Taká malá aférka na nedeľu. Novinárka Denníka N Ria Gehrerová upozornila, že jeden z najvplyvnejších slovenských influencerov Exploited vydal pesničku s názvom Sexuálny predátor.

V skratke to bol taký nevydarený vtip, dokonca o veciach, o ktorých sa nevtipkuje. Ria citovala: „Nebol som vždy taký, to len ženy milujú tie vtáky, zážitky na jednu noc, ja vás nenechám mať nado mnou moc". A potom dodáva, že jeho ideálom je žena "prekrásna, nevinná, úžasná, dokonalá, nič sa nepýta, nerieši, nekričí, neodvráva.“

A nasleduje refrén:  "Som predátor, sexuálny predátor, nebudeš viac potrebovať vibrátor, nikdy viac, nikdy viac, pretiahol by som ťa aj spiac."

Znásilnenia, ktoré nepriznajú 

Ono to možno mladému mužovi vlastne až tak nepríde, ale napríklad v Spojených štátoch na kampusoch majú s týmto vážny problém. Jedna z piatich žien na amerických univerzitách zažila sexuálny útok, len 20 percent z nich to vôbec nahlásilo polícii.

Príbeh dych vyrážajúceho dokumentu Hunting ground vám dá navyše kontext, že univerzity, vrátane tých najprestížnejších ako Princeton, Harvard, či Yale, znásilnenia neriešia a študentov nechajú naďalej študovať. Dôvodov je viacero – niektorí sú špičkoví športovci, ktorí škole prinášajú draftovaním do vyššej ligy v americkom futbale milióny eur.

Univerzity sa navyše boja, že keby priznali, koľko dievčat zažilo znásilnenie alebo sexuálny útok, ich reputácii by to uškodilo. Možno až tak, že by prišli o peniaze od donorov a bohatých študentov. A tak sú radšej ticho a obeť často nechajú bývať v rovnakom kampuse ako páchateľa, ten horší prípad je, že spolu chodia aj na rovnaké prednášky.

Mnohé príbehy sú pritom desivé aj v inom – napríklad príbeh Brocka Turnera a jeho obete Chanel Miller. Obaja chodili na prestížny Stanford. Brock Turner mal 20, bol nádejný plavec. Príbeh je jednoduchý – dvaja švédski študenti išli o jednej ráno cez kampus na bicykloch, keď si všimli, že za smetiakom znásilňuje 20-ročný Brock Turner ženu, ktorá je v bezvedomí.

Dvaja Švédi na neho vykríkli, jeden ratoval dievča a zisťoval, či má pulz, druhý sa vybral chytať útočníka, Brocka Turnera. Keď ho dolapil, Turner sa smial, vraj preto, že mu prišla situácia smiešna. Neskôr na súde svedčil, že dievča nepoznal, a keby ju znova uvidel, asi ju zrejme ani nespozná.

Úplne najšokujúcejší bol súd, ktorý ho odsúdil len na šesť mesiacov väzenia. Pre „20 minutes of action“ vraj nemôžu zničiť život bieleho nádejného bohatého plavca zo Stanfordu. Priznám sa, že „20 minutes of action“ ma vie rozčúliť aj dnes, pár rokov po.

Youtuber Exploited sa ospravedlnil

Tento príbeh má ale lepší koniec. Kým vo svete aj na Slovensku sme svedkami, že ak niekto upozorní na nevhodný wording, piesne, správanie sa mužov voči ženám, skončí to zväčša označením ženy za hysterku, spoločnosť za chorú, ak sa bude riadiť feminizmom a bagatelizovaním situácie. Veď to bol len fór. Spoločnosť takto funguje xy rokov a nejaká grupa feministiek to teraz nezmení.

Lenže youtuber Exploited s miliónom subscriberov prekvapil. Celkom netradične sa ako jeden z mála ospravedlnil, priznal, že nedomyslel konzekvencie. Popísal, že mu je to ľúto, pretože má veľký dosah a rozmýšľať by nad takými vecami mal. Pesničku dal okamžite stiahnuť zo streamovacích služieb, nahral instagramové príbehy, všetko vysvetlil a na koniec dal pre svojich followerov aj stránku, ktorá vysvetľuje a popisuje násilie na ženách a riešenia.

Možno sa vám to zdá banálne, nestačí vám to a búchate teraz do stola, že TO PREDSA NIKDY NEMAL UROBIŤ. Lenže youtuber je to mladý, ľudia robia aj chyby, a na slovenskej aj svetovej scéne je toto počin nevídaný. Ospravedlnenie, sebareflexia, vysvetlenie. Ja som vlastne viac v šoku z toho, ako dobre sa s tým na konci dňa vysporiadal. A pre spoločnosť by som chcela povedať, že si spomeňte na svoj život a názory, keď ste mali okolo dvadsiatky. Našťastie sme nikto z nás nemali milión followerov, dnes sa aspoň nemusíme hanbiť.

Rovnako dôležité ako ospravedlniť sa, je aj vedieť prijať omyl druhého. Až príliš často naša spoločnosť nepočúva „prepáč“, a vykrikuje ďalej. Je jedno, či to myslí úprimne, poďme ho zlynčovať. Lenže takto sa ďalej nedostaneme.

Ako hovorí Obama, ľudia nie sú perfektní. Tí, ktorých neznášate, majú radi svoje deti. Tí, ktorých milujete, majú chyby a zlyhania. Svet nie je čiernobiely, ani jednoduchý. Podstatné je, že sa posúva dopredu. A to sa v tomto prípade, našťastie podarilo.