Reštaurácia v Novom Bore je oblúkovou sklenenou stenou rozdelená na dve časti. V jednej sedia hostia, v druhej sa pracuje. Uznávaná reštaurácia sa volá Huť a priamo z nej môžete počas dňa sledovať, ako sa pracuje v sklárni svetoznámeho dizajnéra a sklára Petra Novotného.

Skláreň a reštaurácia v jednom

Niekoľko mužov a žien v tričkách s názvom sklárne Ajeto fúka a formuje sklo pri peciach, ktoré pracujú 24 hodín denne. Nemôžu vychladnúť, pretože by trvalo príliš dlho, než by zase išli na požadovanú teplotu.

Sklárne Ajeto Petra Novotného.  Foto - autorka

Prepojenie sklárne s reštauráciou nie je náhodné. V tejto kombinácii pomáha turistický ruch udržať pri živote tradičné remeslá. Petr Novotný videl tento model v zahraničí a priniesol ho aj na sever Čiech. Okrem reštaurácie a biliardového baru je tu múzeum.

Syn Petra Novotného nám neskôr ukazuje úctyhodnú súkromnú zbierka diel sklárov a sklárok z celého sveta, s ktorými jeho otec spolupracoval. Ďalšie poschodie múzea ponúka diela z Medzinárodného sklárskeho sympózia, ktoré sa v Novom Bore koná od roku 1982 a láka všetkých, ktorí v sklárstve niečo znamenajú.

 

Sklársky komplex Ajeto v Novom Bore si Petr Novotný buduje ako rodinnú firmu od roku 2004.  Sklárne Ajeto v Lindave v roku 2017 spolu so zakladateľom Liborom Fafalom predal mladej, ale veľkej medzinárodnej sklárskej a dizajnérskej spoločnosti Lasvit. V oblasti sklárstva šlo vtedy o jednu z najvýznamnejších akvizícií posledných rokov.

Lasvit a ojedinelé kancelárie 

Spoločnosť Lasvit, ktorá vyrába luxusné kolekcie svietidiel, nápojové a dekoratívne sklo, ale aj trofeje Tour de France, Ceny Thálie či Českého leva, si v júni otvorila novú firemnú centrálu neďaleko sklárni Ajeto v Novom Bore. Stavbu nemôžete prehliadnuť. Firma zrekonštruovala zrubové domy z 19. storočia, typické pre Liberecký región, a prepojila ich s jedinečnými novostavbami - skleneným a čiernym domom.

Sklenený dom a zrekonštruovaný zrubový dom v sídle firmy Lasvit.   Foto - autorka

Ojedinelé kancelárske priestory, ktoré umne spájajú históriu regiónu s moderným svetovým dizajnom, získali v roku 2020 jednu z najprestížnejších medzinárodnýmćh cien za architektúru Cenu Dezeen.

Sklári vyzdobili kostol

Sklárne Ajeto Lindava, ktoré zakladal Petr Novotný a dnes ich vlastní firma Lasvit, majú spojenie na ďalšiu svetoznámu umeleckú sklárňu v tomto regióne. V Ajeto Lindava sa stal majstrom slávny sklár v Česku, ale aj vo svete Jiří Pačínek. Jeho malú sklárňu Pačinek Glass si môžete pozriet v Kunraticiach u Cvikova, pár kilometrov od Nového Boru.

Pôvodňa tam stála stará strojovňa a traktorová stanica, od roku 2015 je to sklárňa, kde môžete sledovať sklárov pri práci. Vedľa je unikátna krištáľová záhrada, nápadito osvetlená cez deň i v noci. Oproti je kostol, z ktorého vznikol Krištáľový chrám.

Kostol už farníci nevyužívajú, omša je tu raz za rok, spojenie so sklárňou však do kostola opäť prinieslo život. Sklári kostol nápadito vyzdobili. “Počas pandémie sme nemali žiadne zákazky, stáli sme pred rozhodnutím, či to vzdáme alebo ten čas využijeme. Začali sme tvoriť a vznikli exponáty, na ktoré inokedy nemáme čas,” hovorí David Sobotka, manažér sklárne Pačínek Glass.

Ukazuje nám bohato zdobený Betlehém či dielo nazvané Corona Virus. V kostole je asi 300 vystavených exponátov.

