Boli sme na výlete. Štyri bývalé kolegyne a kamarátky v rôznom veku. Ja najstaršia, štyridsať plus a tri mladšie medzi dvadsaťpäť a tridsať dačo. Bolo to nesmierne obohacujúce, pretože keď ste so ženami v mladšom veku, môžete si porovnávať názory, postoje, komplexy aj životné traumičky. Získate iný pohľad, miestami až nadhľad. Odovzdáte istú múdrosť, alebo aj rokmi vypestovanú rutinu. Prosto, navzájom sa inšpirujete. Všetkým vrelo odporúčam, lebo aj kritika od mladšej generácie je niekedy veľmi prínosná, redukuje vekovú celulitídu aj zaprdenosť.

Okrem úžasných wellness a gastro radostí (áno, je to pravda, že mileniály s ich appkami zaručene do troch sekúnd vygooglia, kde je najlepšie latté a jedlo v meste), sme sa nevyhli ani shopingu.

Zaujímavou skúsenosťou bola naša návšteva miestneho nákupného centra. Dve z nás, ktoré nemajú veľkosť 36 a 38 si mohli kúpiť akurát tak šľapky. Skúšajúc si v obchode šaty a sukne sme viedli rozhovor o tom, pre koho to oblečenie vlastne šijú. Deväťdesiat percent žien nemá klasickú konfekčnú postavu. No všetko oblečenie je šité na vysoké a štíhle postavy, ktorým nikde nič netrčí. Napriek našim rozdielnym figúram sme skonštatovali, že sme každá zažili poníženie v obchode.

Od premeriavacieho pohľadu predavačky, keď sa rvete do vašej konfekčnej veľkosti, no daná značka ju šije o dve čísla menšiu, až po vetu: “Nie, na vás tu nič nemáme.” Kamoška s krásnou postavou presýpacích hodín a so zadkom, nad ktorým by slintala aj Jenifer Lopez si raz v obchode s rifľami vypočula, že na jej postavu nohavice nemajú.

Našťasie z vedľajšej predajne inej značky odišla s úsmevom a jeansami, ktoré jej sadli ako uliate. Mne sa nespočetnekrát stalo, že som si skúsila bundu veľkosti L alebo XL, no rukávy mala rovnako úzke ako tá istá bunda veľkosti S (normálne som si to porovnala a sedelo to). Alebo si musíte z niečoho kúpiť o tri veľkosti väčšie číslo, pretože daná značka šije veci ako pre liliputánov.

 

 

Téma oblečenia otvorila mnohé zranenia a poníženia, ktoré nám spôsobila takzvaná fast fashion. Reťazce bezhlavo šijúce kvantá rovnakých handier, často podľa strihov, ktoré vyhovujú jednému percentu svetovej populácie. A čo s nimi potom? Vyhodia sa a spôsobujú jedno z najväčších znečistení planéty.

Vrcholnou historkou bolo, ako jedna z kamošiek, ktorá bude čoskoro nevestou, objednala cez internet tričká na rozlúčku so slobodou pre svoje družičky. Jedno tričko pre družičku s veľkosťou XL si môže obliecť akurát tak na jednu ruku. Smutne sme skonštatovali, že podľa výrobcov oblečenia nemá žena s väčšou veľkosťou nielenže právo vydať sa, ale dokonca ani ísť za družičku. Na ňu, totižto družičkovské šaty nemajú!

Chcete si pravidelne čítať stĺpčeky žien v meste priamo vo svojom e-maili?