Ergonomický nosič alebo šatka? Podľa odborníkov majú obe svoje svoje výhody i nevýhody, ale pri nosení detí ich odporúčajú. Naopak v prípade tzv. "klokaniek", ktoré kedysi mamy používali zdôrazňujú, že sú pre dieťa neergonomické.

Ergonomický nosič alebo šatka? 

Starí ľudia zvykli hovoriť - Prasaťu múky a dieťaťu ruky. Táto múdrosť našich predkov platí aj dnes a nosenie detí je čoraz populárnejšie medzi mladými  rodičmi.

Starodávne plátenné šatky a plachty však nahradili moderné ergonomické nosiče a špeciálne šatky.

Nosenie detí patrilo k bežnej súčasti života až do 19. storočia, keď sa medzi majetnými mešťanmi začali objavovať prvé kočiariky. Medzi popularizátorky tejto prepravy detí patrila anglická kráľovná Viktória. Odvtedy sa začali používať masovo a deti v šatkách nosili len vidiečanky na pole, kde ich potom zavesili do provizórnej kolísky. 

 

Foto - pixabay.com

 

Nosenie detí sa postupne začalo vracať v 60. rokoch 20. storočia v Spojených štátoch, ale najväčší boom vypukol okolo roku 2000. Ukázalo sa totiž, že úzky kontakt medzi bábätkom a matkou je pre dieťa veľmi prospešný a nosenie je jedným zo základných pilierov kontaktného rodičovstva.   

Problematike sa venovali niekoľkí výskumníci. Jeden z nich, Dr. Hunziger už v rokoch 1986 až 1988 zverejnil svoje štúdie, ktoré sa venovali práve noseniu detičiek. Podľa jeho dát dojčatá, ktoré mal niekto na rukách aspoň štyri hodiny denne, plakali od tretieho týždňa života menej ako deti z druhej kontrolnej skupiny. 

Ergonomický nosič alebo šatka? Výhody a nevýhody 

Ukázalo sa, že prvé dozrievajú časti mozgu, v ktorých je centrum na udržiavanie rovnováhy. Tieto pozitívne účinky už využívajú kliniky na celom svete, ktoré sa starajú o nedonosené bábätká.

Takéto detičky v Chicagu ležia na vodných posteliach a napríklad vo Švédsku využívajú závesné matrace. Lekári totiž zistili, že malí pacienti takto oveľa viac prosperovali. Dokonca pri takomto pohybe je preukázateľne menej detských kolík, keďže sa zlepšuje peristaltika čriev. 

Faktom je, že nosenie novorodencom pripomína to, čo zažili v maternici. Kolísavé pohyby krokov, dych a tlkot srdca mamy, jej teplo a hlas. To všetko bábätko dôverne poznalo a preto je na rukách spokojnejšie. 

Pre mamičku je to tiež výhodou – je preukázané, že už len dotyk so svojim dieťatkom spúšťa tvorbu hormónov prolaktínu a oxytocínu, ktoré sú dôležité pri dojčení. Aj preto lekári odporúčajú prikladať bábätko na hruď matky bezprostredne po pôrode. A to, že má svojho potomka tesne privinutého k sebe, zmierňuje úzkosti a tým je aj prevenciou popôrodnej depresie.

 

 

Ergonomické nosiče alebo šatky ortopédi odporúčajú

Výskumníci tiež zistili, že pohybové podnety sa prenášajú na bedrové kĺby novorodenca a tým sa lepšie prekrvujú hlavice. Správne nosenie dokonca nahrádza balenie naširoko. Dôležité je, aby dieťatko malo látku od kolienka ku kolienku a jeho nožičky kopírovali tvar písmena M. Chrbátik má byť zaoblený a pripomínať písmeno C. Práve pre tieto fakty ortopédi odporúčajú používať ergonomické nosiče alebo špeciálne šatky. 

Medzi mamičkami boli hlavne v minulosti rozšírené tzv. „klokanky“, ktoré sú však neergonomické. Odborníci ich používanie neodporúčajú, keďže dieťa v tomto vaku len visí a nesprávne položenie bábätka môže ohroziť vývin bedrových kĺbov. Kolienka totiž nie sú vyššie ako zadoček. Preto odporúčajú siahnuť po inom variante, ktorým je buď šatka alebo ergonomický nosič.

 

Ergonomický nosič. Foto - Be Lenka

 

Ergonomický nosič: výhody a nevýhody

Druhý spomenutý variant je  výhodnejší pre neskúsených rodičov, pretože jeho  upevňovanie si nevyžaduje nejakú extrémnu zručnosť. Po prvom nastavení je nosič vždy pripravený. Šatka je oveľa prispôsobivejšia každej veľkosti rastúceho bábätka, no má aj nevýhody.

Mínusom šatiek je zvyčajne dĺžka ich cípov, ktoré sa zvyknú neskúseným rodičom pliesť popod nohy. Zložitejšie viazanie mnohých odrádza, keďže upevňovanie šatky je náročnejšie v teréne a doťahovanie uzlov si vyžaduje istú dávku trpezlivosti.

Práve z týchto dôvodov mnohí uprednostňujú ergonomické nosiče. Tých je na trhu nespočetne veľa, odborníci odporúčajú si nosič vyskúšať.  Nie každému totiž vyhovuje rovnaký strih.

Prečítajte si

🛒 [Kvalitné šatky, šatka Be Lenka Triangel - zafír - kúpite tu:]

Hoci by si niektorí mysleli, že z neustáleho nosenia dieťatka matku musí bolieť chrbát, opak je pravdou. Vďaka popruhom má váhu rozloženú rovnomerne. Najväčšou výhodou sú však prázdne ruky, takže sa môže venovať iným činnostiam a svoje dieťa môže dokonca dojčiť tzv. „za jazdy“. 

Aj ergonosiče však majú svoje nevýhody. Pri prenášaní bábätka treba byť obozretný najmä na schodoch či v inom teréne a hoci niektoré mamičky s dieťaťom na hrudi varia či pijú horúce nápoje, neodporúča sa to. Horúce tekutiny či para by mohli bábätko zraniť.

Ďalšou nevýhodou sú horúce letné mesiace, počas ktorých sa rodič a bábätko navzájom ohrievajú. Avšak, výrobcovia myslia aj na toto a na trhu je mnoho produktov v tzv. letnej verzii, ktoré sú vyrobené z priedušných materiálov. 

V každom prípade, nosenie odporúčajú aj psychológovia. Blízko pri mame má bábätko väčší pocit bezpečia a je chránené pred nepríjemnými vnemami z vonku. A ako bude dieťa rásť a dozrievať, tým menej bude vyžadovať matkinu blízkosť.