Kunratický zázrak

V apríli zažili v miestnom kostole zázrak. “Privolal nás miestny farár, aby sme sa pozreli na dielo, v ktorom bolo veľa sklenených komponentov. Zistili sme postupne, že ide o unikátny poklad -  Krištáľový boží hrob. Odhadujeme, že má skoro 200 rokov, vyrobili ho v dielňach v Olomouci. Najviac nás prekvapilo, že sme ho našli prakticky nepoškodený,” hovorí Sobotka, keď nádherný objekt rozsvecuje.

Hrob našli v dvoch častiach pod schodami kostola, prežil nájazdy nacistov i vládu komunistov. Na rozdiel od iných hrobov, ktoré v kostoloch vystavujú len počas veľkonočných sviatkov, tento môžete vidieť po celý rok. Miestni ho volajú Kunratický zázrak.

Boží hrob alebo  Kunratický zázrak.  Foto - autorka

Sklárne Ajeto, Lasvit či Pačínek Glass sú súčasťou oveľa väčšieho projektu. Ide o značku Krištáľové údolie alebo Crystal Valley, ktorá vznikla v roku 2019.

“Krištáľové údolie je unikátny región, aký inde vo svete nenájdete. Je to obrovská koncentrácie sklárskych, šperkárskych, bižutérnych firiem a remeselníkov, ktorí spracovávajú prírodné kamene. Ide o veľmi malé územie v oblasti Jizerských a Lužických hôr, ktorá má asi 70 km vzdušnou čiarou,” hovorí David Pastva z Agentúry regionálneho rozvoja v Liberci.

Krištáľové údolie má 300 rokov

Oblasť siaha od Kamenického Šenova cez Liberec, Jablonec až do Harrachova. Nájdete tu nielen firmy, ale aj sklárske školy a múzeá. “Nikde na svete nezažijete na tak malom území toľko tipov sklárskych výrob a techník. Vyrábajú sa tu lustre, vianočné ozdoby, bižutéria, nápojové poháre, umelecké sklo. Prvé dokumenty máme z 15. storočia, český krištáľ sa tu zrodil pred 300 rokmi,” hovorí David Pastva.

S nápadom vytvoriť projekt Krištáľové údolie prišla spoločnosť Preciosa. Je to najväčšia sklárska firma v Česku a jedna z najvýznamnejších sklárskych firiem na svete. Podrobnú mapu Krištáľového údolia tu majú nakreslenú na stene v sídle firmy v Kamenickom Šenove.

“Kamenický Šenov dostal kráľovské povolenie na výrobu svietidiel v roku 1724. Bolo to klasické ramenové svietidlo, ktoré tu je s nami 300 rokov. My k histórii pristupujeme s veľkým rešpektom, my históriu kultivujeme. Nechceme ju prepisovať, ale ponúkame ju v novom poňatí,” hovorí CEO Preciosa Lighting Lucie Karlová. Vo vzorkovni nám ukazuje najdlhšie vyrábané svietidlo na svete - luster Mária Terézia.

“Pôvodne je to čistý krištáľ, ale v nadčasovom poňatí sa pridali farebné tienidlá a urobila sa povrchová úprava, aby malo modernejší charakter,” vysvetľuje so zanietením.

Preciosu Lighting vedie žena

Osobne nás prevedie celou výrobou, o ktorej dokáže hovoriť hodiny. Čo sme inde zažili v malom, tu vyrábajú vo veľkom. “Hrdo hovoríme, že máme 100 remesiel pod jednou strechou. V jednom areáli máme aj sklárov, aj kovovýrobu. Robíme aj povrchové úpravy - zlato, strieborný efekt, musíme byť vybavení na všetky varianty. A stále zdokonalujeme technológie,” hovorí, keď míňame oddelenie galvanizácie, kde majú najväčšiu zlatničku v Európe.

“Vieme galvanizovať 24-karátové zlato ako povrchovú úpravu,” vysvetľuje Králová a ukazuje nám najnovšie sklárske technológie ako laser a ohraňovák.

V ateliéri, ktorý je určený na prezentácie pre klientov, nám ukazuje ocenené svietidlo Crystal Automata, ktorý vychádza z pohybu pražského orloja. Kombinuje základné princípy mechanického pohybu a štyri základné elementy vodu, oheň, zem a vzduch. “Kamene, ktoré sú na ňom zavesené, máme zaregistrované ako patent,” hovorí Karlová.

