykloturistika, po ktorej aj deti, ktoré doteraz bicyklovaniu až tak nefandili, nebudú chcieť vrátiť bicykel.  

Tour de Kodaň alebo čo treba vidieť 

Hlavné kodanské pamätihodnosti si viete pozrieť na jednej trase. Začnite pri nábreží, kde je umiestnená legendárna morská víla, symbol Kodane. Socha bola odhalená v roku 1913, je zhotovená z bronzu a je vysoká necelý meter a pol. Inšpirovaná bola rozprávkou H.Ch.Andersena a symbolizuje veľkú lásku, ktorú nie je možné ľahko zlomiť, ale zároveň aj veľkú obeť, ktorú milujúci človek dokáže podstúpiť. Ak k nej prídete počas odlivu, môžete k nej aj pristúpiť.

Symbol Kodane - Malá morská víla. 

Pár metrov odtiaľ sa nachádza mestská citadela Kastellet – jedna z najlepšie zachovaných obranných pevností v Európe. Má tvar päťcípej hviezdy a okolo nej je vodná priekopa. Vnútri sa nachádzajú typické červené domčeky s manzardovou strechou, ktoré aj dnes slúžia dánskemu Ministerstvu obrany a čarovný veterný mlyn. Atmosféra areálu je pokojná, stvorená na prechádzky, piknik alebo rekreačný beh. Pred pevnosťou nájdete najkrajšiu kodanskú Gefioninu fontánu, ktorá zobrazuje bohyňu Gefionu a štvorzáprah býkov.

Kráľovná s umeleckou dušou a cigaretou v ruke

Ďalšou zástavkou môže byť Amalienborg, zimné sídlo dánskej kráľovskej rodiny, ktorá je najstaršou panovníckou dynastiou v Európe. Palác je významným dielom rokokovej architektúry a skladá zo štyroch identických zámkov postavených po roku 1750 a centrálneho námestia so sochou Frederika V. K palácovému komplexu patrí aj impozantná mramorová katedrála Frederikskirken s rozpätím kupoly až 30 metrov, čo z nej robí najväčšiu kostolnú vež v Škandinávii.

Dánsku už od roku 1972 vládne kráľovná Margaréta II. V januári 2022 oslávila 50. výročie nástupu na trón.

 

Dánska kráľovná Margaréta II. Foto - Instagram

Pri tejto dáme sa musíme pristaviť, pretože je to neobyčajná panovníčka. Dlhodobo patrí k najpopulárnejším osobnostiam krajiny. Je to veľmi talentovaná umelkyňa, ktorá tvorí pod pseudonym Ingahild Grathmer. Ilustrovala napríklad Tolkienovu knihu Pán prsteňov mnohé rozprávky od Hansa Christiana Andersena. Vo voľnom čase maľuje, venuje sa umeleckým remeslám, výšivke, tvorbe známok, scénografii, prekladom poézie a prózy. V 80. rokoch preložila knihu francúzskej feministky Simone de Beauvoirovej Tout les homes sont mortels (Všetci ľudia sú smrteľní).

Jeden škodlivý neduh predsa len má aj ona. Celý život je tuhá fajčiarka, vyfajčí až 3 škatuľky cigariet denne a nevzdá sa ich ani pri hre s vnúčatami.

Prístav, paláce, šperky a výhľady za jeden deň

Druhou najfotografovanejšou pamiatkou Kodane po malej morskej víle je bývalý rušný prístav Nyhavn. Lemujú ho pestrofarebné radové domy a bary, kaviarne a reštaurácie zo 17. a 18. storočia. V kanáli sa nachádza veľa historických drevených lodí.

Tzv. must –see kráľovské paláce v Kodani sú ešte dva. Christiansborg, do 18. storočia bývalé sídlo dánskych kráľov, dnešné sídlo dánskeho parlamentu, vlády a múzea. Najfotogenickejší je jednoznačne renesančný zámok Rosenborg s priľahlými zámockými záhradami. Dnes slúži ako múzeum korunovačných klenotov a kráľovská pokladnica. Návšteva stojí za to. Vstupné je síce 15 eur na osobu, ale deti do 17 rokov sú zdarma. Zámok je kompletne zariadený a od kráľovských šperkov v pokladnici v podzemí nebudete vedieť odtrhnúť zrak.

