Chorvátsky Dubrovník začal tvrdo trestať pôvodcov hluku, ktorí v noci obťažujú obyvateľov historického centra. Okrem majiteľov reštaurácií na to doplatia turisti - po kamennej dlažbe v centre nesmú za sebou ťahať kufre na kolieskach. TASR o tom informuje podľa chorvátskych médií.

Turisti budú nosiť kufre v rukách

Radnica týmto zákazom vyšla v ústrety výzvam obyvateľov historického centra mesta, aby viac bojovala proti nadmernému hluku. Po hlučných reštauráciách sa starosta mesta Mato Franković teraz zameral na kolieskové kufre turistov, ktorí túto mimoriadne obľúbenú dovolenkovú destináciu hojne navštevujú. 

„Opatrenie s okamžitou platnosťou: od tohto leta si budú turisti nosiť povinne kufre v rukách, ich ťahanie na kolieskach je zakázané,“ uviedla radnica pre denník Jutarnji List. V novembri mesto zavedie povinné úschovne batožín a po meste nebude možné sa s nimi pohybovať.

"Tašky si nechajú na určenom mieste a my im ich za poplatok privezieme na adresu, kde sa budú zdržiavať. Toto je len začiatok, konečným cieľom je logistické centrum na letisku. Odtiaľ sa bude všetka batožinu prepravovať priamo na adresy hostí,“ povedal Frankovič.

Zatiaľ za porušenie zákazu nebudú nikoho pokutovať, "našim cieľom je vzdelávať," povedal starosta.

Kvôli hluku zavreli aj prvý bar

Mesto už pred začiatkom letnej sezóny rozpútalo zápas o dodržiavanie maximálnej hlučnosti s majiteľmi reštaurácií. Nedávna zmena legislatívy umožnila chorvátskym samosprávam merať hluk a previnilcov trestať. 

Doplatil na to bar Cele na hlavnej ulici Stradun. Pre príliš hlasnú hudbu mu magistrát na sedem dní uzavrel vonkajšiu terasu.

"Cele je len prvou obeťou, pretože sa určite nezastavíme. Ak nebudú dodržiavať pravidlá, postavíme sa aj proti ostatným," oznámil Frankovič. Údajne nejde o jeho predvolebnú kampaň, chce len spraviť z Dubrovníka príjemnejšie mesto na život. Doplní to čistenie historickej mestskej kanalizácie a systém "zaparkuj a jazdi", aby nadmerný záujem turistov obyvateľom nekomplikoval život.

Zakázané sú aj prechádzky v plavkách 

Tieto opatrenia sú sučasťou programu s názvom Rešpektujte mesto, v rámci ktorého Dubrovník už niekoľko rokov prezentuje pravidlá pre turistov. Zakázané je tiež napríklad vodenie domácich zvierat bez remienka, lezenie na pamiatky či prechádzky v plavkách alebo od pol pása vyzlečený.

Mesto v spolupráci s miestnym turistickým združením vytvorilo aj animovaný návod, ktorý tieto nariadenia turistom pripomína. Video sa premieta na palubách výletných lodí a lietadiel spoločnosti Croatia Airlines.

"Toto nie je predvolebná kampaň. Naše mesto potrebuje poriadok a odkedy som primátorom, neustále s niekým vediem vojnu. S predavačmi suvenírov, so stavbármi, s reštauráciami," povedal starosta mesta Mato Franković.