Crystal Automata.  Foto - autorka

V Preciosa Lighting trendy nielen sledujú, ale aj vytvárajú. Určite to platí pre najnovšiu svetelnú inštaláciu Crystal Swell na medzinárodnom letisku v Los Angeles. Svietidlo, ktoré znázorňuje trblietavé vlny, má 17 metrov a prechádza tromi podlažiami. Inštalácia, ktorá má 4000 kilogramov, je premyslená tak, aby v seizmicky citlivej oblasti Los Angeles odolala zemetraseniu o sile 7 stupňov Richterovej stupnice.

“Máme špičkové odborné pracovisko Innovation Lab, ktoré sa zameriava práve na výskum a využitie inovatívnych technológií v oblasti osvetlenia,” vysvetľuje Karlová.

Ženy v sklárstve chýbajú

V júli preniesla Preciosa Lighting príbeh Krištáľového údolia do vedeckého-zábavného centra iQLANDIA.

“Inštalácia obsahuje naše vnímanie skla a krištáľu, ale museli sme ju vyrobiť tak, aby oslovila aj deti, aby bola pekná cez deň aj v noci. Vo finále vznikla inštalácia molekuly, ktorá nadväzuje na vedu a vzdelávanie. Interaktivita je zastúpená tým, že deti odpovedajú na otázky a získavajú písmenká do tajničky. Keď vylúštia tak tajničku, svietidlo sa im rozsvieti. Je to naozaj wau efekt so silnou emóciou, ktorá deti nesmierne baví,” opisuje Karlová svetelnú inštaláciu, ktorá sa skladá zo 167 krištáľových gulí, je vysoká 9,5 metra a váži 220 kilogramov.

Preciosa Lighting predstavila príbeh Krištáľového údolia vo vedecko-zábavnom centre iQLANDIA.  Foto - Preciosa

Preciosu Lighting vedie žena a vo firme robia na mnohých oddeleniach ženy. Keď však absolvujete prehliadky malých sklární, zistíte, že sklárstvo je stále hlavne mužskou doménou.

“Ženy sú stále výnimkou, pretože je to ťažká práca. Od roku 1984 sme nemali sklárku,” hovorí nám sprievodca v najstaršej sklárni v strednej Európe v Harrachove, ktorú vlastní bývalý sklár František Novosad. Firma sa špecializuje hlavne na nápojové sklo, do sveta vyváža 90 percent produkcie: hlavne poháre na biele a červené víno. Ženy tam potrebujú hlavne pri dokončovaní pohárov.

Rautis na zozname UNESCO

V sklárniach ženy vidíte hlavne pri brúsení skla alebo pri výrobe unikátnych vianočných ozdôb v rodinnej firme Rautis. Rautis, ktorý sídli v malej dedinke Poniklá, je poslednou firmou na svete, kde sa podarilo zachovať staré technológie a udržať výrobu stále aktuálne a živú. V decembri 2020 sa jedinečná výroba vianočných ozdôb zo sklenených fúkaných perličiek dostala na zoznam UNESCO. Vo firme dnes pracuje 20 zamestnancov, z toho 17 žien, ktoré hlavne zdobia, striebria a maľujú perličky.

Múzeum skla a bižutérie v Jablonci nad Nisou.  Foto - autorka 

Krištáľové údolie spája malé i veľké firmy, ktoré spolupracujú, aj si konkurujú a navzájom súperia o najlepších sklárov a remeselníkov v obore. Všetci si však ctia históriu, z ktorej sklárstvo vzišlo a chcú ju s veľkou vášňou zachovať pre ďalšie generácie. Pandémia mnohých dostala na pokraj existencie, ale dnes sa opäť tešia, že majú zákazok viac ako pred ňou.

“Verím, že sklárstvo má budúcnosť. Je to krásna práca,” hovorí Petr Bůžek zo sklárne v Harrachove. Chrániť tradičné remeslá im pomáhajú aj turisti, ktorí si prídu vypočuť fascinujúce príbeh priamo od sklárov. “Ponúkame ich turistický lístok na návštevu až 30 miest, ktoré si môžu vybrať za jednu cenu - sklárne, múzeá, 2 stredné školy i lanovku na Ještěd,” vysvetľuje David Pastva.