V týždni, keď o mne nahral viac ako hodinové video (!) Igor Bukovský, keď mi chodili hejty od jeho fanúšikov, keď mi tretí raz za posledné tri mesiace vyskočila platnička, je ťažké písať pozitívny stĺpček. Do toho všetkého som zablúdila do diskusií pod článkami o 11. septembri.

Podľa posledného prieskumu 40 percent Slovákov verí, že dvojičky si Američania zhodili sami. Až 40 percent! Ja som o tom prečítala veľa, videla mnoho dokumentov, dokonca aj tých zmanipulovaných, konšpirátorských. Mám k tomu poznámku, na ktorú naozaj stačí iba obyčajný sedliacky rozum - keďže pri dvojičkách, Pentagone, aj padnutom United 93 zasahovali tisíce ľudí, viete si predstaviť, že by sa to ututlalo? A kto by to urobil? Koľkých ľudí by na to potreboval?

Keď dokonca čítame presné dianie z uzatvorených rokovaní amerického prezidenta, utajilo by sa niečo takéto? A nezdá sa vám to extrémne neúctivé k obetiam, a tak celkovo k liberálnej demokracii? Mne áno.

A tak som sa vlastne po tomto víkende prestala čudovať, že ľudia sa neočkujú, že veria šarlatánom, a že sa namiesto opaľovacieho krému natierajú makovým olejom. Ak sú takto zblbnutí pri páde dvojičiek, vakcína a covid sú o dosť osobnejšie a komplikovanejšie veci, a ľahko človeka zneistíte a zmagoríte. Proste bežný Slovák je cez týždeň epidemiológ a lekár, a cez víkend mudruje o statike mrakodrapov. A popritom vám skutoční statici a skutoční epidemiológovia vysvetľujú, a dokola vyvracajú hlúposti, a nie je im to nič platné.

Žijeme v dobe, keď sme jeden klik od všetkých informácií, a zmietame sa v absolútnom chaose. Máme všetko po ruke, žijeme dobu, kde každý má prístup k vzdelaniu aj informáciám, no je nám to zatiaľ skôr na škodu, ako na úžitok. Umrieme na hlúposť, hoci sme generácia, ktorá má po ruke najviac z vedy.

Ženy v meste, užite si návštevu pápeža, posledné lúče slnka a tváre bez respirátora, a čítajte prosím dôveryhodné zdroje, nie konšpirácie. Želám vám úspešný pápežský týždeň!

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Zuzany Kovačič Hanzelovej priamo vo svojom e-maili?