Najlepšie sa cítime obklopené zeleňou, počas každého ročného obdobia, ale počas leta oceníme zeleň a stromy v meste ešte viac. Kto si sadne v lete pod strom, pocíti úľavu hneď dvakrát.

Prirodzený tieň - strom

Stromy svojou korunou nielen vytvárajú tieň, ale aj ochladzujú svoje okolie. Robia to prostredníctvom výparu vody cez svoje listy. Pod stromom býva teplota aj o pár stupňov nižšie ako v jeho okolí.

Bujná zeleň je v meste na nezaplatenie, pomáha nielen nám, ľuďom, ale aj vtákom, či iným živočíchom, ktorí v korunách stromov nachádzajú úľavu pred horúčavou. Ak je to možné, vysaďme si vedľa posedenia doma strom, je to investícia do budúcnosti, pretože najvhodnejší čas, kedy sme mohli vysadiť strom bolo pred dvadsiatimi rokmi. A druhý najvhodnejší je práve teraz.

Prestrešenie terasy

Závan dovolenkovej atmosféry nám v lete prinesie aj posedenie na terase. Terasy sú väčšinou v rodinných domoch situované na juh a juhozápad. Máloktorí majitelia domu myslia pri stavbe aj na vybudovanie severnej terasy.  Ale práve také umiestnenie terasy v čase otepľovania nám prinesie úľavu v podobe chladnejšej mikroklímy.

Na severnej terase je počas horúceho leta najpríjemnejšie, väčšinou tu siaha tieň domu, ktorý ju príjemne zatieni. Keď vedľa nej umiestnime vodný prvok, napríklad veľkú kortenovú misu s fontánkou, bude nám pri nej príjemne aj počas horúceho dňa.

Ak severnú terasu nemáme, nevadí, vieme si pomôcť aj na slnečnej strane. Na južnú terasu existuje riešenie. Zastrešme ju. Ak ju nechceme zastrešiť celú kvôli svetlu prenikajúcemu do domu, môžeme použiť lamelovú strechu, ktorej konštrukciu necháme porásť ťahavými rastlinami ako sú minikiwi, vinič, vistériu alebo pavinič. Všetko sú to popínavé liany, ktoré rastú bujne a za pár rokov nám zakryjú veľkú časť strechy. V zime rastliny nemajú listy a pustia do domu viac svetla.

Krytina, sklo alebo lexan

Ak nechceme, aby nám nábytok na terase zmokol, alebo si tu chceme celoročne uskladniť nábytok a iné predmety, je dobré terasu zastrešiť. Môžeme použiť strešnú krytinu, sklo alebo polykarbonátové dosky - lexan. Každý z týchto materiálov má svoje výhody aj nevýhody. Pod strešnou krytinou nám bude najmenej teplo a jej životnosť sa ráta na desiatky rokov. Musíme však myslieť na to, že je pod ňou celkom tma a môže nám zamedziť prienik svetla do interiéru. Veľa takýchto prestrešení je navrhnutých tak, že su v konštrukcii zabudované okná, ktoré ju presvetlia.

Sklo a lexan sú dobrým riešením, ak potrebujeme dostať do domu veľa svetla. Nevýhodou je však ich priepustnosť slnečných lúčov. V lete nám je pod takýmto prestrešením horúco. Preto je vhodné pridať tieniace plachty a textílie. Tienenie môžeme dosiahnuť aj zaťahovacími závesmi, ktoré vedieme pod strechou pergoly na lankách. Takéto riešenie sa prispôsobí aktuálnemu počasiu. Na posuvnom lanku môžeme intenzitu zatienenia regulovať pomocou sťahovania alebo rozťahovania závesov.

Posedenie pod pergolou so zastrešením lexanom. Tienenie je zabezpečené tieniacou plachtou aj pomocou bočných závesov. Foto - autorka

Bočné tienenie terasy

V lete je slnko vysoko, ale k záveru dňa, zvlášť na západných terasách svieti slnko šikmo. Teplo je ešte stále aj podvečer a ukryť sa do tieňa pred horúcim slnkom  nám pomôžu bočné zavesy ušité namieru. Osvedčili sa ľanové biele alebo v naturálnom odtieni, prípadne z iného hrubšieho kvalitného materiálu, pokojne aj s UV úpravou. Tá však nemusí byť, stačí, keď zvolíme kvalitný prírodný materiál. Keby sme závesy dali ušiť z látky, ktorá je tenká, nedosiahneme uspokojivé tienenie - slnko bude cez záves presvitať a oslepovať.  

Výborne fungujú aj bočné posuvné panely. Tie sa dodávajú na kľúč s pergolou. Podľa preferencie môžu buť súčasťou drevenej alebo hliníkovej pergoly. Ak si pergolu zhotovuje sami, môžeme na jej pritienenie použiť rôzne rohože a zboku pripevniť drevené rolety alebo aj nejaký dizajnový paravan.

Tieniace plachty a markízy

Ak z akéhokoľvek dôvodu nemáme nad terasou vybudovanú strechu, vieme si pomôcť aj tieniacou plachtou. Tá je zväčša trojuholníková a potrebujeme ju pripevniť v troch bodoch. Dva konce pripevníme o dom a tretí buď o strom, stĺp alebo nejako inak kreatívne o tretí pevný bod. Plachty sú väčšinou z polyesteru, tie kvalitnejšie majú aj UV úpravu ako ochranu pred silným slnečným žiarením.

Ďalším riešením zatienenia terasy bez potreby budovať pergolu je markiza. Tá má väčšinou hliníkovú konštrukciu. Majú výhodu, že sú flexibilné a môžeme ich zatiahnuť aj vytiahnuť podľa potreby. Mnohé z nich sú opatrené veterným čidlom a automaticky sa zatiahnu pri určitej rýchlosti vetra. Markízy sa dajú použiť nielen v rodinnom dome, ale aj na balkóne paneláku.

Terasa v tieni stromov je v lete na nezaplatenie. Foto - Unspash

Slnečník

Najjednoduchším riešením ako zatieniť nejaké miesto je slnečník. Ten môžeme dať všade tam, kde potrebujeme dočasné riešenie alebo nemáme veľa miesta. Napríklad ním môžeme pritieniť stôl, miesto, kde s hrajú deti alebo ho použijeme na malý balkón, kde sa nám nezmestí žiadne iné tienenie

Treláže a oporné konštrukcie na balkónoch a loggiách

Niekedy nemôžeme na balkóne použiť markízu či slnečník. Vtedy nám pomôžu rôzne konštrukcie a opory, napríklad drevené treláže, ktoré necháme porásť popínavými rastlinami. Dobre sa na to hodia jednoročky ako je kapucínka, hrachor alebo popínavá fazuľa, ktoré nám za jednu sezónu pokryjú celú oporu a vytvoria príjemný tieň. Jednoročné rastliny neprežijú do zimy, preto neprichádzame o slnečné svetlo, ktoré nám bez prekážky prechádza do interiéru počas zimných dní.