Prýštec najkrajší, Euphorbia pulcherimma, poinsettia či mliečnik nádherný – to všetko sú menej známe mená pre jednu z najznámejších okrasných rastlín. Celý svet ju pozná ako vianočnú ružu alebo vianočnú hviezdu - typický symbol Vianoc. Počas roka sa jej celosvetovo predá viac ako sto miliónov kusov.

Vianočná ruža pochádza z Mexika, ale dnes je rozšírená v trópoch celého sveta. Vo voľnej prírode rastie ako krík alebo menší strom a dorastá až do výšky štyroch metrov..

Vianočná ruža. Foto - autorka

Z českých skleníkov Litol až na Slovensko

Na pestovanie vianočných ruží sme sa boli pozrieť osobne do skleníkov jedného z najväčších českých pestovateľov kvetov Montano květiny, ktoré patria spoločnosti G´s Group Czech. V katastri obce Ostrá u Lysé nad Labem v stredných Čechách majú skleníky s rozlohou 14 hektárov, kde pestujú najmä okrasné balkónové rastliny, cibuľoviny, letničky, trvalky, bylinky, chryzantény a samozrejme vianočné ruže.

„Každý rok vypestujeme 550 tisíc vianočných ruží. Tretina produkcie smeruje na Slovensko,“ hovorí Tomáš Valtr, generálny riaditeľ spoločnosti G´s Group Czech. „Predaj vianočných ruží je špecifická sezónna záležitosť úzko previazaná iba s adventným obdobím, po Vianociach sa už nepredávajú,“ dodáva. Materiál pre pestovanie vianočných ruží nakupujú v Mexiku a Kolumbii.

Mnohí mylne považujú vianočnú ružu za sezónnu dekoratívnu rastlinu a po opadnutí jej listov ju vyhodia. Je to ale viacročná rastlina, ktorá sa dá pestovať celoročne. „Avšak typické sýte sfarbenie už nikdy nedosiahne v takej podobe ako prvý rok. Nie je to spôsobené chybným pestovaním, ale jej životným cyklom“, vysvetľuje Tomáš Valtr. 

Tomáš Valtr, generálny riaditeľ spoločnosti G´s Group Czech   Foto - autorka

Po opadnutí listov treba nechať rastlinu mesiac oddychovať,potom presadiť do zeminy s rašelinou a začať zalievať. V lete môže byť umiestnená aj vonku. S príchodom chladných dní je možné opäť zatemniť, aby sa začala sfarbovať, aj keď už v oveľa menšej miere. V skleníkoch Litol, kde teplota neklesá pod 16 °C sa vianočnej ruže darí.

Sto stálych zamestnancov a ďalšie stovky sezónnych pracovníkov majú v skleníkoch Litol čo robiť celý rok. Pred dvomi rokmi im prácu uľahčil tri automatické linky dovezené z Holandska, ktoré prebrali úlohu sadenia. Robotickou rukou uchopia odrezok rastliny, ktorý presný pohybom zasadia do črepníkov. Mladé rastliny teraz sadí 8 žien, pred zavedením automatizácie ich bolo okolo 25.

V sezóne pracujú 24 hodín denne 7 dní v týždni. Napriek tomu je ľudská práca v záhradníctvach stále nenahraditeľná a potrebná pri každej činnosti.

Vianočný zázrak

História vianočnej ruže siaha až k Aztékom, ktorí ju pestovali ako prví dávno pred európskou kolonizáciou Ameriky. Podľa starej mexickej legendy si chudobné mexické dievča nemohlo dovoliť kúpiť dar k oltáru narodeného Ježiša a tak narýchlo popri ceste natrhalo kyticu buriny. Keď ju položila na oltár, listy buriny sa zafarbili na červeno, čo všetci  považovali za zázrak.

Františkánski mnísi ju neskôr nazvali rastlinu Kvetom požehnanej noci a začali ju používať pri každoročných kresťanských vianočných procesiách.

Jej ďalší názov – poinsettia – je zase odvodený od prvého amerického veľvyslanca v Mexiku - Joela Robertsa Poinsetta. V roku 1828 priviezol vianočnú ružu do Spojených štátov a na jeho počesť pomenovali rastlinu poinsettia.

Viac ako pol milióna vianočných ruží v skleníkoch Litol. Foto - autorka

Nekvitne, ale sfarbuje sa

Prívlastok „vianočná“ dostala vďaka tomu, že kvitne práve v decembri. Aj keď slovo kvitne je v tomto prípade trochu zavádzajúce. To, čo sa nám javí ako kvet, sú v skutočnosti listy, ktoré sa sfarbujú typickou červenou, ružovou, bielou alebo žltou farbou. Skutočné kvety sú drobné žltozelené bobuľky uprostred listových ružíc.

Botanický názov rastliny je prýštec najkrajší a je takzvanou rastlinou krátkych dní. Aby získala svoje typické zafarbenie, potrebuje počas dvoch mesiacov iba 10 až 12 hodín denného svetla. Ak chceme, aby bola najkrajšia práve počas vianočných sviatkov, je potrebné už v októbri obmedzovať rastlinám svetlo. Inak by sa sfarbila až na jar.

Vianočná ruža nie je len červená. Foto - autorka

Vianočná ruža vydrží až do Veľkej noci

Vianočná ruža môže vydržať krásna pri dobrej starostlivosti až niekoľko mesiacov. Dôležité ju mať pri teplote 17, maximálne 20 °C, nenechať ju stáť v prievane ani nad radiátorom, neprehnať to so zalievaním a substrát nenechať ani celkom vyschnúť.

„Nemá rada prievan a ani nesmie stáť vo vode,“ dopĺňa užitočné informácie Miroslava Hořánková, obchodná riaditeľka spoločnosti G´s Group Czech. „Keď si ju donesiete domov z obchodu, majte ju po ceste v obale. Presádzať ju nemusíte, len ju vložte do ozdobného črepníka. Polievať ju stačí raz za týždeň a prebytočnú vodu v miske pod črepníkom vylejte. Vydržať bez opadaných listov takto môže až do Veľkej noci.

(Obsah vznikol v spolupráci s CzechTourism Slovensko).