To, čo zažíva Zuzana Baťová, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv, za posledné dni je niečo, čo by nechcel zažiť nikto z nás: mediálny lynč, primitívne slovné útoky, vyhrážky smrťou zamerané nielen na ňu, ale aj smerom k jej dieťaťu, šikana vo verejnom priestore... Proti tomu všetkému sa včera postavila nežná sila kvetov.

Zuzana Baťová, kvety a slušnosť

Množstvo kytíc, ktoré ľudia nosili do Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv alebo zasielali na jeho adresu kuriérom, sú vyjadrením podpory pre ženu, ktorá si napriek všetkému stojí za svojím, neohne chrbát a nezahodí odbornosť len preto, lebo niekto to tak chce. Nie, nemali tie kvety ľahkú úlohu. No napriek tomu si myslím, že tento nerovný súboj, ktorý rozpútal minister financií Igor Matovič, jednoznačne vyhrali. A to bez jedinej nadávky. V slušnosti a tichu.

Prečítajte si

Na Zuzanu Baťovú na ulici pokrikujú, do práce jej ľudia posielali kvety

To kvetinové gesto pre mňa v dnešnej rozhádanej spoločnosti, plnej agresivity a vulgárnosti, neskutočne zarezonovalo. Pripomenulo mi to časy nežnej revolúcie, ktoré sa často spájali s podobnými ľudskými gestami. Nie je to smutné, že dnes opäť treba siahať po takýchto gestách, aby sme vyjadrili, že sa tu deje niečo nenormálne s čím nesúhlasíme? Aby sme vyjadrili podporu zodpovednému odbornému prístupu, na ktorý útočí politická primitívnosť najhrubšieho zrna?

Zuzana Baťová by sa mohla na to vykašľať. Podpísať Sputnik, vyložiť si nohy a užívať si pokoj. Možno by to aj urobila, keby patrila k tým, čo vzdelanie získali pochybným spôsobom a z vlastnej diplomovky by citovať poriadne nedokázali, lebo nie je súborom ich znalostí, myšlienok a prebdených večerov pri klávesnici počítača.

Odborníčka Baťová

Lenže PharmDr. Zuzana Baťová, PhD. je absolventkou Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského, kde absolvovala aj rigoróznu skúšku, aby získala titul PharmDr. Absolvovala zahraničné pobyty na univerzitách v Belgicku aj v Kanade, získala kvalifikáciu v odbore lekárenstvo a doktorát v odbore farmakológia, publikovala a prednášala doma aj v zahraničí. O vakcínach vie zaručene viac ako minister financií. Čo mu dáva právo znevažovať ju a kritizovať jej postupy, ako aj stanovisko ŠÚKL vo veci vakcíny Sputnik? Nehovoriac o spôsobe, akým to robí.

V internetových diskusiách niekoľkokrát odznelo, že by minister financií nemal takto útočiť na ženu. To „na ženu“ bolo na konci vety úplne nadbytočné. Nestojím za Zuzanou Baťovou preto, že je žena. Ale jednoducho preto, že neurobila nič zlé, skôr naopak. Robila si len svoju prácu. Odborne tak, ako je zvyknutá a ako sa vo farmácii vyžaduje, pretože ide o zdravie. Postupovala podľa pravidiel.

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky Žien v meste priamo vo svojom e-maili bez reklamy?

Tak to Igor Matovič kedysi vyžadoval od úradníkov a vedúcich funkcionárov, keď bol ešte v opozícii. Lenže na to už zabudol. A nie, nechcem návrat Fica. Ale buďme k sebe úprimní: Aký povyk by sme spustili, keby Robert Fico vyhlásil, že podpísal v mene Slovenska zmluvu, ktorú ani nečítal, lebo mu stačilo slovo a pohľad do očí...

Baťová a hodnoty

Zuzana Baťová sa previnila zjavne najviac tým, že jej ten pohľad do očí nestačil. Chcela viac. Chvalabohu. Povedzme si rovno, že keby na čele Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv stál človek, ktorému stačí len toto, bola by to katastrofa. Pre nás všetkých. Rovnako je však katastrofou, ak to stačilo niekomu, kto nakupuje za peniaze nás všetkých. A potom svoje zlyhanie prekrýva primitívnym mediálnym lynčom odborníčky.

Keď sa budete v internetových diskusiách navážať do Zuzany Baťovej, skúste si spomenúť na to, že hocikedy môžete byť na jej mieste aj vy. Stačí, že si budete robiť svedomito svoju prácu a odmietnete na požiadanie ohnúť pravidlá. Napokon, mnohé „biele vrany“ to už na Slovensku zažili. Na psychiku človeka to musí byť neskutočná záťaž.

Kytice kvetov, akokoľvek krásne a voňavé, sú možno len slabou náplasťou. Predsa len sú úžasným gestom, ktoré Zuzane Baťovej odkazuje, že v tom nie je sama, že ľudia za ňou stoja, že obdivujú jej zásadový postoj a hodnoty, ktoré háji.