Bývalé sídlo dánskych kráľov Rosenburg. Dnes múzeum a kráľovská pokladnica. 

Ak na bicykloch stihnete aj návštevu originálnej Okrúhlej veže Rundetaarn s krásnym výhľadom na celú Kodaň a Radničné námestie, máte kľúčové pamiatky Kodane vybavené. Všetko ostatné je len skvelý bonus.

Christiania - mesto hippisákov, umelcov a ľahkých drog

Napríklad slobodné mesto Christiánia, ktoré je svetovým unikátom. Nachádza sa v centre mesta a je to polonezávislá anarchistická mestská časť. Pokladá sa za nečlenskú krajinu EÚ, čo vidíte hneď pri vstupe, kde vám oznamujú, že opúšťate územie Európskej únie. Pri odchode vás informujú, že vstupujete do EÚ. 850 domácich obyvateľov (pôvodne to boli squatteri a komunita hippisákov v 70.-tych rokoch) tvoria väčšinou umelci, majú vlastnú menu a žijú si podľa vlastných pravidiel.

Mariahuana a hašiš v ponuke stánkov v Christianii. 

Christianiu najviac preslávila tolerovaná konzumácie ľahkých drog. Už pri vstupe vidíte predajné stánky s marihuanou a hašišom. Pred ich „vôňou neujdete“, fajčí sa všade, čo láka množstvo turistov. Fajčenie však legálne nie je, zapálením cigarety riskujete porušenie dánskych zákonov. Ťažkú hlavy si s tým ale veľmi nikto nerobí.  

K dispozícii je niekoľko hudobných klubov, ktoré ponúkajú najrôznejšie hudobné štýly, galérie, múzeá umenia či workshopy s jogínmi a budhistami. 

Zábava v Tivoli a ceny

Deti k prehliadke pamiatok mesta môžete motivovať aj záverečnou návštevou zábavného parku Tivoli, ktorým sa inšpiroval aj Walt Disney pri výstavbe Disneylandu. Je krásny. Jeho atmosféra s rozkvitnutými kvetmi, kolotočni, jazierkami, zákutiami, koncertnou sieňou a večer s tisísmi svetielok a záverečný ohňostrojom vás očarí. Nie je to rozhodne lacná záležitosť, ale pri zábavných parkoch sa s tým musí počítať. Vstupné do záhrad Tivoli platí každý, stojí približne 20 eur na osobu, polovicu platia deti do 7 rokov, tie do troch to majú zdarma. Jazdy na atrakciách sa však platia zvlášť. Ak ich chcete zažiť viac ako tri, s čím sa viac menej počíta, treba investovať aj do Tivoli passu, ktorý stojí ďalších cca 22 eur na osobu a všetky atrakcie sú bez obmedzení.

Zábavný park Tivoli. 

Na švédsky obed v Malmö alebo okolie Kodane

Ak vám zostane deň dovolenky nazvyš, je tu jeden mimoriadny tip. Odbehnite si na obed do Švédska. Dostanete sa tam veľmi pohodlne vlakom z hlavnej kodanskej vlakovej stanice po unikátnom takmer 8 km dlhom Öresundskom moste. Je to druhý najdlhší európsky pevný most. Už samotná jazda bude zážitok.

Öresundský most, ktorý spája dánsku Kodaň a švédske Malmö. Foto - cs.wikipedia.org

Obojsmerný lístok vlakom stojí 10 eur na osobu, vlaky odchádzajú každý 20 minút po celý deň z Hlavnej vlakovej stanice v Kodani aj z letiska. Rovnako aj pri odchode z Malmö.

Ak by ste sa do Malmö chceli vybrať autom z požičovne, pripravte sa na to, že jedna cesta autom cez most stojí 54 eur. Výstavba mosta stála dánsky a švédsky štát, ktorí sú jeho vlastníkmi, štyri miliardy EUR. A keďže bola stavba bola financovaná iba prostredníctvom pôžičky, splácajú ju všetci, ktorí sa po moste vyberú. 

Na návštevu mesta vám stačí aj pár hodín, Malmö nie je veľké, je veľmi pekné, upravené, stačí akurát na poldennú prechádzku. Rozhodnete nevynechajte mestský park, kde sa nachádzajú krásne mestské záhrady s každoročným festivalom kvetín.

Námestie Lilla Torget v centre Malmö.