Herec Maroš Kramár v rúšku opakovane šteklí maskérku po zadku, kým ona líči iného hosťa. Smejú sa na tom spolu s Michalom Hudákom, Mariánom Čekovským a Jurajom “Šoko” Tabačekom aj potom, čo moderátor Vlado Voštinár s úsmevom hovorí, že by to nerobil. TV JOJ túto časť relácie na facebooku komentovala slovami: Dnes budú mať zábavu v rukách páni. 

Televízia TV JOJ zábery Kramára s vizážistkou nechá bežať počas záverečných titulkov relácie Inkognito. Necháva takto divákov nahliadnuť do zákulsia nakrúcania.

Zábavnú reláciu, kde štyria mediálne známi ľudia hádajú profesie ľudí, sleduje na TV JOJ každý pondelok asi pol milióna ľudí. Pozvanie do relácie prijali aj prezidentka Zuzana Čaputová a premiér Igor Matovič.

Maroš Kramár: Nemám sa za čo ospravedlňovať 

Herec Maroš Kramár na svojom správaní k maskérke nevidí nič zlé. "Ja sa nemám za čo ospravedlňovať. Po prvé, bolo to v prestávke, a po druhé, len ona sa môže vyjadriť, či ju to obťažovalo, alebo nie. To je jej problém, nie váš, ani nikoho tretieho," povedal Kramár pre denník SME a dodal, že proti obťažovaniu bojuje dlhé roky.

Na jeho správanie na sociálnej sieti upozornila Katarína Danová, ktorú ako 13-ročnú sexuálne obťažovali v tábore Chachaland. "Televízii Joj sa zdá v pohode, že Maroš Kramár sexuálne obťažuje maskérku pri práci, že to ešte dajú do tituliek a veselo odvysielajú. Samozrejme, ostatní účinkujúci sa veselo smejú. Aby sme si náhodou nemysleli, že sme tu v právach žien nejako pokročili," napísala Danová.

Televízia JOJ: Priateľská atmosféra

Televízia JOJ sa za zábery ospravedlnila, ale správanie herca označila za nevinný ťah, ktorý sa z večera do rána zmenil na kauzu. S tým nesúhlasí Zuzana Maďarová, politologička a expertka na rodovú rovnosť. “Zaradením do vysielania televízia s takýmto správaním vyslovuje súhlas, vyzýva publikum, aby sa na sexuálnom obťažovaní podieľalo spolu s ňou a s hercom, aby sa pozabávalo na úkor dotknutej ženy,” uviedla Zuzana Maďarová pre Ženy v meste.

K situácii sa pre TV JOJ vyjadrila aj maskérka. „Výrobu Inkognita mám rada, pretože je na nej vždy zábava a máme medzi sebou dobré vzťahy. Možno preto si hádači občas dovolia urobiť niečo, čo v skupine kamarátov je považované za veselý žart. Nechcem tým teraz znevažovať otázku diskriminácie, ale myslím si, že celá situácia je zbytočne nafúknutá,“ povedala vizážistka Martina. 

Zuzana Maďarová si naopak  myslí, že by mohlo ísť o sexuálne obťažovanie. “Nevyžiadané dotyky, ktoré predvádza účinkujúci voči maskérke počas výkonu jej práce, môžu spadať pod sexuálne obťažovanie. Je pritom zrejmé, že možnosť ohradenia sa voči správaniu známeho a uznávaného herca, na ktorom sa v danej chvíli zabáva celé štúdio, môže znamenať pre danú ženu riziko. Či už z hľadiska ďalšieho emocionálneho poníženia (napr. v podobe obvinenia, že to je len vtip a ona sa berie príliš vážne či nemá zmysel pre humor) alebo aj z hľadiska ohrozenia jej pracovnej pozície (lebo robí problémy),” uviedla Zuzana Maďarová.

O mocenskej dynamike vzťahu napovedá podľa nej aj rozdiel v statuse či v odmene maskérky a účinkujúceho za jeden diel relácie. “Aj to prispieva k prostrediu, v ktorom je náročné sa voči nežiadúcim dotykom a komentárom ohradiť. Za vyslovenie nesúhlasu s tým, že sa z nášho tela stáva predmet a z ľudskej dôstojnosti handra, môže hroziť trest, a to symbolicky alebo materiálny,” uviedla.